Драстичан пад броја студената

Број студената у БиХ у протеклих десет година смањен је за скоро 18. 000.

Босна и Херцеговина 10.06.2019 | 11:06
Драстичан пад броја студената
У овој академској години на први циклус студија високог образовања уписано их је 87.548, а у 2008/2009. године било их је 105.358.

Сви се слажу да је основни проблем демографске природе те истичу да и у државама у окружењу готово сви универзитети биљеже смањен број власника индекса.

Демограф Стево Пашалић каже да, у ситуацији када имате укупно смањење броја становника, односно броја рођених, то за посљедицу има и мањи број оних који похађају основне школе, средње школе те факултете.

"Тренд смањења броја студената присутан је готово у цијелој Европи. Румунија је за десет година изгубила 50 одсто студентске популације", рекао је Пашалић за "Независне".

Пашалић, који је и ректор Универзитета у Источном Сарајеву, каже да сви јавни универзитети биљеже изражен пад броја студената, док су приватни, како додаје, у тоталном демографском колапсу.

"И Сарајевски универзитет, који је највећи, такође већ осјети смањење броја студената. Али и сви други универзитети у БиХ, али, рецимо, и у Србији. То је бољка цијеле југоисточне Европе. Бојим се да бисмо се ми још више 'испразнили', хипотетички, ако бисмо ушли некада у ЕУ", рекао је Пашалић.

Подаци који су нам уступљени са Универзитета у Бањалуци недвосмислено указују на то да и они и те како, када је ријеч о броју студената, биљеже минусе.

"На првом циклусу студија у академској 2008/2009. години на Универзитету у Бањалуци било је уписано 16.949 студената. У академској 2018/19. години на првом циклусу студија уписано је 11.690 студената", рекли су за "Независне" из Универзитета у Бањалуци.

Додају да је више фактора који утичу на смањење броја студената, од негативног природног прираштаја до миграција, одласка младих и слично.

"Сваке године имамо све мање ученика уписаних у прве разреде основних школа, а што кроз одређено вријеме осјетимо и ми у високом образовању. И у окружењу готово сви универзитети имају сличан проблем, а то је мањак студената", казали су из Универзитета у Бањалуци.

Смањен број студената проузроковао је и скромнији број дипломаца. По подацима Агенције за статистику БиХ, у 2008. години дипломирало их је 15.013. Бројка је, десет година касније, била сиромашнија - лани је диплому стекло њих 14.220.

Истовремено, најсвјежији подаци о броју незапослених показују да 34.507 особа са факултетском дипломом тражи посао.

(БН)

Коментари / 14

Оставите коментар
Name

Ко да студира

10.06.2019 09:12

Ок,демографски и због родјења мањег дјеце и због исељавања младих ал и куповина диплома на којекаквим приватним сколама је огроман проблем

ОДГОВОРИТЕ
Name

Нострадамус

10.06.2019 10:37

Тако је.Данас факултетске дипломе имају подобни који су са једва заврсили Основну Сколу преко ноци су добили факултетске дипломе тако да многи не посједују Средју Сколу.Онда многи се боре да сто прије ако је могуце да оде у иностранство да раде најобицније послове јер знају без обзира колико били сколовани неце добити код нас сансу поготово ако зели своје знање да искористи.

Name

Ре

10.06.2019 10:39

Постен свијет саље дјецу да студира на правим универзитетима, а на њива-факултетима по рупи сељацкој.

Name

Инзењер

10.06.2019 10:44

Додај томе јос и неисплативост студирања. Моја двојица колега са факултета возе камионе по еу и ја се пакујем за њима јер овде инзењер има плату као механицар, пекар или вариоц. Наравно под условом да има среце и собије посао за који се сколовао. Ја сам инзењер саобрацаја(јавни универзитет) а тренутно радим као камиондзија.

Name

Горан

10.06.2019 11:42

Затворит такозване приватне факултете и пола проблема је рјешено! Рак рана свих држава у окружењу. Пропалитети купују дипломе по којекаквим њивама и поткровљима кућа. Криминалци и ратни профитери газде тих назовимо их школа.

Name

Петар

10.06.2019 09:18

АЛИ ЗАТО ПРИВАТНИ ФАКУЛТЕТИ ЦВЈЕТАЈУ

ОДГОВОРИТЕ
Name

Бизнис

10.06.2019 11:28

Преко 30 000 незапослwних приватни факултети.

Name

А

10.06.2019 09:19

Еее не учи се никоме више. Све више се омаловажавају људи који нешто знају,који се труде,који вриједе...а истовремено се свуда поклањају добре оцјене на НЕЗНАЊЕ само ради неког интереса,поткупљивања и сл. Они који уче само ако могу иду даље у стране земље, а овдје остаје само ШКАРТ који ничему не вриједи! Они ПОЈЕДИНЦИ који нешто знају и који остану овдје муче се на разне начине само да преживе! А њих уништава и сама помисао гдје живе у каквом хаосу! Ко је крив????? Можемо ли ишта промијенити?????

ОДГОВОРИТЕ
Name

свака

11.06.2019 19:10

цаст исто мислим.

Name

Наравно

10.06.2019 10:17

Универзитет у БиХ су заостали,нису рангирани на Шангајској листи јер нема научних радова објављених у међународним реномирани часописима,а сада нису ни акредитовани што значи да све што раде од уписа бруцоша преко предавања, колоквијума, испита, дипломских и Мастер и докторских радова је ништавно.Матуранти који су са својим знањем спремни да студирају морају да иду ван БиХ да студирају(из РС у Београд и Нови Сад-који као Универзитет шаље делегације са свих факултета по средњим школама у Источном дијелу РС и представља факултете и одводи талентоване матуранте).Они који остају у РС на ова два Универзитета нису свјесни, а тиме ни зрели за студирање јер су слијепи код очију. Ови што иду на приватне "факултете" су олош који купује дипломе које важе само у режимским установама уз корупцију и непотизам. Мора се направити разлика и студентом се могу назвати само они који студирају ван граница БиХ.Умјесто развоја и улагања у Универзитет, лабораторије,институте и развој кадрова код нас је рађен обрнут процес тако што су до мастер и докторске титуле многи дошли плагијатима, факултети без савремене опреме, нема научно истраживачког рада већ само политичка подобност, домација друштвених факултета над техничким. То је уништило Универзитете и Факултете да је сваком нормалном који није под утицајем режимских медија јасно да нису више нису установе које ће образовати квалитетан кадар.Матуранти узмите дипломе и са знањем које имате правац Београд, Нови Сад, Беч....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пролетер

10.06.2019 10:56

Ако је уписано студената мање за 15 000, а број диплома мањи само за око 1000, намеће се закључак да је остатак дипломаца политичка свита која уписује фаx са 40-60 година, односно којима се подијеле дипломе да би им биле улазница за поједине функције за подобне.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Вук

10.06.2019 10:57

Ма ста це нам студенти и овако се не мозе зивити од разноразних менадзера и струцњака...кога год да питас ста радис казе студирам то је постало основно занимање...умјесто да се омладина усмјерава вец у средњој сколи кроз њу се пролети цисто онако ради реда и касније нико ексера закуцати не зна...омладина назалост зиви у неком бајковитом холивудском филму са беверли хилса свака врста рада је за вецину постало срамота сви цекају да несто падне са неба а нико пребијене марке нема у дзепу потуцају се по кафицима и кладионицама само да им дан продје...безнадје од система и дрзаве!!!

ОДГОВОРИТЕ
Name

НЕ НИКАКО

10.06.2019 14:03

АКО ВАД ЦЕКА РАДНО МЈЕСТО ИДИТЕ НА БРЗЕ ОРИВАТНЕ ФАКУЛТЕТЕ.КАО ДЈЕЦА НАСИХ ПОЛИТИЦАРА И ТАЈКУНА.НЕМОЈТЕ РОДИТЕЉЕ МУЦИТИ А НИ СЕБЕ.МОЈА ДЈЕЦА СУ ЗАВРСИЛИ У НОВОМ САДУ ДРЗАВНЕ ФАКУЛТЕТЕ.И ТО ИНЗИЊЕРИ ПОЉОПРИВРЕДЕ.НЕ СЕМБЕРИЈИ НЕ ТРЕБАЈУ.ДА САМ ИМ ТАЈ НОВАЦ КУПИО ПО СТАН КОЈИ САМ УЛОЗИО У ЊИХОВО СКОЛОВАЊЕ..САД БАР НЕ БИ ЗИВЈЕЛИ СА РОДИТЕЉИМА И РАДИЛИ ЗА МИНИМАЛАЦ..НИКОГ ДИПЛОМА НЕ ЗАНИМА....НИ ЗНАЊЕ..У ПАМЕТ СЕ ДЈЕЦО А И РОДИТЕЉИ..

ОДГОВОРИТЕ
Name

аго

13.06.2019 18:45

а зато су наси декани невесели нема висе ко да даје гиц на разњу јање вискиц дзеки а том је то сто посто истина јер сам до дозивијо сваки разговор са њима јање прасе и јос доста тога ако неко казе онда да је то лаз цу ја лицно да написем сл, пут њихова имена адресу све

ОДГОВОРИТЕ