Подјела Косова пут ка трајном миру!?

Бивши британски амбасадор у Југославији сер Ајвор Робертс изјавио је да Србија и Косово треба да размене територије јер је то, по његовом мишљењу, једини начин за постизање трајног мира и стабилизацију односа.

Свијет 08.02.2017 | 18:39
Подјела Косова пут ка трајном миру!?
Робертс, који је био амбасадор Велике Британије у Југославији од 1994. до 1997. године, јуче је на Лондонској школи економије представио своју књигу „Разговори са Милошевиц́ем“, чему је, како преноси БИРН, присуствовао и амбасадор Србије у Лондону.

Он је том приликом рекао да су мултиетничке државе идеал, али да би у пракси размена Прешевске долине у Србији за територију Косова северно од реке Ибар можда била једини начин да се стабилизују односи и да се обезбеди да Србија призна независну државу Косово.

Робертс је изразио наду да ц́е границе на Балкану, као свуда, коначно постати више „симбол разликовања“ а не раздвајања — али је напоменуо да ц́е се то десити само ако се различите националне заједнице буду осец́але сигурније и стабилније у оквиру свог ентитета него што је то сада случај, пише БИРН.

На питање шта би етничка размена територије значила за остатак региона, нарочито за Македонију и Босну, Робертс је рекао да би се сецесија Републике Српске од Босне, тешко реализовала имајуц́и у виду амбивалентност Србије према тој идеји, као и снажно противљење какво би та идеја изазвала код Бошњака у БиХ.

Упитан да ли је подршка Запада независности Косова гурнула Србију у руке Русије, Робертс је одговорио да је растуц́и утицај Русије на Балкану последица „буђења Русије“ које се десило независно од ситуације на Косову.

Робертс је рекао да је у време док је био дипломата на Балкану, Русија била „маргинализована“ сила на Балкану, али да се то у међувремену променило, као и да Русија демонстрира сада одлучујуц́и утицај у рату у Сирији.

Он је испричао да је као британски амбасадор у Београду крајем деведесетих година, узалуд је покушавао да убеди тадашњег српског лидера Слободана Милошевиц́а да заустави политику насилне репресије на Косову.

Робертс је, међутим, напоменуо да узроци косовске кризе потичу из времена много пре Милошевиц́а, доводец́и их у везу са Лондонском конференцијом 1913. године којом су успостављене границе на Балкану после Балканских ратова 1912-13. тако да је, како је навео, половина албанске популације остављена ван државе Албаније.

(Агенције)

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

Јован

08.02.2017 17:45

Прице за будале и малу дјецу.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хм

08.02.2017 18:23

Спремају нам друго полувријеме.

ОДГОВОРИТЕ
Name

јоване

08.02.2017 18:31

Србија од Словеније до Триглава.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Саxон

08.02.2017 19:23

Нај боље би било да Енглеска и Скотска размијене неке територије прије изласка Скота из Британије а Сјеверну Ирску да вратите Ирској.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Јадно и чемерно

08.02.2017 19:26

Има ли ико садашњи да паметује у име Србије? Све некакви бивши ови, бивши они. Циркус за плакати...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Србин

08.02.2017 23:19

Је*бем вам м**у окупаторску. Доста нам је вас западњачких енглеских фекалија.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Спори

09.02.2017 05:41

Ми би,али не да нам Путин.Ахаха.Неозбиљан предлог.Подјела је добро ријесење,али не оваква подјела.

ОДГОВОРИТЕ
Name

типо

09.02.2017 18:41

ако сте погледали скупстину Србије госин Ивица Дациц је све објаснио сто се Косова тице према томе Косово је Дрзава свих њених градзана укљуцујуци србе И на истоку И на сјеверу. Србију уопсте не занимају срби са косова њих занима несто сасвим друго богаство Косова које они никад висе неце добит.

ОДГОВОРИТЕ