Деблокада власти али и потпуна блокада државе!

Иако након 13 мјесеци чекања свакако треба поздравити иницијативу да се формира Савјет министара БиХ, при томе наглашавајући опредијељеност БиХ ка НАТО-у и слање документа који ће прихватити у Бриселу.

Босна и Херцеговина 20.11.2019 | 10:09
Деблокада власти али и потпуна блокада државе!
Брољим познаваоцима политичке прилике јасно је да тројац Бакир Изетбеговић- Милорад Додик- Драган Човић, не може превише допринијети побољшању живота грађана.

Живјећемо исто, ако не горе, као у вријеме техничког мандата Савјета министара. 

Рекло би се просто – идемо у деблокаду власти, али и у потпуну блокаду државе! Одавно је на сцени својеврсни политички систем незабиљежен у свијету. Националне стране које чине власт понашају се  као да БиХ припада појединцима из њихових страначких структура, а не народа који живе у њој.

Примијетила је то и Ивана Марић, аналитичарка те јавно казала како јој „мало буде мукица од "цунамија" оптимизма и честитки за епохални успјех тј. предлагање мандатара 'свега' годину дана након избора“.

„Посебно јер тај неки напредак и бољитак очекујемо од Човића, Додика, Изетбеговића и њихових сателита. Све су то познати борци за интересе грађане (додуше, за интересе јако ограниченог броја грађана, али нећемо цјепидлачити)“, написала је Марић.

Предсједници ХДЗ-а, СДА и СНСД-а нису кадри договорити се након састанка да јавности понуде сувислу причу у коју ће повјеровати, а не тумачити наметнута рјешења како коме одговара. Ваљда би требали бити способни макар знати рећи о чему су се и како договорили. Али, не, простор за расправу и јачање у корпусу гласача о томе како су управо они побиједили вјешто се оставља.

Јер, ако сви политичари прогласе побједу ко је онда губитник? У свјетлу приче о фудбалу, навијачи би се запитали да ли БиХ иде директно у НАТО или кроз бараж.

Кроз процес конституисања власти не дефинишу заједнички политички програм, односно те странке се заправо не договарају, или нису способне да се договоре, о кључним програмским циљевима нове власти која ће се евентуално формирати.

Та подјела власти се касније своди само на трговину, подјелу мандата и ресора па ћемо онда видјети да ли ћемо се око нечега моћи договорити. Већ нам је познато из ставова лидера политичких странака да о кључним питањима од интереса за државу и друштво, заправо нема консензуса и то је оно што ће бити велики проблем. 

(Патриа)

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

Е

20.11.2019 09:28

Управо тако, само једна мала исправка, не ће бити блокирана читава држава јер је она већ блокирана давних дана. Ко то није давно препознао његов проблем.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Приједлог

21.11.2019 23:29

под хитно одбацити км.,увести ентитетске новцанице са овим главама на крупним апоенима,не би ли им се паре згадиле...молим заступнике за приједлог и гласовање по хитној процедури или телефонски да не излазите из брлога.

ОДГОВОРИТЕ