ABA: Budućnost pala u Zagrebu, Olimpija poslala MZT u 2. ligu!

Budućnost pala i u Zagrebu – Zvezdi otvoren put do prvog mesta! Ekipa Cedevite pobedila je Budućnost u veoma dramatičnom derbiju 19. kola ABA lige – 76:71. Cedevita srušila Budućnost, velika šansa za Zvezdu! Zagrepčani serijom od 12:0 u finišu utakmice "prelomili" derbi 19. kola ABA lige. . . Olimpija poslala MZT u drugu ligu sa +41! Košarkaši Olimpije pobedili su u Skoplju ekipu MZT-a sa 96:55 (18:15, 19:24, 28:5, 31:11) u utakmici 19. kola ABA lige.  Stidela se i dvorana zbog "igre" MZT-a! Makedonci su se "sa stilom" oprostili od ABA lige. Nakon vođstva na poluvremenu, u nastavku su napravili minus od 43 poena razlike!

Košarka 03.02.2018 | 21:45
Slovenačka ekipa je upisala sedmu pobedu od početka šampionata i osma je na tabeli, dok je MZT poslednji sa skorom od samo tri pobede i 16 poraza.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Džordan Morgan sa 16 poena, dok su Devin Oliver i Roko Badžim ubacili po 15.

U redovima MZT-a najbolji su bili Bojan Trajkovski i Damjan Stojanovski sa po 12 postignutih poena.

Košarkaši Olimpije u narednom kolu dočekuju Partizan, dok MZT ide u goste Budućnosti.

Košarkaši MZT Skoplja oprostili su se od ABA lige "sa stilom".

Jednu trojku i jednu dvojku postigli su igrači trenera Željka Lukajića za 14 minuta igre u drugom poluvremenu u seriji 5:43, kojom su vođstvo sa pauze pretvorili u umalo "dupli" zaostatak – 44:80.

Na kraju, u Dvorani "Boris Trajkovski", koja se verovatno i sama stidela onoga što se događa pod njenim svodovima: MZT – Olimpija 55:96 (15:18, 24:19, 5:28, 11:31).

Računajući i rezultat prethodnog kola u kom je prvak Makedonije izgubio 106:77 od Mege u Sremskoj Mitrovici, što je praktično bio rezultat posle kojeg je rešena borba za opstanak u ovom izdanju ABA lige, Lukajičev tim ostvario je minus od 70 poena tokom poslednjih 80 minuta košarke.

Kako se dogodilo da je rezultat treće četvrtine utakmice koja je otvorila 19. rundu šampionata iznosio 5:28, a rezultat drugog poluvremena 16:59 trebalo bi pitati same aktere – Lukajića i njegov tim.

Poslušajte konferenciju za medije.

Budućnost pala i u Zagrebu – Zvezdi otvoren put do prvog mesta! Ekipa Cedevite pobedila je Budućnost u veoma dramatičnom derbiju 19. kola ABA lige – 76:71. Cedevita srušila Budućnost, velika šansa za Zvezdu! Zagrepčani serijom od 12:0 u finišu utakmice "prelomili" derbi 19. kola ABA lige...

Pobeda Zagrepčana mogla bi da bude ključan faktor pred plej-of, pošto Crvena zvezda sada ima priliku da regularni deo sezone završi na prvom mestu na tabeli, odnosno da stekne prednost domaćeg terena u borbi za odbranu krune.

Domaći su bolje krenuli, stvorili prednost od šest-sedam poena, koju su uspešno sačuvali do odlaska na poluvreme.

Međutim, ekipa Aleksandra Džikića uspela je trojkama da se vrati u meč i napravi preokret, pa smo u poslednjih nekoliko minuta gledali veliku borbu.

Imali su Podgoričani u finišu poslednje deonice i maksimalnih šest poena prednosti, ali su serijom nerezonskih rešenja i grešaka, uz nekoliko nepotrebnih faulova, praktično vratili Cedevitu u duel, koja na krilima Vila Čerija i Filipa Krušlina ipak dolazi do trijumfa.

Krušlin je bio i najefikasniji sa 19 poena i četiri skoka, Džanan Musa dodao je 15 uz tri uhvaćene lopte, dok je dvocifren učinak imao još i Demetris Nikols sa 10.

Kod gostiju, koji su poraženi drugi put uzastopno, posle prošlonedeljnog neuspeha u Baru, najviše se istakao Kajl Gibson sa 10 poena, Nemanja Gordić dodao je 12 i pet asistencija, a Aleksa Ilić ubacio je 11.

Srpski i regionalni šampion u ponedeljak gostuje FMP u Železniku, pa ga onda čeka gostovanje Igokei u Laktašima, odnosno duel sa Cibonom u Pioniru na zatvaranju sezone, a sve tri pobede garant su čelne pozicije.

S druge strane, Budućnost čeka prežaljeni MTZ iz Skoplja, gostuje Partizanu i ugošćuje FMP, dok Cedevitu, koja ima pobedu manje od vodećeg dvojca, očekuju dueli sa Mornarom u Baru, MZT u Skoplju i kod kuće sa Partizanom.

Ekipa Budućnosti više nije lider regionalnog takmičenja, pošto je nakon prošlonedeljnog poraza od Mornara u Baru, izgubila i od Cedevite u Zagrebu - 76:71 (22:17, 18:15, 16:24, 20:14)!

Budućnost je u 37. minutu imala pet poena prednosti, nakon trojke Kajla Gibsona (64:69), a onda je domaćin serijom od 12:0 napravio veliki preokret i rešio meč u svoju korist.

Izabranici Aleksandra Džikića u završnici su mnogo grešili u napadu, gde su promašivali zicere (Suad Šehović), dobijali blokade (Gordić, Gibson), pogrešno dodavali (Gibson)... a nije im išao na ruku ni izlazak raspoloženog Alekse Ilića, koji se u jednoj kontri sapleo i onda otežanim hodom otišao na klupu.

Na drugoj strani su Musa i Ukić pametnom igrom stizali do relativno lakih poena, što iz igre, što sa linije za slobodna bacanja, a Krušlin je trojkom uz faul Gordića 27 sekundi pre kraja definitivno rešio pitanje pobednika - 76:69.

Uteha za "plave" je to što su slobodnim bacanjima Seada Šehovića i potom ukradenom loptom istog igrača sprečili Cedevitu da u konačnom ishodu nadoknadi "minus šest" (66:60) iz Podgorice.

To može da bude veoma važno ako na kraju regularnog dela sezone budu imali isti skor.

Vrh tabele sada izgleda ovako: Crvena zvezda 15-3, Budućnost 15-4, Cedevita 14-5, Mornar 11-7.

Crveno-beli u ponedeljak igraju protiv ekipe FMP u Železniku i tada će imati šansu da se izdvoje na prvoj poziciji.

S obzirom na to da aktuelni šampion ima relativno povoljan raspored (Zadar i Cibona kod kuće, Igokea u gostima), Budućnost (MZT i FMP kod kuće, Partizan u gostima) sada ima primarni zadatak da obezbedi drugo mesto i prednost domaćeg terena u polufinalu plej-ofa, najverovatnije protiv Cedevite.

Ovi timovi će se već u sredu ponovo sastati, ali u Podgorici, u okviru poslednjeg kola Top 16 faze Evrokupa.

Biće to meč bez rezultatskog značaja, jer se zna da će Budućnost u četvrtfinalu na Darušafaku, dok se prvak Hrvatske oprašta od daljeg takmičenja.

CEDEVITA: Ukić 9 (6as), Krušlin 19 (trojke 3/5), Perković, Džonson, Nikols 10 (4sk, 2as), Slavica, Žganec 4, Musa 15 (6sk, 3ukr), Čeri 6 (3sk, 3as), Markota 5, Ramljak, Stipanović 8 (3sk, 5as).

BUDUĆNOST: Ivanović 4 (4as, 2ukr), Su. Šehović, Doelman 5, Barović 3, Se. Šehović 7, Starovlah, Gordić 12 (5as), Ilić 11 (7sk, 3ukr, 3izg), Z. Nikolić (3as), Gibson 19 (trojke 3/7, 6sk), Lendri 10, D. Nikolić.

Zadar – Cibona (21.00)

Tabela: Crena zvezda 15–3, Budućnost 15–4, Cedevita 14–5, Mornar 11–7, FMP 9–9, Partizan 9–9, Zadar 9–10, Igokea 7–11, Olimpija 7–12, Mega 6–12, Cibona 6–12, MZT 3–16.

Parovi 20. kola (10, 11. i 12. februar): Mornar – Cedevita, Mega – FMP, Olimpija – Partizan, Cibona – Igokea, Budućnost – MZT, Crvena zvezda – Zadar.

Izvor: B92/mondo.rs