ABA: Zvezda poslije drame poražena u Zagrebu!

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su u neizvesnom meču u Zagrebu od ekipe Cedevite, u petom kolu ABA lige - 79:74.  Zvezda u Zagrebu pala s vrha! Evroligaški let, pa jadransko prizemljenje. Crveno-beli izgubili i drugi derbi regionalne lige, pa je sada lider Budućnost.

Košarka 23.10.2017 | 09:15
Izabranici Dušana Alimpijevića vezali su drugi poraz, posle izgubljenog meča od Budućnosti, u prošlom kolu, dok su puleni Jurija Zdovca prekunuli niz od četiri poraza.

Meč u Zgrebu od početka do kraja bio je neizvesan.

Crveno-beli su bolje započeli meč i posle startnog vođstva Cedevite d 2:0, preuzeli kontrolu u Zagrebu, da bi u finišu prve deonice domaćini smanjili prednost na poen zaostatka – 19:18.

U drugom kvartalu Zvezda je napravila veliki broj grešaka i uspela da izgubi čak deset lopti, dok su Hrvati imali samo tri izgubljene lopte.

Na sredi drugog kvartala Cedevita je imala devet poena prednosti – 31:22, a iako je domaći sastav bio blizu dvocifrene prednosti, tim iz Beograda je zaigao bolje u završnici pa je poluvreme završeno izjednačenim rezultatom – 39:39.

U drugom poluvremenu viđena je rezultatska klackalica. Dosta faulova na jednoj i na drugoj strani.

U samoj završnici igrač Zvezde Tejlor Ročesti bio je precizan sa linije za slobodna bacanja, a na drugoj strani to su bili Andrija Stipanović, odnosno Demetris Nikols za vodjstvo Cedevite od 75:72, 30 sekundi pre kraja.

Kod ekipe iz Beograda istakao se Tejlor Ročesti sa 18 poena, a pratili su ga Milko Bjelica sa 12, kao i Pero Antić i Džejms Feldin sa po 11.

Najefikasnji igrač derbija bio je Džanan Musa, sa 17 poena, a dvocifren su bili Kevin Marfi sa 14 , Kris Džonson sa 13 poena, i Stipanović sa deset. Na drugoj strani,

Zvezda je pala sa prvog na drugo mesto na tabeli i ima tri pobede i dva poraza, koliko imaju Partizan i Cedevita. Prva je Budućnost skorom od četiri pobede i jednim porazom.

U narednom, šestom kolu, Zvezda će u ponedeljak 30. oktobra u Beogradu igrati protiv ekipe MZT Skoplje, a Cedevita će dva dana ranije u Sremskoj Mitrovici igrati protiv Mega Bemaksa.

Jadranski poraz, evroligaška pobeda, pa... jadranski poraz!

Crvena zvezda mts izgubila je u Zagrebu od Cedevite 79:74 (19:18, 20:21, 24:22, 16:13), u derbiju posle kojeg je novi, usamljeni lider tabele - Budućnost.

Šampion i vicešampion ABA lige odigrali su "tvrd" meč u Domu sportova, u kojem je domaćin pobedio pre svega zahvaljujući mirnoj ruci na liniji penala (8/8 u završnici). Egal utakmica, prožeta čestim faulovima (55), odlučena je u poslednja dva minuta, koje su Beograđani dočekali sa prednošću (72:71), nakon serije poena Tejlora Ročestija.

Centar Cedevite Andrija Stipanović iznudio je u 39. minutu faul Branka Lazića u borbi za skok i uzastopnim pogocima sa "crte" doneo vođstvo koje Zagrepčani nisu ispuštali do kraja. Ognjen Dobrić imao je, doduše, u sledećem napadu šansu da sam iz ugla pogodi trojku za još jedan preokret, ali je promašio.

Usledio je faul Milka Bjelice u kasnoj fazi napada Cedevite, rutinski pogoci Demetrisa Nikolsa i nerealizovani prodor Ročestija (na 77:72), posle čega je postalo jasno da će ekipa Jure Zdovca prekinuti niz od četiri uzastopna poraza u ABA ligi i Evrokupu, a da će Zvezda otići na gostovanje Himkiju (utorak) sa skorom 3-2, uzastopnim "jadranskim" neuspesima i bez "potvrde" pobede nad Barselonom, koju je u petak, posle meča, Alimpijević zahtevao.

Najefikasnji igrač derbija bio je Džanan Musa, sa 17 poena, a dvocifreni doprinos trijumfu dali su i Kris Džonson sa 13 poena, Kevin Marfi sa 14 i Stipanović sa 10. Na drugoj strani, najefikasniji u dresu Zvezde bili su Tejlor Ročesti sa 18 poena, Milko Bjelica sa 12, Džejms Felsin sa 11, koliko je ubacio i Pero Antić.

Posle sigurnog starta i vođstva u prvoj četvrtini, Alimpijević je čestom rotacijom nagovestio da misli i na utakmice koje dolaze (dvomeč Evrolige u utorak i četvrtak), pa su zapaženu minutažu dobili i debitant Dejan Davidovac (devet minuta, 3 poena) i centar Nikola Jovanović, koji je zaigrao posle preskočena dva meča i za 17 minuta postigao devet poena.

Dok su oni nastupali, Francuz Matijas Lesor proveo je na parketu samo sedam minuta i zato je uglavnom sa klupe gledao borben meč, u kojem su crveno-beli više i češće grešili. Nosioci igre Beograđana ponovo su odigrali u skladu s očekivanim, ali je za pobedu, ipak, bila potrebna i pomoć igrača koji dosad nisu bili u prvom planu.

Ovaj trijumf Cedevite osamio je Budućnost na čelu tabele, sa skorom 4-1, dok su na naredne tri pozicije raspoređeni Zvezda, Partizan i Cedevita, kao preostala tri tima sa pozitivnim skorom. U to "plus" društvo u ponedeljak bi mogli da uđu i FMP, MZT i(li) Cibona.

CEDEVITA: Ukić 4, Krušlin 5, Džonson 13 (9 sk), Katić 4, Bajo, Nikols 6, Slavica, Žganec, Musa 17 (2/6 za tri), Čeri 6, Stipanović 10 (6 sk), Marfi 14.

ZVEZDA: Radičević, Davidovac 3, Lazić 4, Lazarević, Antić 11 (2/4 za tri, 6 sk), Dobrić 4, Feldin 11, Janković, Ročesti 18 (4/6 za tri), Lesor 2, Jovanović 9, Bjelica 12.

subota:
Budućnost – Mega Bemaks 84:64 (20:19, 22:14, 19:17, 23:14)
Petrol Olimpija – Mornar 64:67 (20:18, 8:13, 12:16, 24:20)
Partizan – Igokea 117:104 (19:23, 31:27, 30:21, 37:33)

TABELA: Budućnost 4-1, Zvezda 3-2, Partizan 3-2, Cedevita, FMP 2-2, Cibona 2-2, MZT 2-2, Mega 2-3, Olimpija 2-3, Igokea 2-3, Mornar 2-3, Zadar 1-3.

Izvor: B92/mondo.rs