Анализа - видео: Звездина брутална рођенданска традиција...!

Четворка Реалу, седмица Војводини! Само је Андерлехт угасио свећице! Наредни 153. вечити дерби биће први одигран 4. марта. Звезда је током историје одиграла 12 мечева на рођендан и доживела је само један пораз!

Фудбал 03.03.2017 | 00:00
Анализа - видео: Звездина брутална рођенданска традиција...!
"По броју титула смо 57 година први, браните традицију до последње капи крви", гласио је транспарент навијача Црвене звезде у тренуцима када је вечити ривал претио да престигне клуб са Маракане по броју освојених првенства наше земље.

Звезда је некако одолела, иако је клуб из Хумске и даље на бранику, али ће актуелна генерација црвено-белих у суботу, током 153. вечитог дербија, имати задатак да одбрани још једну традицију. Наредни дуел Црвене звезде и Партизана биће специфичан због чињенице да се игра на рођендан спортског друштва из Љутице Богдана. Претходних 70 година нисмо имали такав случај, али је Црвена звезда играла међународне и првенствене мечеве на свој празник и била немилосрдна.

Томе у прилог и сува статистика: црвено-бели су током 72-годишње историје на рођендан одиграли 12 званичних утакмица и имају сурову статистику - 10 победа, један реми и само један пораз. Наравно, поглед у историју и статистику обично нема значај када су у питању вечити дербији, али поменути податак грејаће срца навијача Црвене звезде до суботу у 18 часова.

Занимљиво, најтрофејнији српски клуб је прву утакмицу одиграо на дан оснивања, дакле 4. марта 1945.године. Ривал је био Други Батаљон КНОЈ-а, а црвено-бели су убедљиво славили - 3:0. Родоначелници Црвене звезде попут Рајка Митића и Косте Томашевића тада су започели лепу традицију коју ће генерација Луковића и Милијаша покушати да одбрани.

Имају навијачи Црвене звезде, у неформалним расправама, ту тезу да њихов клуб готово никад не губи на Ђурђевдан или уочи поменуте славе. Можда је то тачно, али је извесно да Црвена звезда у борби за бодове не зна да изгуби на рођендан.

САМО ВОЈВОДИНА 4. МАРТА ПОГОДИЛА ЗВЕЗДИНУ МРЕЖУ

До сада је 4. марта осам пута играла у првенству и забележила исто толико победа. Уз бруталну гол разлику - 21:1. Само Војводина може да се похвали да је погодила мрежу Црвене звезде на њен рођендан, али тај меч одигран је 1998. године у Новом Саду и остаће упамћен по суровој демонстрацији силе Дејана Станковића, Перице Огњеновића и покојног Јована Гојковића. На крају је Војводина још и добро прошла, иако је изгубила са 1:7.

Последњи првенствени меч на рођендан Црвена звезда је одиграла 2000. године. Мучила се с Радом, али је успела да слави голом Михаила Пјановића - 1:0. Током историје падали су још БСК, Војводина (два пута), Вардар, подгоричка Будућност... Златна генерација из Барија је 4. марта 1990. године имала лакши тренинг на Градском врту у Осијеку и петардирала нејаког домаћина - 5:0.

Звезда је на рођендан била успешна и у европским оквирима, уз додатак да су поменути мечеви играни у периоду када је Звезда стварно била - Звезда. Једини пораз 4. марта црвено-бели су доживели у Бриселу, 4. марта 1982. године у оквиру четвртфинала Купа шампиона. Андерлехт је био бољи (2:1), а занимљиво је да нико од садашњих првотимаца Црвене звезде није био рођен. Неколико месеци касније на свет су дошли капитен Луковић, затим Анђелковић и Предраг Сикимић.



Годину дана пре тога Црвена звезда је одиграла још један четвртфинални европски меч и извојевала реми против Интера (1:1). Недовољно за пролаз, али када се помену Звездине рођенданске утакмице прва асоцијација је Реал Мадрид. Или да будемо још прецизнији - страдање Реал Мадрида на београдском минусу.



УНИШТАВАЊЕ РЕАЛА И ПАНАТИНАИКОСА

Тај меч одигран 4. марта 1987. године и представља више од антологије, можда и личну карту Црвене звезде, колико и титула освојена у Барију четири лета касније. Мадриђани су били много више од холивудских галактикоса, генерације коју памте млађи љубитељи фудбала. На голу Бујо, затим стамени Гордиљо, па Валдано, Бутрагењо и у нападу мексички отровХуго Санчез. Тим да се смрзнеш, али навијачи Црвене звезде су веровали, знали су чиме расположу црвено-бели.

"У среду 4. марта ј... Бутрагења, Санчеза и Валдана", гласио је тада популарни стих Звездиних навијача.

И било је тако. Као Бамби на леду су деловали играчи Реала током првог полувремена. Звезда је одиграла најбоље полувреме у историји. После првих 45 минута било је 3:0 уз два гола Боре Цветковића и један Жарка Ђуровића. Могло је да буде и 10:1, морало је да буде 7:1. На крају Реал је изборио пристојан пораз (4:2) и после победе на стадиону "Сантијаго Бернабеу" отишао даље.



Раме уз раме са том победом иде и тријумф из Атине 4. марта 1992. године. Као европски и светски шампион Црвена звезда је прогнана из Београда, али је била конкуретна за пласман у још једно финале. Под притиском морања изабраници Владице Поповића су стигли у Атину где су дочекани на нож. Најбољем стрелцу Дарку Панчеву власти у Атини нису дозволили улазак у Грчку због дипломатског рата са Македонијом. Кобра са Вардара није устукнула, умешао се и југословенски амбасадор...

За длаку је избегнут велики скандал, али грчки шампион је отишао под мач Дарка Панчева. Волеј на центаршут Михајловића, па бомба која је убила породицу паука у голу Панатинаикоса - 2:0.



Још један велики Звездин рођендан...

ЗВЕЗДИНЕ УТАКМИЦЕ НА РОЂЕНДАН

ПРВЕНСТВО

4. март 1951. године БСК - 1:0
4. март 1954. године Војводина - 1:0
4. март 1956. године Будућност - 2:0
4. март 1984. године Вардар - 2:0
4. март 1990. године Осијек - 5:0
4. март 1995. године Хајдук (К) - 2:0
4. март 1998. године Војводина - 7:1
4. март 2000. године Рад - 1:0

ЕВРОПА

4. март 1981. године Интер - 1:1
4. март 1982. године Андерлехт - 1:2
4. март 1987. године Реал Мадрид - 4:2
4. март 1992. године Панатинаикос - 2:0

ПРИЈАТЕЉСКЕ

4. март 1945. године КНОЈ - 3:0

УКУПНО 13-11-1-1 32:6

ФОТО: МН пресс

Коментари / 0

Оставите коментар