ОИ - Медаље: Амери воде, Кинези их прате, а нас нема!

САД има 32 медаље, од којих 11 злетних, једну више од Кине. Мађари од седам уболи пет злата. Из бивше СФРЈ најбоља је Словенија...

Остали спортови 11.08.2016 | 17:15
Послије пета дана такмичења на Олимпијским играма у Рију већ је подијељено брдо медаља. Од укупног броја до сада освојених - највише је отишло у Европу (39%), па у Азију (34%), затим на два америчка континента (19%), Океанију (6%), док су Афричке земље на посљедњем мјесту (2%).

На листи доминирају спортисти из САД и КИне.

Американци их имају највише, а једино Јапан има више бронзи од "јенкија". Спортисти из САД освојили су 32 одличја - по 11 златних и сребрних, односно 10 бронзаних медаља. Кинези на другом мјесту имају 10 златних, пет сребрних и осам медаља најслабијег сјаја.

Изненађење је Јапан, који се са два злата у џудоу петог дана такмичења пробио на треће мјесто. Биланс ове земље је шест првих мјеста, само једно сребро и чак 11 трећих побјеничких постоља. Укупно 18 одличја!

Аустралија је двоцифрена и налази се на четвртом мјесту са 12 освојених медаља (пет златних, два сребра и пет бронзи). Слухеде Мађари са само седам одличја, од којих пет златних и по једно друго и треће мхесто. Одлични су и Руси, али због мањка златних медаља, укупан број од 15 им доноси шесто мхесто (4-7-4).

12. Тајланд (2-1-1)

Изненађујуће лош пласман имају бројни спортисти из Нхемачке. Спортска велесила заузима на листи освајача медаља тек 13. мхесто (1-2-1).

Занимљиво да ни Бразил није сјајан. Домаћини су се до сада радовали злато и сребру, а исти биланс има Словенија, најбоље рангирана држава бивше СФРЈ. Хрватска је освојила злато, док је џудисткиња Кељменди освојила исто одличје за самопрокламовану државу Косово.

Медаље су освојили спортисти из Вијетнама (1-1-0), Кинеског Тајпеха (1-0-2), Грузије (0-1-0), Азербејџана (0-1-0), Малезије (0-1-0), Монголије (0-1-0), Филипина (0-1-0), Киргистана (0-0-1), Уједињених Арапских Емирата (0-0-1).

Једну бронзу, и то у бициклизму, има Пољска.

Укупно 45 држава се пело на побједничка постоља...