АБА: Будућност пала у Загребу, Олимпија послала МЗТ у 2. лигу!

Будућност пала и у Загребу – Звезди отворен пут до првог места! Екипа Цедевите победила је Будућност у веома драматичном дербију 19. кола АБА лиге – 76:71. Цедевита срушила Будућност, велика шанса за Звезду! Загрепчани серијом од 12:0 у финишу утакмице "преломили" дерби 19. кола АБА лиге. . . Олимпија послала МЗТ у другу лигу са +41! Кошаркаши Олимпије победили су у Скопљу екипу МЗТ-а са 96:55 (18:15, 19:24, 28:5, 31:11) у утакмици 19. кола АБА лиге.  Стидела се и дворана због "игре" МЗТ-а! Македонци су се "са стилом" опростили од АБА лиге. Након вођства на полувремену, у наставку су направили минус од 43 поена разлике!

Кошарка 03.02.2018 | 21:45
Словеначка екипа је уписала седму победу од почетка шампионата и осма је на табели, док је МЗТ последњи са скором од само три победе и 16 пораза.

Најефикаснији у победничком тиму био је Џордан Морган са 16 поена, док су Девин Оливер и Роко Баџим убацили по 15.

У редовима МЗТ-а најбољи су били Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски са по 12 постигнутих поена.

Кошаркаши Олимпије у наредном колу дочекују Партизан, док МЗТ иде у госте Будућности.

Кошаркаши МЗТ Скопља опростили су се од АБА лиге "са стилом".

Једну тројку и једну двојку постигли су играчи тренера Жељка Лукајића за 14 минута игре у другом полувремену у серији 5:43, којом су вођство са паузе претворили у умало "дупли" заостатак – 44:80.

На крају, у Дворани "Борис Трајковски", која се вероватно и сама стидела онога што се догађа под њеним сводовима: МЗТ – Олимпија 55:96 (15:18, 24:19, 5:28, 11:31).

Рачунајући и резултат претходног кола у ком је првак Македоније изгубио 106:77 од Меге у Сремској Митровици, што је практично био резултат после којег је решена борба за опстанак у овом издању АБА лиге, Лукајичев тим остварио је минус од 70 поена током последњих 80 минута кошарке.

Како се догодило да је резултат треће четвртине утакмице која је отворила 19. рунду шампионата износио 5:28, а резултат другог полувремена 16:59 требало би питати саме актере – Лукајића и његов тим.

Послушајте конференцију за медије.

Будућност пала и у Загребу – Звезди отворен пут до првог места! Екипа Цедевите победила је Будућност у веома драматичном дербију 19. кола АБА лиге – 76:71. Цедевита срушила Будућност, велика шанса за Звезду! Загрепчани серијом од 12:0 у финишу утакмице "преломили" дерби 19. кола АБА лиге...

Победа Загрепчана могла би да буде кључан фактор пред плеј-оф, пошто Црвена звезда сада има прилику да регуларни део сезоне заврши на првом месту на табели, односно да стекне предност домаћег терена у борби за одбрану круне.

Домаћи су боље кренули, створили предност од шест-седам поена, коју су успешно сачували до одласка на полувреме.

Међутим, екипа Александра Џикића успела је тројкама да се врати у меч и направи преокрет, па смо у последњих неколико минута гледали велику борбу.

Имали су Подгоричани у финишу последње деонице и максималних шест поена предности, али су серијом нерезонских решења и грешака, уз неколико непотребних фаулова, практично вратили Цедевиту у дуел, која на крилима Вила Черија и Филипа Крушлина ипак долази до тријумфа.

Крушлин је био и најефикаснији са 19 поена и четири скока, Џанан Муса додао је 15 уз три ухваћене лопте, док је двоцифрен учинак имао још и Деметрис Николс са 10.

Код гостију, који су поражени други пут узастопно, после прошлонедељног неуспеха у Бару, највише се истакао Кајл Гибсон са 10 поена, Немања Гордић додао је 12 и пет асистенција, а Алекса Илић убацио је 11.

Српски и регионални шампион у понедељак гостује ФМП у Железнику, па га онда чека гостовање Игокеи у Лакташима, односно дуел са Цибоном у Пиониру на затварању сезоне, а све три победе гарант су челне позиције.

С друге стране, Будућност чека прежаљени МТЗ из Скопља, гостује Партизану и угошћује ФМП, док Цедевиту, која има победу мање од водећег двојца, очекују дуели са Морнаром у Бару, МЗТ у Скопљу и код куће са Партизаном.

Екипа Будућности више није лидер регионалног такмичења, пошто је након прошлонедељног пораза од Морнара у Бару, изгубила и од Цедевите у Загребу - 76:71 (22:17, 18:15, 16:24, 20:14)!

Будућност је у 37. минуту имала пет поена предности, након тројке Кајла Гибсона (64:69), а онда је домаћин серијом од 12:0 направио велики преокрет и решио меч у своју корист.

Изабраници Александра Џикића у завршници су много грешили у нападу, где су промашивали зицере (Суад Шеховић), добијали блокаде (Гордић, Гибсон), погрешно додавали (Гибсон)... а није им ишао на руку ни излазак расположеног Алексе Илића, који се у једној контри саплео и онда отежаним ходом отишао на клупу.

На другој страни су Муса и Укић паметном игром стизали до релативно лаких поена, што из игре, што са линије за слободна бацања, а Крушлин је тројком уз фаул Гордића 27 секунди пре краја дефинитивно решио питање победника - 76:69.

Утеха за "плаве" је то што су слободним бацањима Сеада Шеховића и потом украденом лоптом истог играча спречили Цедевиту да у коначном исходу надокнади "минус шест" (66:60) из Подгорице.

То може да буде веома важно ако на крају регуларног дела сезоне буду имали исти скор.

Врх табеле сада изгледа овако: Црвена звезда 15-3, Будућност 15-4, Цедевита 14-5, Морнар 11-7.

Црвено-бели у понедељак играју против екипе ФМП у Железнику и тада ће имати шансу да се издвоје на првој позицији.

С обзиром на то да актуелни шампион има релативно повољан распоред (Задар и Цибона код куће, Игокеа у гостима), Будућност (МЗТ и ФМП код куће, Партизан у гостима) сада има примарни задатак да обезбеди друго место и предност домаћег терена у полуфиналу плеј-офа, највероватније против Цедевите.

Ови тимови ће се већ у среду поново састати, али у Подгорици, у оквиру последњег кола Топ 16 фазе Еврокупа.

Биће то меч без резултатског значаја, јер се зна да ће Будућност у четвртфиналу на Дарушафаку, док се првак Хрватске опрашта од даљег такмичења.

ЦЕДЕВИТА: Укић 9 (6ас), Крушлин 19 (тројке 3/5), Перковић, Џонсон, Николс 10 (4ск, 2ас), Славица, Жганец 4, Муса 15 (6ск, 3укр), Чери 6 (3ск, 3ас), Маркота 5, Рамљак, Стипановић 8 (3ск, 5ас).

БУДУЋНОСТ: Ивановић 4 (4ас, 2укр), Су. Шеховић, Доелман 5, Баровић 3, Се. Шеховић 7, Старовлах, Гордић 12 (5ас), Илић 11 (7ск, 3укр, 3изг), З. Николић (3ас), Гибсон 19 (тројке 3/7, 6ск), Лендри 10, Д. Николић.

Задар – Цибона (21.00)

Табела: Црена звезда 15–3, Будућност 15–4, Цедевита 14–5, Морнар 11–7, ФМП 9–9, Партизан 9–9, Задар 9–10, Игокеа 7–11, Олимпија 7–12, Мега 6–12, Цибона 6–12, МЗТ 3–16.

Парови 20. кола (10, 11. и 12. фебруар): Морнар – Цедевита, Мега – ФМП, Олимпија – Партизан, Цибона – Игокеа, Будућност – МЗТ, Црвена звезда – Задар.

Извор: Б92/мондо.рс