Нови Конгрес неће утицати на БиХ
Преузимање већине од стране Демократске странке у америчком Доњем дому Конгреса може довести само до мањих промјена политике САД према БиХ, сматрају аналитичари.
Босна и Херцеговина 09.11.2018 | 10:54
Оваква формулација нашла се и овог пута приликом представљања извјештаја високог представника Валентина Инцка, када је амерички представник у УН-у рекао да САД "подржавају територијални интегритет БиХ с два ентитета и три конститутивна народа", што је суштина Дејтонског споразума.
Оно по чему се, како нам објашњавају, републиканске и демократске администрације разликују су микроактивности. Тако, на примјер, републиканске администрације нешто више пажње поклањају питањима одбране, безбједности и борбе против насилног екстремизма, док су демократске администрације склоније програмима људских и грађанских права и више се фокусирају на питања у области владавине права.
"То не значи да се републиканске администрације не баве питањима попут борбе против организованог криминала и корупције, као што се може видјети на примјеру Балкана и БиХ", каже један од наших саговорника.
Такође, они указују на чињеницу да се по избору амбасадора у БиХ може видјети да се ради о каријерним дипломатама које долазе из веома сличног миљеа, и да администрација Доналда Трампа нема неке посебне политике кад је у питању БиХ.
И Сеад Нумановић, новинар "Дневног аваза" и познавалац америчке спољне политике, каже да је за актуелну америчку спољну политику западни Балкан релативно периферна тема.
"Овај регион има значаја само у контролираном сукобу Вашингтона и Москве. У њему, САД желе одвојити Србију од Русије и осигурати да Македонија заврши свој пут трансформације уласком у НАТО и почетком преговора о чланству у ЕУ", каже он.
У наредном периоду, како истиче, могуће је да БиХ постане актуелнија само ако сама по себи дође на балкански дневни ред Вашингтона и Брисела, али ће у догледно вријеме остати у запећку јер, како истиче, још нису ријешени проблеми у вези са Косовом и именом Македоније.
"БиХ је за званичнике САД, као и ЕУ, једна досадна, комплицирана земља, препуна политичара који не држе до дате ријечи и немају никаквих манира", истакао је он.
Додаје да ће преузимањем Представничког дома Конгреса демократе преузети и предсједавање Спољнополитичким одбором Доњег дома Парламента САД.
"Водиће га човјек посебно близак косовским политичарима. Балкан, па и БиХ као приљепак, у тој ситуацији може и хоће постати 'проминентнија тема' него до сада. Али, велике промјене не очекујем. 'Нова' администрација у Стејт департменту иде утабаном стазом, што смо могли видјети и из свједочења будућег амбасадора САД у БиХ Ерика Нелсона пред Спољнополитичким одбором Сената САД", закључио је он.
(Независне новине)
Коментари / 6
Оставите коментарБоривоје
09.11.2018 11:12Шта амерички конгрес има да брине ситуација у БиХ?Имају они своје проблеме са мигрантима као и проблеме у својој држави са наркокартелима и расистичке испаде америчке полиције према црнцима,а и оркански ветрови их редовно пустоше,тако да прво нека реше те своје проблеме,а не да одвајају БиХ,Косово,Црну Гору од Србије и да стално наносе нашем народу на Балкану невиђене проблеме типа сталне сецесије и одвајања територије и економске кризе!!!БиХ је 75% Српска и припада Србији као што је Москва Руска!!!Схватите то већ једном и престаните да нам одузимате делове територије и да протерујете наше становништво,оставите нас Србе већ једно на МИРУ,јел јасно САД???
ОДГОВОРИТЕБалван
09.11.2018 11:45Е сад Боривоје драги мој откуд чак 75 %, претјерујеш брате мили. Не растјерује ти америка становништво, већ они за кога гласате у РС
Опет глупости
09.11.2018 14:30Опет глупости домаће политичке кухиње.Сусреле се царсија и паланка па по систему што је баби мило то јој се у снило.Балканска рапсодија глупости.
Нестало пара
09.11.2018 13:32Траже изворе финансирања Бурле и Бисерка па прије избора позивају дијаспору да гласа за републиканце.Само потпуно политички неписмени људи могу повјеровати да ће се америчка политика промијенити нешто у односу на Републику Српску и Додика
ОДГОВОРИТЕСтранац
09.11.2018 15:03Изгледа да је у овој дрзави нај веца брига и страх да нам ко са стране не додје и скроји гаце у смислу да нам направи дрзаву како треба са свим законима од обицног цовјека до врха дрзаве,медјутим онда ови сто нас дрза у робству 20 и кусур година би заврсили у канти за смеци или на робији па је логицно онда де се трудимо да сазнамо дали це која светска сила слуцајно бацити око на ову канту од дрзаве.
ОДГОВОРИТЕАР
10.11.2018 18:04Како утицат немозе нам нико ниста Кад И'м БАЈА запјева Само док му укину санкције за коју деценију