СП: Срби једва! Французи сломили Шпанце!

Србија сломила отпор Бахреина у последњим минутима! Мушка рукометна репрезентација Србије победила је Бахреин са 32:27, у мечу за пласман од 17. до 20. места на Светском првенству у Данској и Немачкој.  Није било лако, али победа: Србија остала у игри.  Изабраници Ненада Перуничића задржали концентрацију да се достојно опросте од Светског првенства.  Не помаже ни Штербик, Француска освета Шпанцима.  "Главна" рунда рукометног првенства свијета почела дерби утакмицом Француска - Шпанија, у којој је актуелни свјетски шампион водио од почетка до краја, те заслужено славио 33:30 (17:15). Швеђани убједљиви против Туниса.

Остали спортови 19.01.2019 | 20:20
Изабраници Ненада Перуничића нису успели да се пласирају у другу фазу шампионата пошто су групну завршили на тек петом месту.

Због тога "Орлови" играју такозвани "Пресидентс цуп", односно мини турнир за пласман од 17. до 20. места.

Постоје три мини турнира, а играју га најбоље четвртопласиране (од 13. до 16), петопласиране (од 17. до 20) и последњепласирани екипе групне фазе (од 21. до 24).

Србија је у првом мечу успела да савлада Бахреин резултатом и тиме се пласира у мини-финале где ће играти против Аустрије или Аргентине. "Орлови" нису бриљирали на овом мечу, мучили су се од старта, али су на крају успели да победе.

Бахреин је изненадио наше рукометаше, играли су без респекта и на крају замало да и дођу до тријумфа. Србија је победу обезбедила тек у последњим минутима, а до тада је био егал.

Вицешампион Азије намучио је наше рукометаше, али није успео да их спута у намери да се поносно опросте од Светског првенства у Немачкој и Данској.

У мечу за разигравање од 17. до 20. места: Србија - Бахреин 32:27 (15:17).

То значи да ће наши рукометаши у недељу од 20.30 играти против бољег из дуела Аустрија - Аргентина.

Без обзира шта ураде у тој утакмици, биће ово најлошији пласман наших рукометаша на Мундијалима од распада Југославије, међутим, овом младом тиму тек предстоје изазови и овогодишњи турнир требало би да им послужи на стицању искуства. Зато је и било битно да се ове суботе оствари победа.

До ње нису дошли лако, противник је имао два гола предности на полувремену, упркос вођству "орлова" 9:6, али се по повратку са одмора ситуација поправила, изабраници Ненада Перуничића заиграли су чвршћу одбрану и успели да стигну до победе.

Најефикаснији био је Вања Илић са чак девет голова. Стефан Вујић је дао пет, Вукашин Воркапић и Богдан Радивојевић по четири, Зоран Николић три, Лазар Кукић и Мијајло Марсенић по два, а Драшко Ненадић, Иван Мошић и Немања Обрадовић по један.

Не помаже ни Штербик, Француска освета Шпанцима. "Главна" рунда рукометног првенства Свијета почела дерби утакмицом Француска - Шпанија, у којој је актуелни свјетски шампион водио од почетка до краја, те заслужено славио 33:30 (17:15). Швеђани убједљиви против Туниса.

Дуел актуелног европског и свјетског шампиона припао је најбољој селекцији Свијета.

У репризи прошлогодишњег полуфинала ЕП, рукометаши Француске у првом мечу "главне" рунде првенства Свјетског првенства савладали су Шпанију 33:30 (17:15), те им се тако на прави начин реванширали за пораз у Хрватској (23:27).

Бранилац трофеја водио је од почетка меча у Келну, константно по 2-3 гола разлике, али је перфектни Феран Соле са девет голова из исто толико покушаја (3/3 седмерци) одржавао "фурију" у игри у првих 30 минута. Лудовик Фабрегас био је непогрешив на другој страни (5/5).

Ипак, у 25. минуту Французи су серијом 4:0 први пут стигли до предности од пет голова, 17:12.

Тада је правовремено Ђорди Рибера затражио тајм-аут, Арпад Штербик, који је практично из авиона "ускочио" у састав Шпаније, након предаха везао је пар успјешних интервенција и Шпанци су са играчем више узвратили и пред крај полувремена смањили заостатак на 17:15.

Никола Карабатић уписао је 300. наступ у дресу Француске.

Соле је у истом ритму наставио и у другом полувремену, те Шпанцима донио прво изједначење у 34. минуту, 18:18.

Ипак, кратко је трајао егал.

Французи су новом серијом 4:0, са два гола из контранапада, опет направили солидну залиху и отишли на "плус четири", 22:18.

Били су то преломни тренуци сусрета, након којих "фурија" није успјела поново да се врати.

Успјели су Французи задржати предност и на крају тријумфовати 33:30.

Соле је меч завршио са 11 голова, уз само један промашај, и то са седам метара, те је проглашен за најбољег играча сусрета.

Ипак, слаба је то утјеха за његову репрезентацију, која ће прилику за поправни имати у понедјељак против посљедњепласираног Бразила, док Французи већ сутра играју против Исланда (20.30).

Штербик је сусрет завршио са 10 одбрана, док су у побједничком саставу најефикаснији били Фабрегас.и Дика Мем, који су постигли по шест голова.

У другом данашњем мечу, у истом термину, вицешампион Европе Шведска против Туниса без већих проблема уписала је нову побједу и задржала максималан учинак.

"Викинзи" су већ након првих 30 минута имали солидних пет голова предности, па су у наставку додатно подигли ниво игре и рутински одрадили посао, за убједљив тријумф 35:23.

Русија и Катар играју за 13. место на Светском првенству. Мушке рукометне репрезентације Русије и Катара играће меч за 13. место на Светском првенству у Данској и Немачкој.

Формат такмичење је такав да екипе које у групној фази нису обезбедиле пласман у другу рунду играју такозвани Президент куп.

Најбоље четвртопласиране екипе играју за пласман од 13. до 16. места, петопласиране 17-20, односно последњепласиране од 21. до 24. позиције.

Русија и Катар су завршили на четвртом месту и играле су против Македоније, односно Чилеа, који су такође заузели поменуту позицију у својим групама.

"Зборнаја команда" савладала је Македонију са 30:28, док је Катар био бољи од Чилеа са 37:27.

Када је реч о тимовима који се боре за последња места, Кореја је победила Јапан са 27:25, док је Саудијска Арабија савладала Анголу 34:29.