На кога бисте жељели да вам личи кћерка?

На кога бисте да вам личи кћерка - на Тијану Богдановић, дјевојчицу која је освојила сребро у Рију, или на Тијану Ајфон?

Србија 24.08.2016 | 15:10
На кога бисте жељели да вам личи кћерка?
Питање наизглед лако, а у ствари нимало није. Јер, колико је само српских тинејџерки којима су идоли опскурне старлете и напуцане пјевачице уз које се везују појмови попут спонзоруша, кокаин, проституција...

Пошто су у Рију израсле у хероине нације, крајње је време да Тијана Богдановић, Ивана Шпановић, одбојкашице, кошаркашице смјене старлете и постану истински узори будућим генерацијама.

А, ту су на испиту - родитељи, школе, држава...

Потпредсједник Владе Србије Зорана Михајловић има потпуно јасан став по овом питању:

"Увјерена сам да је било какво поређење наших олимпијаца са старлетама, па и у томе ко треба да буде узор младима увредљиво за наше спортисте. Од наших олимпијаца млади могу да науче да само тежак, напоран и константан рад може довести до великих резултата какав је олимпијска медаља. Јер, то је живот, нема успјеха без великог рада и залагања".

Државне институције би морале да преузму кључну улогу у заштити деце од ријалити дама, сматра новинарка Весна Дедић:

"Тешко је у земљи у којој је депресија на првом или другом мјесту на листи болести очекивати од родитеља да то учине. Нажалост, многи родитељи су у таквом психичком, материјалном и физичком стању да немају ни времена ни новца ни живаца да се адекватно посвете дјеци. Због тога би Министарство културе требало да макар на мјесец дана направи експеримент и с медијима договори уређивачку политику гдје неће бити важно како је до стана или дечка дошла Станија, већ успјешна спортисткиња, књижевница..."

Маркетиншки стручњак Небојша Крстић предлаже да држава законом дефинише и уведе порез на шунд:

"Па, ко баш воли да прати доживљаје друштвеног шљама, нека то и плати. Тиме би се отворио простор за промовисање правих вриједности, не само спортисткиња, већ свих других невидљивих јунака нашег друштва - успјешних привредника, умјетника, младих математичара, физичара, научника уопште. Само тако Србија може бити нормална земља у којој се слави врлина, умјесто да је брлог у коме се сви ваљамо у прљавој бари вулгарности"

Све полази из куће, па родитељи имају најзначајнију улогу у васпитавању дјеце, тврди новинарка Тања Петернек:

"Ако дјеца имају исправне узоре у родитељима, она ће лако савладати сва негативна искушења одрастања".

Новинарка Наташа Миљковић сликовито пореди:

"Да би Ана, Соња, Милица или Ивана дошла на насловницу, она мора годинама да тренира, да се одриче, труди и да сваког дана побјеђује себе. И то није довољно. Мора да оде на Олимпијаду. Ни то није довољно. Она мора да се врати са медаљом. Да би Станија, Цица, Маца била на насловној, само треба да 'заборави' гаћице код куће. Кад увидимо колико је то дубоко болесно и када медији обрну логику популарности, тада ће звијезде заиста бити звијезде, а не бизарне креатуре. И ништа нам неће фалити. Напротив".

Тијана Богдановић, освајачица сребрне медаље у теквондоу, треба да буде узор свим дјевојчицама, а њен отац Братислав идол свим родитељима.

"Тијани је узор у свему била Милица Мандић, која је толико добродушна да је увијек била спремна да помогне и посавјетује. Све четворо моје дјеце тренира теквондо, а ја их стално одводим и доводим на тренинге. Желио сам да их укључим у спорт како бих их заштитио од свих негативности овог друштва. Међутим, већ у кадетској конкуренцији, када је неопходно да пошаљете дијете на седам-осам турнира у иностранству, држава мора да помогне уколико жели да добије врхунског спортисту", наглашава Братислав Богдановић.

Удружење "Родитељ"

У Удружењу "Родитељ" тврде да се спорт не промовише у школама.

"Нема пуно женских секција, иако је до четвртог разреда спорт бесплатан. Веома је битно да родитељи заштите дјецу од утицаја медија, гдје се чак и у тинејџерским часописама сусрећу са шминкама и разноразним блогеркама", прича Драгана Соћанин.

Залуђеност ће проћи

Социолог Драган Коковић сматра да су старлете одраз потрошачког друштва:

"То је појава која се иживи након одређеног периода и ја очекујем да ће се то ускоро десити, јер је све мање клијената такве залуђености. Највећа одговорност у том превредновању и успостављању идеала је на породици, школи, масовним медијима и спортским клубовима".

Извор: Блиц

Коментари / 2

Оставите коментар
Name

блбл

24.08.2016 13:28

Не дао Бог да и на једну лици.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ТБ

24.08.2016 13:33

На Тијану Богдановиц а не на извјестацене попут Тијане Ајфон

ОДГОВОРИТЕ