ЕЛ: Жалгирис остаје у игри за четвртфинале захваљујући Вестерману!

Шампион Литваније победио Уникс у Казању, а "преломио" је тројком некадашњи плејмејкер Партизана.  Тројка која је разнела Уникс! Француски плејмејкер погодио важан хитац с дистанце на улазу у последњи минут, након чега се домаћин није опоравио. . .

Кошарка 17.03.2017 | 19:40
Екипа Жалгириса задржала је статус аутсајдера у борби за пласман у Топ 8 фазу Евролиге и после гостовања у Казању.

Домаћин се у четвртој четвртини вратио из дефицита од девет поена (65:74), преокренуо на 75:74 и 77:76, али је Лео Вестерман одговорио тројком и донео "зеленој шуми" предност коју је у последњем минуту сачувала погоцима са линије за слободна бацања.

Уникс - Жалгирис 80:82 (23:24, 20:18, 17:22, 20:18)!

Руски тим (скор 7-19) продужио је серију пораза у Евролиги на осам мечева - само један (!) од њих био је изражен двоцифреном разликом - и остао на деоби последњег места са Арманијем, док Жалгирис (12-14) четири кола пре краја заостаје две победе за осмопласираним Ефесом (14-12) и још се нада учешћу у плеј-офу.

Униксовој црној серији нема краја. Више од два месеца прошло је откако је тим из Казања последњи пут осетио сласт победе у Евролиги. Од рецке урезане против Бамберга средином јануара, па све до данас, екипа Јевгенија Пашутина нанизала је девет неуспеха у елитном такмичењу и тако поново заузела последње место на табели.

Најсвежији пораз Уникс је прибележио у дуелу с Жалгирисом. Гости из Литваније славили су резултатом 82:80 (24:23, 18:20:22:17, 18:20), понајвише захваљујући хладнокрвности Леа Вестермана у одсудним тренуцима.

Тачније, некадашњи играч Партизана погодио је тројку на улазу у последњи минут утакмице, којом је поништио слободна бацања Кита Ленгфорда за кратки заокрет резултата и заправо психички разбио противника. Био је то његов други далекометни хитац на мечу, уједно и најважнији.

Овим тријумфом Жалгирис је остао у игри за пласман у четвртфинале Евролиге, пошто за осмопласираним Ефесом има тек две победе заостатка, а до краја такмичења остало је још четири рунде.

Могао је Жалгирис и много раније до победе. После три равномерне четвртине некадашњи европски шампион много је боље отворио последњи квартал. И то серијом 10:3, где је управо Вестерман убацио четири поена, за највеће вођство на утакмици (74:65). Ипак, Уникс је успео да се тргне из летаргије и узврати ударац, чиме је увео меч у драматичну завршницу. Али, Вестерманова тројка је дала коначну пресуду. Уследила су два везана неискоришћена напада домаћина, потом и погођена слободна бацања Паулијуса Јанкунаса и Реналдаса Сеибутиса, па ни Ленгфордова каснија тројка није превише пореметила планове гостију.

У победничком саставу Јанкунас је убацио 21 поен, уз седам скокова, док је Вестерман имао 12 кошева. Лукас Лекавичијус и Антанас Кавалијаускас додали су по 10 поена. На другој страни Кит Ленгфорд је убацио 27, Артсјом Параховски 15, а Квино Колом14 поена, уз 10 асистенција.

Данило Анђушић није одиграо ни секунд.

УНИКС: Ленгфорд 27, Параховски 15, Колом 14 (5ск, 10ас), Вилијамс 12 (6ас)... Анђушић није играо.

ЖАЛГИРИС: Јанкунас 21 (7ск), Вестерман 12 (3ас), Лекавичијус 10 (5ас, 3укр), Мотум 10, Кавалиаускас 10…

У петак увече играју још Дарушафака - Барселона, Олимпијакос - Галатасарај и Басконија - ЦСКА.