Шта је Путин поручио Србији?

Председник Русије Владимир Путин рекао је да Русија поштује курс приступања ЕУ који је изабрало српско руководство.  Он је навео да се сарадња са Републиком Српском, која је саставни део Босне и Херцеговине, одвија на основу узајамне користи, а стриктно у складу са Дејтонским мировним споразумом из 1995. године.

Република Српска 16.01.2019 | 07:28
Шта је Путин поручио Србији?
Он је додао да за разлику од западних партнера не покушава да стави Србију пред вештачки избор или сте са Русијом или сте са Европском унијом.

На Балкану имамо много пријатеља, али Србија је наш стратешки партнер, изјавио је Путин. 

"Нећу да кријем да смо били изненађени прилично пасивном реакцијом Европске уније у вези са одлуком косовског 'парламента' о трансформацији Косовских безбедносних снага у праву војску. Јер је оцигледно да су Срби који живе у овој покрајини доживели такав потез као директну претњу по своју безбедност", рекао је Путин у заједничком интервјуу за Политику и Новости. 

Он истиче да тај потез ствара озбиљан ризик заоштравања ситуације у региону. 

"Тешко да је у интересу ЕУ затварање очију пред таквим једностраним акцијама, које грубо крше медународно право, поготово ако Брисел рацуна на то да и даље испуњава своје обавезе посредника у дијалогу измеду Београда и Приштине", нагласио је Путин. 

"Високо ценимо чврсту приврженост српског руководства курсу на очувању неутралности земље. Истовремено већ много година помажемо јацању одбрамбених способности Србије: испоручујемо наоружање и војну технику, пружамо помоћ у њиховој поправци и модернизацији. И даље ћемо развијати војно-техницку сарадњу", рекао је Путин. 

Кад причамо о ситуацији на Балкану, оценио је Путин, озбиљан дестабилизујући фактор овде представља политика САД и одређених западних земаља, усмерена на учвршћивање њихове доминације у региону.

"Још 1999. године снаге НАТО су без санкције УН два и по месеца бомбардовале Југославију, па насилнички одвојиле Аутономну Покрајину Косово. А 2008. године Вашингтон и његови савезници су подржали нелегитимно проглашење косовске независности", подсетио је Путин.

Он наводи и да је 2017, "упркос ставу половине становништва, у НАТО била увучена Црна Гора".

"Уплашили су се референдума по том питању, и као резултат земља пролази кроз период политичке нестабилности. Прошле године ради форсираног уцлањења у НАТО Републике Македоније био је чак покренут процес доношења уставних амандмана и промене назива те државе, ревизије основа македонског националног идентитета. При томе је игнорисана воља македонских гласача - референдум о промени назива државе је пропао, али се спољни притисак наставио", навео је Путин.

Према његовим речима, знајући и разумејући колико је компликован Балкан и историја тог региона, Русија га је увек сматрала простором за конструктивну сарадњу.

"Зато је помоћ јачању регионалне безбедности и стабилности наш безуслован приоритет. Залажемо се за то да се поштују права и интереси балканских земаља и народа, да се поштује међународно право", казао је шеф руске државе.

Путин је нагласио да је у основу добрих односа Русије и Србије многовековно искрено пријатељство наших народа, духовно и културно сродство, заједницке странице историје, укључујући и херојску борбу против нацизма током Другог светског рата.

Каже да су данас у успону билатералне везе у свим сферама. 

Наводи да се повећава и робна размена: 2017. године она је износила две милијарде долара, а наставила је са растом и прошле године. 

"Руска улагања у српску привреду премашила су износ од четири милијарде долара. Сарадња са концерном 'Гаспром њефт' омогућила је компанији 'Нафтна индустрија Србије' да постане лидер на енергетском тржишту балканског региона. Уз уцешце 'Руских железница' добрим темпом се одвија реконструкција и модернизација српске железницке инфраструктуре", истиче Путин. 

Што се тиче "Турског тока", наглашава да изградња тече у складу са планираним распоредом. 

"У новембру прошле године завршено је постављање цеви на морској деоници, у току су радови на њеном повезивању са терминалом на турској обали Црног мора који се тренутно гради. Планирамо да гасовод проради до краја 2019. године", рекао је он. 

Истакао бих, каже Путин, да „Гаспром" сада разматра разлиците варијанте продужења копненог транзитног крака гасовода до Европе. 

"Једна од њих предвиђа транспорт горива на релацији Бугарска-Србија- Мадкарска, уз спајање са центром за дистрибуцију гаса у аустријском Баумгартену. У том слуцају Србија неће само трошити руски гас, већ и обезбедивати његов транзит. То це свакако донети српској привреди значајну корист, омогуцити стварање нових радних места, појацати енергетску безбедност ваше земље, а и целе Централне и Југоистоцне Европе", казао је Путим. 

Учешћу Србије у пројекту, наводи руски председник, допринеће и „мапа пута" за модернизацију и проширење националне мреже за транспорт гаса, потписана са "Гаспромом" 2017. године. 

"Приликом коначног утврђивања руте испорука руског гаса наравно да ће се водити рачуна и о ставу Европске комисије. Сматрамо да земље цланице ЕУ које су заинтересоване за руски гас треба да добију гаранције од Европске уније да планови у вези са продужењем 'Турског тока' неће бити осујећени самовољном политичком одлуком Брисела", рекао је Путин. 

Према његовим речима, знајући и разумејући колико је компликован Балкан и историја тог региона, Русија га је увек сматрала простором за конструктивну сарадњу.

Он је навео да се сарадња са Републиком Српском, која је саставни део Босне и Херцеговине, одвија на основу узајамне користи, а стриктно у складу са Дејтонским мировним споразумом из 1995. године.

"И даље смо усмерени ка реализацији како у Републици Српској, тако и на целој територији Босне и Херцеговине, пројеката у сфери енергетике, прераде нафте и трговине горивом, банкарства, фармацеутике и у другим областима", закључио је председник Русије Владимир Путин.

(Тањуг)

Коментари / 11

Оставите коментар
Name

Игор

16.01.2019 07:53

Браво . Све мед и млијеко . Сад фино гаси телефоне и на посао у Интеграл и Бему за 500 марака . За Србију, не објасни господин да ли је дио "енергетске стабилности" то сто је гориво најскупље у региону , скупље него у многим дрзавама ЕУ .

ОДГОВОРИТЕ
Name

Калцо

16.01.2019 08:21

Поздрав из ЦГ за све љубитеље Путина са песмом „не мозе нам нико ниста“

ОДГОВОРИТЕ
Name

РЕ КАЛЦО

16.01.2019 09:40

БЛАГО ЊИМА ДОК ИМА ТАКВИХ БУДАЛА ДА КЛИЦУ И ДИВЕ СЕ ЊИМА, БОГАТАСИМА.

Name

Бањалука

16.01.2019 08:34

Цуј рудоња ста ти је рекао господин Путин,РС по Даyтону нема ти референдума или отцјепљења инаце нестаде РС.

ОДГОВОРИТЕ
Name

слободни тесар

16.01.2019 08:55

Како сад то РС саставни дио БиХ зар РС није дрзава како казе Балетан.

ОДГОВОРИТЕ
Name

007 Бонд

16.01.2019 09:35

Па и Југославија је имала 6 држава, па се опет распала.

Name

Ре

16.01.2019 10:41

Бонд или си млад или си звекнут.Бивсе Републике које су циниле Југославију,имале су Уставно право на самосталност јер су биле Републике.РС је ентитет у БиХ који је настао знамо како и који по Уставу који ју је створио није дрзава и нема право на самосталност.Уколико нема БиХ нема ни РС.Нормално је да неког волис или мрзис али реалност је реалност,ста је ту је трпи или нетрпи и узивај.Путин је фино и јасно рекао.

Name

007 Бонд

16.01.2019 17:28

Никакав проблем. И Војводина је некад била само област, и имала је мања права од садашње Републике Српске која има чак и свој устав. И ако је могла Војводина - може и Република Српска. Устав из 1974 је све променио.

Name

Ко о цему,

16.01.2019 09:24

Е цуј узајамне користи ,колико оно бјесе увоз / извоз , несто ја ту не видим узајамне користи скоро па никакве за РС-у , не лазите нас висе....

ОДГОВОРИТЕ
Name

Владимире

16.01.2019 10:00

Ста ради мали Марко јадан? Како ли се сналази у Москви? Слузе ли га руцице јос? Теско је гајбице носити по цијели дан.. А мати Мира јел нам зива и здрава? Недајте је српском правосудју то све го лопов ради тамо... Цувајте нам их и благословите као сто сте и Богољуба Карица највецег Србина у земљи недодјији. Ко долази следеци на утоцисте?

ОДГОВОРИТЕ
Name

Догодине у Призрену!

16.01.2019 10:34

Ето Путин нам искрено најаввио да ако ЕУ одлучи да и у гасном транспорту Србију држи у гету као и по свим другим питањима, да ће гас љепо преко Румуније у Мађарску, а нас ко шиша. Лобирање мора да крене одмах иначе губимо још једну од ријетких прилика да ојачамо економски и политички.

ОДГОВОРИТЕ