Tri godine krili zrelost za stečaj
„Banci Srpske“ nedostaje čak 174 miliona KM za izmirenje dospjelih obaveza, platežno je nesposobna, a uslovi za njen stečaj bili su ispunjeni još 2014. godine, rečeno je danas u Okružnom privrednom sudu u Banjaluci.
Republika Srpska 29.03.2017 | 15:32
Predstavnik Agencije za bankarstvo RS Miodrag Berić i likvidacioni upravnik Petar Mićić danas su ostali pri ranijim prijedlozima za otvaranje stečaja, a podržao ih je i vještak finansijske struke Miroslav Lazendić koji je utvrdio da banka nije solventna i da neće uspjeti izmiriti sve povjerioce, te da je još prije tri godine bila zrela za stečaj.
Banka ima negativan kapital od 84 miliona KM
Predstavnik Agencije Miodrag Berić je podsjetio da je Agencija zbog pogoršanog finansijskog stanja 16. novembra 2015. godine uvela privremenu upravu u banku, a zatim početkom maja prošle godine pokrenula i postupak njene likvidacije.
Istakao je da je likvidacioni upravnik Agenciji krajem prošle godine dostavio izvještaj u kojem je konstatovao da je gubitak banke sa 30. novembrom 2016. iznosio 120,9 miliona KM, a da je ukupan negativan kapital 83,6 miliona KM.
„Upravnik je konstatovao da ni efekti od blokade računa dužnika nisu zadovoljavajući i da naplata ne ide u skladu sa planom likvidacije“, rekao je Berić.

Dodao je da je i Agencija u svom izvještaju navela da je solventna pozicija banke negativna te da ima i negativnu poziciju likvidnosti jer joj je na kraju novembra 2016. godine nedostajalo 173,9 miliona KM likvidnih sredstava za izmirenje dospjelih obaveza.
Kazao je i da se trenutno isplaćuje treći isplatni red povjerilaca od ukupno devet isplatnih redova.
„Iz svih navedenih činjenica vidljivo je da račun banke u ovom momentu nije blokiran, ali je isto tako činjenica da banka nije likvidna i nema mogućnost da izmiri sve svoje dospjele obaveze. Zbog toga je Agencija podnijela prijedlog da se nad bankom otvori stečaj“, rekao je Berić.
Lazendić: Banka ne može da izmiri sve obaveze
Vještak Miroslav Lazendić je istakao da je u potpunosti prihvatio prijedlog regulatora za pokretanje stečaja jer je banka nesolventna i platežno nesposobna.
„Uslovi za stečaj su ispunjeni ili su mogli biti ispunjeni čak i 2014. godine“, rekao je Lazendić.
On je istakao da su nezavisni revizori „Banci Srpske“ za 2014. godinu dali negativno mišljenje, a za 2015. čak nisu mogli ni izraziti mišljenje što ukazuje na činjenicu da u ovoj banci nije na pravilan način evidentirano stanje imovine i naplata prihoda. Bez obzira na to banka je u 2014. godine poslovala sa gubitkom, koji se nakon uvođenja vanredne uprave u 2015. godini značajno povećao. Kazao je i da je u 2016. minus povećan.

„Ovakav način poslovanja dovodi „Banku Srpske“ do nemogućnosti izmirenja svih obaveza i do prijeteće platežne nesposobnosti koja će se odraziti u narednom periodu. Banka ima imovinu iz koje se dobrim dijelom mogu izmiriti troškovi stečajnog postupka, a djelimično povjerioci, ali taj iznos nije dovoljan za izmirenje svih obaveza prema povjeriocima zbog čega je banka nesolventna, a to je uslov za pokretanje stečaja“, kazao je Lazendić.
Mićić: Namirenje povjerilaca zavisi od sudskih sporova
Likvidacioni upravnik „Banke Srpske“ Petar Mićić rekao je da je banka iscrpila sve zakonske mogućnosti koje je imala u toku postupka likvidacije, ali da plan likvidacije nije bilo moguće sprovesti zbog nešto lošijih efekata naplate u odnosu na planirane.
On je nakon ročišta rekao da su je neto imovina banke na kraju novembra 2016. godine iznosila oko 90 miliona KM, a obaveze više od 170 miliona KM.
„U ovom momentu je teško reći koji procenat povjerioca će biti namiren, jer je teško procijeniti koliko bi stečajni postupak mogao da traje. Takođe, namirenje povjerilaca uveliko zavisi i od ishoda sporova koje banka vodi, odnosno u kojima je banka tužena strana. Tu, prije svega, mislim na tužbu Ukio banke u visini od 38,6 miliona KM, tako da će stečajni upravnik te procjene moći dati tek po ishodu sporova“, rekao je Mićić.
Agencija za bankarstvo Republike Srpske podnijela je Okružnom privrednom sudu u Banjaluci zahtjev za stečaj „Banke Srpske“ u likvidaciji 10. januara ove godine
Ovo je druga likvidirana banka u Republici Srpskoj koja će najvjerovatnije ići u stečaj. Prethodno je Okružni privredni sud u Bijeljini, 25. januara donio rješenje o pokretanju stečaja u „Bobar banci“.
(Capital.ba)
(Foto: Capital.ba / Ilustracija)
Komentari / 11
Ostavite komentarPredsjednik Pinokijo
29.03.2017 13:40Tako je to kad je na vlasti švercer cigarama i naftom koga su instalirali okupatori NATO tenkovima.
ODGOVORITEZajebant
29.03.2017 13:54Prvo banke, pa Vlada RS i na kraju zna se...Totalni raspad sistema
ODGOVORITERs
29.03.2017 13:56A treca je Pavlovic banka kod koje je pitanje vremena kada ce zavrsiti kao i prve dvije neko to planski radi sa ciljem urusavanja RS ni Baki joj ne bi mogo vece zlo pozeliti od ovih sto to rade
ODGOVORITEKoo
29.03.2017 14:38Planski radi samo Mile na rusenju RSa, a njegovi sugradjani ga iz godine u godinu sve vise vole i za njega glasaju. Najlakse je traziti nevidljive neprijatelje ("netko" radi...) i iste podvaljivati narodu dok ovaj skapava od gladi. RSu ne treba ni vlada i parlament jer ionako nemaju sta da rade osim dizanja ruku za prijedloge predsjednika. On vedri i oblaci nad RSom kao nad svojim vlasnistvom a ti trazi "nekoga" drugog koji rusi RS.
Zakon...nema ga..
29.03.2017 14:18Ko je kriv, ko ce sad biti optuzen?.???
ODGOVORITEBl
29.03.2017 14:282014 su je dokapitalizovali sa 30 mil....bacilli u bunar...svi amp to znali,povalili Bobar banku I skrenuli paznju od banke srpske da bi prikrili svoje lopovluke.....nisu imali in nadzornog odborA.....plasirana sredstva nemaju ni obezbjedjenja?.
ODGOVORITETesko nama
30.03.2017 06:20Ova Izgleda gora od Bobar banke...Jesam u pravu.
Rs
29.03.2017 14:36Optuzenih nece bit jer se radi pod diregentskom palicom velikih sila sa ciljem ekonomskog sloma RS dok nam na jednoj strani prodaju maglu o opasnosti iz Sarajeva oni iznutra unistavaju ekonomski sistem RS koji se urusaje svakodnevno do tacke sa koje nece biti mogu povratak i zbogom RS ja odo u Rusiju
ODGOVORITEAR
29.03.2017 15:29Samo treba pustiti te banke da propadnu.To je svakako vjestacko Kad propadnu nema Baja vise odakle odrzavati sebe I svoje sledbenike na vlasti.To je super vijest
Igor
29.03.2017 15:55Banka Srpske je Dodikovom nezaposlenom sinu dala 3 miliona maraka a ovaj ne vraca, eto kako je propala. Izlistajte spisask SNSD tajkuna koji ne vracaju kredite da vidimo ko je odobrio i koliko, ima para da se naprave dvije banke
ODGOVORITERadnik agencije bankarstva
29.03.2017 16:55Pavlović je isti za stečaj,nelikvidan je...