Сви атентати на маршала Јосипа Броза Тита

На некадашњег председника бивше СФРЈ Јосипа Броза Тита, према неким проценама, покушано је чак више од 50 атентата.

Регион 26.11.2016 | 08:21
Сви атентати на маршала Јосипа Броза Тита
Од тог броја само су Руси, односно Стаљин, покушали да га ликвидирају више од 20 пута, а међу онима који се нису либили бар да пробају било је и Американаца, припадника Варшавског пакта, удбаша, четника...

Међутим, како се показало, сви они су били неуспешни, а Тито је умро природном смрћу 1980. године у КБЦ у Љубљани.

Пре неколико дана у Америци, тачније у Финиксу (Аризона) где је живео деценијама, преминуо је Радош Стевлић из Горње Горевнице код Чачка, који је деценијама уназад важио за једног од атентатора на Тита.

У Америци је и одлежао 4,5 године због покушаја атентата на Тита који, по споственом признању, никада није ни извео.

Управо је Стевлић својевремено говорио о томе да су српски емигранти у Америци три пута припремали да убију председника СФРЈ.

Један од покушаја десио се 1965. године, током Брозове посете Мексико Ситију. Наводно су тројица наших људи, међу којима Драгиша Кашиковић и Никола Каваја, били прерушени у католичког свештеника и туристе са фотоапаратима, а заправо су са собом носили бомбе којима су планирали Титово убиство. Међутим, покушај је пропао јер је Титу било немогуће прићи с обзиром на то да је био одлично чуван.

Један од покушаја атентата десио се у Филаделфији, такође током Титовог боравка у САД. Овога пута, поново је Никола Каваја требало да буде један од извршилаца, само што је тада уместо бомбе требало да користи снајпер.

Идеја је била да се сачека да Тито изађе из авиона и крене пешице ка терминалу. Био је брисан простор, и није требало да буде проблематично погодити га, међутим Тито уопште није изашао из авиона. Наводно, врата летелице се уопште нису ни отворила, а авион се само окренуо на писти и поново полетео.

По сведочењу Стевлића, он и Стоиљко Кајевић су најпре ишли у извидницу, тражећи место где би било најбоље да се сачека лимузина Јосипа Броза. Како је својевремено испричао нашем дневном лису "Политика", у Америци је обичај да страни државник одлази у Белу кућу са председником и после разговора са њим излази и обилази врт.

Мислили су, каже, да је најбоље да га сачекају у близини северозападног дела Беле куће. Са њима је био и трећи члан екипе, Никола Каваја, који је био обучен у пилотску униформу. Међутим, проблем је био што је Брозова лимузина са обе стране била опкољена полицајцима, па није било никаквох могућности да се приђе. Да су запуцали, побили би велики број људи, али не и њега пошто је аутомобил осим што је био добро чуван, био и блиндиран. Зато су одустали и од овог покушаја.

Све се дешавало 1950. године, а о овом покушају убиства говорио је пре више од десет година пензионисани генерал-мајор ЈНА Маријан Ф. Крањц.

Како је тада причао, безбедносне службе ЈНА и Маршалат имали су информације да би могло да дође до атентата, због чега је Тито стално на себи носио непробојни прслук.

Читава идеја је "скувана" у руководству информбировске емиграције у Совјетском Савезу и Румунији. За атентатора је изабран потпуковник Бранко Рудић, један од личних Титових пратилаца, који је у исто време био и присталица Информбироа.

Атентат је требало извршити ватреним оружјем, и то и Титовој резиденцији у Дубровнику. Рудић је, наводно, из непосредне близине испалио три хица право у Тита док је долазио у радни кабинет из своје собе. Покушај је био безуспешан, управо због панцира, а Рудић је ликвидиран на лицу места.

Иако нема званичних података, спекулише се да је Стаљин покушао да убије Тита чак 22 пута. Један је чак био и "медицински атентат". Наиме, када 1947. године односи Тита и Стаљина више нису били тако сјајни, југословнски маршал се разболео од напада слепог црева, након чега је установљено да мора на операцију.

Тада је цела једна соба у Титовој резиденцији преуређена у операциону салу, са комплетним медицинским особљем, али су се ту изненада појавили и руски специјалисти, са поруком да их је лично Стаљин послао да помогну. Они су примљени, учествовали су и у операцији, али Титу после тога није било добро, односно рана се загнојила, па се претпоставило да су медицински инструменти којима је оперисан били "затровани".

Друга варијанта ове приче је да су ови лекари осујећени у намери, и да су враћени Стаљину у мртвачком ковчегу.

Сада већ чувена војна операција из 1944. године била је покушај немачких снага да заробе и ликвидирају врховног комаданта маршала Тита, и тако обезглаве партизански покрет.

Иако је у операцији учествовао велики број људи и јединица, она није успела, јер је Тито са пратњом, припадницима руске и британске мисије, побегао Немцима "испред носа".

Још један од покушаја атентата на Тита, који није никада званично потврђен, десио се 1948. године у Београду где је организован налет трамваја на његов аутомобил.

Планирано, покушано и изведено 75 завера и атентата.

1928-1941 - три
1941-1945 - 16
1945-1980 - 54

Извор: Књига "Уроте и атентати на Тита" (Блиц)



Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Црни

26.11.2016 08:04

Јес да му Јованка није сварила грах.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Пасуљ се вика

27.11.2016 01:17

Србијански и то љут с паприцице.

Name

yугословен

26.11.2016 11:34

ТИТО ЈЕ БИО БЕЗ ТЕЛОХРАНИТЕЉА А НАСИ ПОЛИТИЦАРИ САД ИХ ЦУВА ПО 20 НАБИЛДАНИХ ЦУВАРА.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Михаило Микиц

26.11.2016 14:24

Yугословен, писес глупости. ТИТА је "цувала" цијела Југославија. Градјани Југославије који нису вољели ТИТА од стране УДБЕ су били на време хапсени, затварани и протјеривани. Ниста се није препустало слуцају када је била у питању Титова безбједнос. Тита су комунисти дрзали и цували као кап воде на длану. Улизице попут тебе су цувале Тита, и окретале се како вјетар дува!!