Analiza - video: Zvezdina brutalna rođendanska tradicija...!
Četvorka Realu, sedmica Vojvodini! Samo je Anderleht ugasio svećice! Naredni 153. večiti derbi biće prvi odigran 4. marta. Zvezda je tokom istorije odigrala 12 mečeva na rođendan i doživela je samo jedan poraz!
Fudbal 03.03.2017 | 00:00
Zvezda je nekako odolela, iako je klub iz Humske i dalje na braniku, ali će aktuelna generacija crveno-belih u subotu, tokom 153. večitog derbija, imati zadatak da odbrani još jednu tradiciju. Naredni duel Crvene zvezde i Partizana biće specifičan zbog činjenice da se igra na rođendan sportskog društva iz Ljutice Bogdana. Prethodnih 70 godina nismo imali takav slučaj, ali je Crvena zvezda igrala međunarodne i prvenstvene mečeve na svoj praznik i bila nemilosrdna.
Tome u prilog i suva statistika: crveno-beli su tokom 72-godišnje istorije na rođendan odigrali 12 zvaničnih utakmica i imaju surovu statistiku - 10 pobeda, jedan remi i samo jedan poraz. Naravno, pogled u istoriju i statistiku obično nema značaj kada su u pitanju večiti derbiji, ali pomenuti podatak grejaće srca navijača Crvene zvezde do subotu u 18 časova.
Zanimljivo, najtrofejniji srpski klub je prvu utakmicu odigrao na dan osnivanja, dakle 4. marta 1945.godine. Rival je bio Drugi Bataljon KNOJ-a, a crveno-beli su ubedljivo slavili - 3:0. Rodonačelnici Crvene zvezde poput Rajka Mitića i Koste Tomaševića tada su započeli lepu tradiciju koju će generacija Lukovića i Milijaša pokušati da odbrani.
Imaju navijači Crvene zvezde, u neformalnim raspravama, tu tezu da njihov klub gotovo nikad ne gubi na Đurđevdan ili uoči pomenute slave. Možda je to tačno, ali je izvesno da Crvena zvezda u borbi za bodove ne zna da izgubi na rođendan.
SAMO VOJVODINA 4. MARTA POGODILA ZVEZDINU MREŽU
Do sada je 4. marta osam puta igrala u prvenstvu i zabeležila isto toliko pobeda. Uz brutalnu gol razliku - 21:1. Samo Vojvodina može da se pohvali da je pogodila mrežu Crvene zvezde na njen rođendan, ali taj meč odigran je 1998. godine u Novom Sadu i ostaće upamćen po surovoj demonstraciji sile Dejana Stankovića, Perice Ognjenovića i pokojnog Jovana Gojkovića. Na kraju je Vojvodina još i dobro prošla, iako je izgubila sa 1:7.
Poslednji prvenstveni meč na rođendan Crvena zvezda je odigrala 2000. godine. Mučila se s Radom, ali je uspela da slavi golom Mihaila Pjanovića - 1:0. Tokom istorije padali su još BSK, Vojvodina (dva puta), Vardar, podgorička Budućnost... Zlatna generacija iz Barija je 4. marta 1990. godine imala lakši trening na Gradskom vrtu u Osijeku i petardirala nejakog domaćina - 5:0.
Zvezda je na rođendan bila uspešna i u evropskim okvirima, uz dodatak da su pomenuti mečevi igrani u periodu kada je Zvezda stvarno bila - Zvezda. Jedini poraz 4. marta crveno-beli su doživeli u Briselu, 4. marta 1982. godine u okviru četvrtfinala Kupa šampiona. Anderleht je bio bolji (2:1), a zanimljivo je da niko od sadašnjih prvotimaca Crvene zvezde nije bio rođen. Nekoliko meseci kasnije na svet su došli kapiten Luković, zatim Anđelković i Predrag Sikimić.
Godinu dana pre toga Crvena zvezda je odigrala još jedan četvrtfinalni evropski meč i izvojevala remi protiv Intera (1:1). Nedovoljno za prolaz, ali kada se pomenu Zvezdine rođendanske utakmice prva asocijacija je Real Madrid. Ili da budemo još precizniji - stradanje Real Madrida na beogradskom minusu.
UNIŠTAVANJE REALA I PANATINAIKOSA
Taj meč odigran 4. marta 1987. godine i predstavlja više od antologije, možda i ličnu kartu Crvene zvezde, koliko i titula osvojena u Bariju četiri leta kasnije. Madriđani su bili mnogo više od holivudskih galaktikosa, generacije koju pamte mlađi ljubitelji fudbala. Na golu Bujo, zatim stameni Gordiljo, pa Valdano, Butragenjo i u napadu meksički otrovHugo Sančez. Tim da se smrzneš, ali navijači Crvene zvezde su verovali, znali su čime raspoložu crveno-beli.
"U sredu 4. marta j... Butragenja, Sančeza i Valdana", glasio je tada popularni stih Zvezdinih navijača.
I bilo je tako. Kao Bambi na ledu su delovali igrači Reala tokom prvog poluvremena. Zvezda je odigrala najbolje poluvreme u istoriji. Posle prvih 45 minuta bilo je 3:0 uz dva gola Bore Cvetkovića i jedan Žarka Đurovića. Moglo je da bude i 10:1, moralo je da bude 7:1. Na kraju Real je izborio pristojan poraz (4:2) i posle pobede na stadionu "Santijago Bernabeu" otišao dalje.
Rame uz rame sa tom pobedom ide i trijumf iz Atine 4. marta 1992. godine. Kao evropski i svetski šampion Crvena zvezda je prognana iz Beograda, ali je bila konkuretna za plasman u još jedno finale. Pod pritiskom moranja izabranici Vladice Popovića su stigli u Atinu gde su dočekani na nož. Najboljem strelcu Darku Pančevu vlasti u Atini nisu dozvolili ulazak u Grčku zbog diplomatskog rata sa Makedonijom. Kobra sa Vardara nije ustuknula, umešao se i jugoslovenski ambasador...
Za dlaku je izbegnut veliki skandal, ali grčki šampion je otišao pod mač Darka Pančeva. Volej na centaršut Mihajlovića, pa bomba koja je ubila porodicu pauka u golu Panatinaikosa - 2:0.
Još jedan veliki Zvezdin rođendan...
ZVEZDINE UTAKMICE NA ROĐENDAN
PRVENSTVO
4. mart 1951. godine BSK - 1:0
4. mart 1954. godine Vojvodina - 1:0
4. mart 1956. godine Budućnost - 2:0
4. mart 1984. godine Vardar - 2:0
4. mart 1990. godine Osijek - 5:0
4. mart 1995. godine Hajduk (K) - 2:0
4. mart 1998. godine Vojvodina - 7:1
4. mart 2000. godine Rad - 1:0
EVROPA
4. mart 1981. godine Inter - 1:1
4. mart 1982. godine Anderleht - 1:2
4. mart 1987. godine Real Madrid - 4:2
4. mart 1992. godine Panatinaikos - 2:0
PRIJATELJSKE
4. mart 1945. godine KNOJ - 3:0
UKUPNO 13-11-1-1 32:6
FOTO: MN press
Komentari / 0
Ostavite komentar