АБА: Звезда послије драме поражена у Загребу!

Кошаркаши Црвене звезде изгубили су у неизвесном мечу у Загребу од екипе Цедевите, у петом колу АБА лиге - 79:74.  Звезда у Загребу пала с врха! Евролигашки лет, па јадранско приземљење. Црвено-бели изгубили и други дерби регионалне лиге, па је сада лидер Будућност.

Кошарка 23.10.2017 | 09:15
Изабраници Душана Алимпијевића везали су други пораз, после изгубљеног меча од Будућности, у прошлом колу, док су пулени Јурија Здовца прекунули низ од четири пораза.

Меч у Згребу од почетка до краја био је неизвесан.

Црвено-бели су боље започели меч и после стартног вођства Цедевите д 2:0, преузели контролу у Загребу, да би у финишу прве деонице домаћини смањили предност на поен заостатка – 19:18.

У другом кварталу Звезда је направила велики број грешака и успела да изгуби чак десет лопти, док су Хрвати имали само три изгубљене лопте.

На среди другог квартала Цедевита је имала девет поена предности – 31:22, а иако је домаћи састав био близу двоцифрене предности, тим из Београда је заигао боље у завршници па је полувреме завршено изједначеним резултатом – 39:39.

У другом полувремену виђена је резултатска клацкалица. Доста фаулова на једној и на другој страни.

У самој завршници играч Звезде Тејлор Рочести био је прецизан са линије за слободна бацања, а на другој страни то су били Андрија Стипановић, односно Деметрис Николс за водјство Цедевите од 75:72, 30 секунди пре краја.

Код екипе из Београда истакао се Тејлор Рочести са 18 поена, а пратили су га Милко Бјелица са 12, као и Перо Антић и Џејмс Фелдин са по 11.

Најефикасњи играч дербија био је Џанан Муса, са 17 поена, а двоцифрен су били Кевин Марфи са 14 , Крис Џонсон са 13 поена, и Стипановић са десет. На другој страни,

Звезда је пала са првог на друго место на табели и има три победе и два пораза, колико имају Партизан и Цедевита. Прва је Будућност скором од четири победе и једним поразом.

У наредном, шестом колу, Звезда ће у понедељак 30. октобра у Београду играти против екипе МЗТ Скопље, а Цедевита ће два дана раније у Сремској Митровици играти против Мега Бемакса.

Јадрански пораз, евролигашка победа, па... јадрански пораз!

Црвена звезда мтс изгубила је у Загребу од Цедевите 79:74 (19:18, 20:21, 24:22, 16:13), у дербију после којег је нови, усамљени лидер табеле - Будућност.

Шампион и вицешампион АБА лиге одиграли су "тврд" меч у Дому спортова, у којем је домаћин победио пре свега захваљујући мирној руци на линији пенала (8/8 у завршници). Егал утакмица, прожета честим фауловима (55), одлучена је у последња два минута, које су Београђани дочекали са предношћу (72:71), након серије поена Тејлора Рочестија.

Центар Цедевите Андрија Стипановић изнудио је у 39. минуту фаул Бранка Лазића у борби за скок и узастопним погоцима са "црте" донео вођство које Загрепчани нису испуштали до краја. Огњен Добрић имао је, додуше, у следећем нападу шансу да сам из угла погоди тројку за још један преокрет, али је промашио.

Уследио је фаул Милка Бјелице у касној фази напада Цедевите, рутински погоци Деметриса Николса и нереализовани продор Рочестија (на 77:72), после чега је постало јасно да ће екипа Јуре Здовца прекинути низ од четири узастопна пораза у АБА лиги и Еврокупу, а да ће Звезда отићи на гостовање Химкију (уторак) са скором 3-2, узастопним "јадранским" неуспесима и без "потврде" победе над Барселоном, коју је у петак, после меча, Алимпијевић захтевао.

Најефикасњи играч дербија био је Џанан Муса, са 17 поена, а двоцифрени допринос тријумфу дали су и Крис Џонсон са 13 поена, Кевин Марфи са 14 и Стипановић са 10. На другој страни, најефикаснији у дресу Звезде били су Тејлор Рочести са 18 поена, Милко Бјелица са 12, Џејмс Фелсин са 11, колико је убацио и Перо Антић.

После сигурног старта и вођства у првој четвртини, Алимпијевић је честом ротацијом наговестио да мисли и на утакмице које долазе (двомеч Евролиге у уторак и четвртак), па су запажену минутажу добили и дебитант Дејан Давидовац (девет минута, 3 поена) и центар Никола Јовановић, који је заиграо после прескочена два меча и за 17 минута постигао девет поена.

Док су они наступали, Француз Матијас Лесор провео је на паркету само седам минута и зато је углавном са клупе гледао борбен меч, у којем су црвено-бели више и чешће грешили. Носиоци игре Београђана поново су одиграли у складу с очекиваним, али је за победу, ипак, била потребна и помоћ играча који досад нису били у првом плану.

Овај тријумф Цедевите осамио је Будућност на челу табеле, са скором 4-1, док су на наредне три позиције распоређени Звезда, Партизан и Цедевита, као преостала три тима са позитивним скором. У то "плус" друштво у понедељак би могли да уђу и ФМП, МЗТ и(ли) Цибона.

ЦЕДЕВИТА: Укић 4, Крушлин 5, Џонсон 13 (9 ск), Катић 4, Бајо, Николс 6, Славица, Жганец, Муса 17 (2/6 за три), Чери 6, Стипановић 10 (6 ск), Марфи 14.

ЗВЕЗДА: Радичевић, Давидовац 3, Лазић 4, Лазаревић, Антић 11 (2/4 за три, 6 ск), Добрић 4, Фелдин 11, Јанковић, Рочести 18 (4/6 за три), Лесор 2, Јовановић 9, Бјелица 12.

субота:
Будућност – Мега Бемакс 84:64 (20:19, 22:14, 19:17, 23:14)
Петрол Олимпија – Морнар 64:67 (20:18, 8:13, 12:16, 24:20)
Партизан – Игокеа 117:104 (19:23, 31:27, 30:21, 37:33)

ТАБЕЛА: Будућност 4-1, Звезда 3-2, Партизан 3-2, Цедевита, ФМП 2-2, Цибона 2-2, МЗТ 2-2, Мега 2-3, Олимпија 2-3, Игокеа 2-3, Морнар 2-3, Задар 1-3.

Извор: Б92/мондо.рс