Мушкарци, данас је ваш дан!

Данас је Међународни дан мушкараца, који се обиљежава у више од 50 земаља свијета, а који је УНЕСКО озваничио 1999. године.

Свијет 19.11.2017 | 13:14
Мушкарци, данас је ваш дан!
Први пут 19. новембар обиљежен је 1999. године на Тринидаду и Тобагу и стекао је подршку многих појединаца и група у Европи, Аустралији, Сјеверној Америци, Азији и Африци.

Циљеви обиљежавања Међународног дана мушкараца укључују фокусирање на здравље мушкараца и дјечака, промовисање родне равноправности и истицање позитивних модела мушке улоге. То је прилика да се нагласи дискриминација мушкараца и дјечака и да се укаже на њихов допринос заједници, породици, брачној заједници и послу.

Анализе су показале да је животни вијек мушкарца у просјеку седам година краћи од животног вијека жене.

Овај дан веже се и уз догађај познат као “Мовембер” – назив настао као спој енглеских ријечи “масташ” /брк/, и новембар, који укључује симболично пуштање бркова уз јачање свијести о здравственим проблемима мушкараца.

Статистика показује да чешће оболијевају од рака, можданих и срчаних удара.

Стручњаци УН указују да наука веома убједљиво демантује тврдње да су мушкарци јачи пол – они живе краће, чешће оболијевају, више страдају у тинејџерском периоду и чешће умиру од фаталних болести, пише данашња београдска “Политика”.

Неонатологија је доказала да су мушкарци осјетљивији чак и прије рођења – мушки фетуси теже опстају од женских, а пријевремено рођени дјечаци четири пута чешће умиру од дјевојчица.

Стопа смртности дјечака два пута је већа у тинејџерском периоду, због чега жене већ у 36. години живота по бројности премашују број мушкараца на планети.

Мушкарци чешће умиру у односу на жене од тумора дисајних органа, цирозе јетре, дијабетеса, шлога и коронарне срчане болести и друго.

За разлику од жена, које имају свјеснији однос према здрављу, мушкарци рјеђе траже помоћ у случају физичких, емоционалних и менталних проблема, одлажу одлазак код љекара и започињање лијечења, те имају сиромашније социјалне контакте.

Горан Пенев из Центра за демографска истраживања Института друштвених наука каже да у Србији живи готово четири пута више удовица /560.000/ него удоваца /150.000/.

(Агенције)

Коментари / 1

Оставите коментар
Name

нерадник

19.11.2017 14:10

Овамо нема посла ни за радно способне а да идем у иностранство - нисам способан за рад. Мене издржава сестра која живи и ради тежак посао у иностранству.

ОДГОВОРИТЕ