Три године крили зрелост за стечај
„Банци Српске“ недостаје чак 174 милиона КМ за измирење доспјелих обавеза, платежно је неспособна, а услови за њен стечај били су испуњени још 2014. године, речено је данас у Окружном привредном суду у Бањалуци.
Република Српска 29.03.2017 | 15:32
Представник Агенције за банкарство РС Миодраг Берић и ликвидациони управник Петар Мићић данас су остали при ранијим приједлозима за отварање стечаја, а подржао их је и вјештак финансијске струке Мирослав Лазендић који је утврдио да банка није солвентна и да неће успјети измирити све повјериоце, те да је још прије три године била зрела за стечај.
Банка има негативан капитал од 84 милиона КМ
Представник Агенције Миодраг Берић је подсјетио да је Агенција због погоршаног финансијског стања 16. новембра 2015. године увела привремену управу у банку, а затим почетком маја прошле године покренула и поступак њене ликвидације.
Истакао је да је ликвидациони управник Агенцији крајем прошле године доставио извјештај у којем је констатовао да је губитак банке са 30. новембром 2016. износио 120,9 милиона КМ, а да је укупан негативан капитал 83,6 милиона КМ.
„Управник је констатовао да ни ефекти од блокаде рачуна дужника нису задовољавајући и да наплата не иде у складу са планом ликвидације“, рекао је Берић.

Додао је да је и Агенција у свом извјештају навела да је солвентна позиција банке негативна те да има и негативну позицију ликвидности јер јој је на крају новембра 2016. године недостајало 173,9 милиона КМ ликвидних средстава за измирење доспјелих обавеза.
Казао је и да се тренутно исплаћује трећи исплатни ред повјерилаца од укупно девет исплатних редова.
„Из свих наведених чињеница видљиво је да рачун банке у овом моменту није блокиран, али је исто тако чињеница да банка није ликвидна и нема могућност да измири све своје доспјеле обавезе. Због тога је Агенција поднијела приједлог да се над банком отвори стечај“, рекао је Берић.
Лазендић: Банка не може да измири све обавезе
Вјештак Мирослав Лазендић је истакао да је у потпуности прихватио приједлог регулатора за покретање стечаја јер је банка несолвентна и платежно неспособна.
„Услови за стечај су испуњени или су могли бити испуњени чак и 2014. године“, рекао је Лазендић.
Он је истакао да су независни ревизори „Банци Српске“ за 2014. годину дали негативно мишљење, а за 2015. чак нису могли ни изразити мишљење што указује на чињеницу да у овој банци није на правилан начин евидентирано стање имовине и наплата прихода. Без обзира на то банка је у 2014. године пословала са губитком, који се након увођења ванредне управе у 2015. години значајно повећао. Казао је и да је у 2016. минус повећан.

„Овакав начин пословања доводи „Банку Српске“ до немогућности измирења свих обавеза и до пријетеће платежне неспособности која ће се одразити у наредном периоду. Банка има имовину из које се добрим дијелом могу измирити трошкови стечајног поступка, а дјелимично повјериоци, али тај износ није довољан за измирење свих обавеза према повјериоцима због чега је банка несолвентна, а то је услов за покретање стечаја“, казао је Лазендић.
Мићић: Намирење повјерилаца зависи од судских спорова
Ликвидациони управник „Банке Српске“ Петар Мићић рекао је да је банка исцрпила све законске могућности које је имала у току поступка ликвидације, али да план ликвидације није било могуће спровести због нешто лошијих ефеката наплате у односу на планиране.
Он је након рочишта рекао да су је нето имовина банке на крају новембра 2016. године износила око 90 милиона КМ, а обавезе више од 170 милиона КМ.
„У овом моменту је тешко рећи који проценат повјериоца ће бити намирен, јер је тешко процијенити колико би стечајни поступак могао да траје. Такође, намирење повјерилаца увелико зависи и од исхода спорова које банка води, односно у којима је банка тужена страна. Ту, прије свега, мислим на тужбу Укио банке у висини од 38,6 милиона КМ, тако да ће стечајни управник те процјене моћи дати тек по исходу спорова“, рекао је Мићић.
Агенција за банкарство Републике Српске поднијела је Окружном привредном суду у Бањалуци захтјев за стечај „Банке Српске“ у ликвидацији 10. јануара ове године
Ово је друга ликвидирана банка у Републици Српској која ће највјероватније ићи у стечај. Претходно је Окружни привредни суд у Бијељини, 25. јануара донио рјешење о покретању стечаја у „Бобар банци“.
(Цапитал.ба)
(Фото: Цапитал.ба / Илустрација)
Коментари / 11
Оставите коментарПредсједник Пинокијо
29.03.2017 13:40Тако је то кад је на власти шверцер цигарама и нафтом кога су инсталирали окупатори НАТО тенковима.
ОДГОВОРИТЕЗајебант
29.03.2017 13:54Прво банке, па Влада РС и на крају зна се...Тотални распад система
ОДГОВОРИТЕРс
29.03.2017 13:56А треца је Павловиц банка код које је питање времена када це заврсити као и прве двије неко то плански ради са циљем урусавања РС ни Баки јој не би мого веце зло позелити од ових сто то раде
ОДГОВОРИТЕКоо
29.03.2017 14:38Плански ради само Миле на русењу РСа, а његови суградјани га из године у годину све висе воле и за њега гласају. Најлаксе је тразити невидљиве непријатеље ("нетко" ради...) и исте подваљивати народу док овај скапава од глади. РСу не треба ни влада и парламент јер ионако немају ста да раде осим дизања руку за приједлоге предсједника. Он ведри и облаци над РСом као над својим власниством а ти трази "некога" другог који руси РС.
Закон...нема га..
29.03.2017 14:18Ко је крив, ко це сад бити оптузен?.???
ОДГОВОРИТЕБл
29.03.2017 14:282014 су је докапитализовали са 30 мил....бацилли у бунар...сви амп то знали,повалили Бобар банку И скренули пазњу од банке српске да би прикрили своје лоповлуке.....нису имали ин надзорног одборА.....пласирана средства немају ни обезбједјења?.
ОДГОВОРИТЕТеско нама
30.03.2017 06:20Ова Изгледа гора од Бобар банке...Јесам у праву.
Рс
29.03.2017 14:36Оптузених неце бит јер се ради под дирегентском палицом великих сила са циљем економског слома РС док нам на једној страни продају маглу о опасности из Сарајева они изнутра униставају економски систем РС који се урусаје свакодневно до тацке са које неце бити могу повратак и збогом РС ја одо у Русију
ОДГОВОРИТЕАР
29.03.2017 15:29Само треба пустити те банке да пропадну.То је свакако вјестацко Кад пропадну нема Баја висе одакле одрзавати себе И своје следбенике на власти.То је супер вијест
Игор
29.03.2017 15:55Банка Српске је Додиковом незапосленом сину дала 3 милиона марака а овај не враца, ето како је пропала. Излистајте списаск СНСД тајкуна који не врацају кредите да видимо ко је одобрио и колико, има пара да се направе двије банке
ОДГОВОРИТЕРадник агенције банкарства
29.03.2017 16:55Павловић је исти за стечај,неликвидан је...