Помоћ за заштиту имовине у ФБиХ

Срби за доказивање своје имовине у Федерацији БиХ морају да се потруде 10 пута више него власници имовине у Републици Српској у процесу успостављања нове земљишне књиге кроз пројекат Свјетске банке у БиХ до 2021. године, изјавио је данас Срни помоћник министра за избјеглице и расељена лица Републике Српске Радован Грајић.

Босна и Херцеговина 30.07.2018 | 09:55
Помоћ за заштиту имовине у ФБиХ
"Ми у Српској зовемо све власнике, тражимо, чекамо и заказујемо термине за јавно излагање, док се у Федерацији о томе информише само огласом по систему - ко дође, дође, ко не дође, добро да није дошао", каже Грајић.

Према његовим ријечима, смисао рада шест канцеларија формираних одлуком Владе Српске је да се овај процес оконча на срећу што већег броја Срба који имају имовину у Федерацији, а процјењује се да их је између 300.000 и 400.000.

"Ово је национални интерес, јер сада је тај поступак у Федерацији заиста дискриминирајући, уз накарадан закон који то дозвољава", оцјењује Грајић.

Он каже да је рад канцеларија које су отворене одлуком Владе за заштиту српске имовине, њено евидентирање и укњижење у Федерацији, већ постигло свој ефекат тиме што у Федерацији сада знају да се прати њихово поступање према српским странкама.

"Већ смо пола посла урадили оснивајући ове канцеларије, јер у Федерацији сада знају да ми документујемо све њихове радње које нису у складу са законом, људским, пословним и сваким другим односом према странкама, а имали смо не тако ријетко чак и случајеве бруталног понашања", наводи Грајић.

Према његовим ријечима, мали је број локалних заједница у Федерацији које су чак и продужиле рокове за пријаве непокретности, јер знају да многи власници нису имали прилику да се о томе информишу, али је већим дијелом тај однос сарадње миноран и на врло незавидном нивоу.

"Када смо апелацијама Уставном суду БиХ тражили да се федерални закон о земљишним књигама стави на провјеру, одбијени смо, а нисмо ништа друго ни очекивали. Сада желимо и већ смо то у доброј мјери и постигли да докажемо конкретним примјерима како је у тим процедурама људима отета имовина у Федерацији, како су оштећени и тотално обезвлашћени", наводи Грајић.

Он истиче да је овај закон у Федерацији не само накарадан сам по себи, него се чак и такав злоупотребљава до несагледивих граница.

"За протекла два мјесеца у канцеларији у Бијељини имали смо преко 100 посјета Срба који су власници имовине у Федерацији, уз неколико случајева који документовано свједоче о злоупотребама и злодјелима у Федерацији гдје је њихова имовина буквално отета – грађени су велики објекти на српској земљи без знања власника или се српска земља бесправно и непријављено користи", наводи Грајић.

Он је упозорио власнике имовине у Федерацији да треба да пријаве ту врсту злоупотребе, јер ако се они не оглашавају, након 10 или 20 година та земља фактички може да се законски додијели оним људима који је користе.

"У принципу, ниједан Србин не смије да дозволи да га не интересује његова имовина у Федерацији и садашњи статус те имовине", закључио је Грајић и позвао све власнике непокретности у Федерацији да се јаве у једну од шест канцеларија које раде у оквиру подручних јединица Републичке управе за геодетске и имовинско-правне послове у Бијељини, Зворнику, Невесињу, Источном Новом Сарајеву, Мркоњић Граду и Бањалуци.

Помоћник министра за избјеглице и расељена лица Републике Српске је посебно указао на значај обрасца ЦРПЦ - некадашње одлуке Комисије за имовинске захтјева расељених лица и избјеглица, које су добијали власници свих некретнина у БиХ.

"То би сада, практично, требао да буде један од упоредних параметара да се провјери шта се у међувремену, од добијања тог документа до сада, десило са српском имовином у Федерацији БиХ", навео је Грајић.

Према његовим ријечима, јавна излагања у Федерацији већ су завршена у 30 одсто општина, а у исто толико њих овај процес је у току.

"Обједињавање грунта и катастра и уписивање у нову земљишну књигу је од вишеструке користи, зато што ми тај проблем имамо стотину година", истиче Грајић.

Он наводи да је проблем посебно изражен послије Другог свјетског рата, када је увођење катастра у ствари било увођење евидентирања земље због пореза, а не због власништва, тако да је БиХ у овој области тотално у раскораку у односу на земље гдје је то одавно уређено.

"Планирање и пројектовање у будућности ништа не може бити урађено ако се не знају власници имовине и то је у свакој уређеној држави питање број један", закључио је у изјави Срни помоћник министра за избјеглице и расељена лица Републике Српске Радован Грајић.

(Срна) 

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Милко

30.07.2018 08:25

Оцекујем да браца Босњаци изнесу своје коментаре и залозе се за одговорност власти у ФБИХ због дискриминације у поступку доказивања српске имовине тамо, као сто се здусно залазу за одговорност власти у РС поводом одредјених слуцајева овамо. Има ли правде за Србе у ФБиХ?

ОДГОВОРИТЕ
Name

цццц

30.07.2018 09:22

Садасњ српскии режим се одрекао тих срба, а познато је колико је на власти. Тим србима се рачуна колико их власти РС потпомогн у градњи и обнови свега порушеног, а не колико су својих људи запослили у разним комисијама до сада.Има их висе него расељених. У РС се граде мјестанима повратницима куће, а србима и то по незаконским принципима се додјељују социјлни станови за надокнаду. Требају ли докази? Хватају се бирачи. Ко је кога овде заштитио? Познат је и став режима о томе. Господо, зашто сте избацили ријесење о купивини сеоских домацинстава? Једноставан је то одговор на то.

Name

Милко р

30.07.2018 09:36

Па зар стварно вјерујес овим наводима..па невјероватно како само насједате на наводе о угрозености....Закон је једнак за.све. нигдје у закону није наведено ово вази за србе, ово вази за остале народе...Бозе сацувај...сколујте се.мало висе

Name

нн

30.07.2018 10:00

Има превде само се мора дупе дигнути из фотеље и изврсити правни притисак на ФБиХ а не сједити и пискарати по форумима

Name

xнxx

30.07.2018 09:04

Помоће им Мектић смјештајући мигранте на подручје србских територија па се неће моратипатити око папира

ОДГОВОРИТЕ
Name

007 Бонд

30.07.2018 10:02

А шта ако је нпр. мој чукундеда повео унуке, и 1941 дошао у Србију. Јер 1941 су усташе у хрватско цвеће убили мог прадеду (чукундединог сина). 1943 ми се малолетни деда придружује партизанима, и шаљу га у 20. романијску бригаду. Кад се завршио рат - те 1945 ми се деда враћа у Србију, и тражи своје. Налази их, али им комунисти кажу: не враћате се у Босанску Крупу (неко село око, не знам да ли је то данас Р.Српска, или Федерација). Ви сте колонисти, шаљемо вас у Бачку, добијате кућу и земљу, и тамо остајете. ...Значи, да ли ја могу једном некако да докажем (у будућности) да ми је прадедовина по оцу Босанска Крупа (неко село око ње), и да ли могу у случају да је то у Федерацији да тражим назад земљу, шуме, онај поток, и неко огњиште од куће (бар темељ постоји) назад, мени у власништво (јер не дам да то остане пусто и без власника). Јер ваљда негде постоје имовинске књиге (бар оне из Аустроугарске,), па да преко чукундеде као задњег власника покушам да повратим имовину!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Ре

30.07.2018 10:23

Може, али мора доћи чукундеда лично у присуству оба родитеља, са новом ципсовом личном картом и два свједока..... А јеси ли се распитао како да вратиш ту куцу и земљу у Бачкој њеним стварним власницима???

Name

007 Бонд

30.07.2018 12:18

Све једно, ја долазим по имовину, а доће и остали, јер Срби реално и дан данас имају 70% власништва над целом БиХ...Тако да кад се вратимо - одузећемо вам и пола Федерације, а не само Р.Српску!. А можда и неки Швабо дође овде по земљу (кућа њихових одавно нема, јер све је овде новоградња), мада, сумњам да ће Немац доћи, јер од 1945 се нико не јавља, а и знају да су овде правили хаос, стрељали су и вешали, па би било срамота да дођу да траже, јер то им је одузето на основу ратне одштете, и они то знају.