EL: Žalgiris ostaje u igri za četvrtfinale zahvaljujući Vestermanu!

Šampion Litvanije pobedio Uniks u Kazanju, a "prelomio" je trojkom nekadašnji plejmejker Partizana.  Trojka koja je raznela Uniks! Francuski plejmejker pogodio važan hitac s distance na ulazu u poslednji minut, nakon čega se domaćin nije oporavio. . .

Košarka 17.03.2017 | 19:40
Ekipa Žalgirisa zadržala je status autsajdera u borbi za plasman u Top 8 fazu Evrolige i posle gostovanja u Kazanju.

Domaćin se u četvrtoj četvrtini vratio iz deficita od devet poena (65:74), preokrenuo na 75:74 i 77:76, ali je Leo Vesterman odgovorio trojkom i doneo "zelenoj šumi" prednost koju je u poslednjem minutu sačuvala pogocima sa linije za slobodna bacanja.

Uniks - Žalgiris 80:82 (23:24, 20:18, 17:22, 20:18)!

Ruski tim (skor 7-19) produžio je seriju poraza u Evroligi na osam mečeva - samo jedan (!) od njih bio je izražen dvocifrenom razlikom - i ostao na deobi poslednjeg mesta sa Armanijem, dok Žalgiris (12-14) četiri kola pre kraja zaostaje dve pobede za osmoplasiranim Efesom (14-12) i još se nada učešću u plej-ofu.

Uniksovoj crnoj seriji nema kraja. Više od dva meseca prošlo je otkako je tim iz Kazanja poslednji put osetio slast pobede u Evroligi. Od recke urezane protiv Bamberga sredinom januara, pa sve do danas, ekipa Jevgenija Pašutina nanizala je devet neuspeha u elitnom takmičenju i tako ponovo zauzela poslednje mesto na tabeli.

Najsvežiji poraz Uniks je pribeležio u duelu s Žalgirisom. Gosti iz Litvanije slavili su rezultatom 82:80 (24:23, 18:20:22:17, 18:20), ponajviše zahvaljujući hladnokrvnosti Lea Vestermana u odsudnim trenucima.

Tačnije, nekadašnji igrač Partizana pogodio je trojku na ulazu u poslednji minut utakmice, kojom je poništio slobodna bacanja Kita Lengforda za kratki zaokret rezultata i zapravo psihički razbio protivnika. Bio je to njegov drugi dalekometni hitac na meču, ujedno i najvažniji.

Ovim trijumfom Žalgiris je ostao u igri za plasman u četvrtfinale Evrolige, pošto za osmoplasiranim Efesom ima tek dve pobede zaostatka, a do kraja takmičenja ostalo je još četiri runde.

Mogao je Žalgiris i mnogo ranije do pobede. Posle tri ravnomerne četvrtine nekadašnji evropski šampion mnogo je bolje otvorio poslednji kvartal. I to serijom 10:3, gde je upravo Vesterman ubacio četiri poena, za najveće vođstvo na utakmici (74:65). Ipak, Uniks je uspeo da se trgne iz letargije i uzvrati udarac, čime je uveo meč u dramatičnu završnicu. Ali, Vestermanova trojka je dala konačnu presudu. Usledila su dva vezana neiskorišćena napada domaćina, potom i pogođena slobodna bacanja Paulijusa Jankunasa i Renaldasa Seibutisa, pa ni Lengfordova kasnija trojka nije previše poremetila planove gostiju.

U pobedničkom sastavu Jankunas je ubacio 21 poen, uz sedam skokova, dok je Vesterman imao 12 koševa. Lukas Lekavičijus i Antanas Kavalijauskas dodali su po 10 poena. Na drugoj strani Kit Lengford je ubacio 27, Artsjom Parahovski 15, a Kvino Kolom14 poena, uz 10 asistencija.

Danilo Anđušić nije odigrao ni sekund.

UNIKS: Lengford 27, Parahovski 15, Kolom 14 (5sk, 10as), Vilijams 12 (6as)... Anđušić nije igrao.

ŽALGIRIS: Jankunas 21 (7sk), Vesterman 12 (3as), Lekavičijus 10 (5as, 3ukr), Motum 10, Kavaliauskas 10…

U petak uveče igraju još Darušafaka - Barselona, Olimpijakos - Galatasaraj i Baskonija - CSKA.