OI - Medalje: Ameri vode, Kinezi ih prate, a nas nema!

SAD ima 32 medalje, od kojih 11 zletnih, jednu više od Kine. Mađari od sedam uboli pet zlata. Iz bivše SFRJ najbolja je Slovenija...

Ostali sportovi 11.08.2016 | 17:15
Poslije peta dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Riju već je podijeljeno brdo medalja. Od ukupnog broja do sada osvojenih - najviše je otišlo u Evropu (39%), pa u Aziju (34%), zatim na dva američka kontinenta (19%), Okeaniju (6%), dok su Afričke zemlje na posljednjem mjestu (2%).

Na listi dominiraju sportisti iz SAD i KIne.

Amerikanci ih imaju najviše, a jedino Japan ima više bronzi od "jenkija". Sportisti iz SAD osvojili su 32 odličja - po 11 zlatnih i srebrnih, odnosno 10 bronzanih medalja. Kinezi na drugom mjestu imaju 10 zlatnih, pet srebrnih i osam medalja najslabijeg sjaja.

Iznenađenje je Japan, koji se sa dva zlata u džudou petog dana takmičenja probio na treće mjesto. Bilans ove zemlje je šest prvih mjesta, samo jedno srebro i čak 11 trećih pobjeničkih postolja. Ukupno 18 odličja!

Australija je dvocifrena i nalazi se na četvrtom mjestu sa 12 osvojenih medalja (pet zlatnih, dva srebra i pet bronzi). Sluhede Mađari sa samo sedam odličja, od kojih pet zlatnih i po jedno drugo i treće mhesto. Odlični su i Rusi, ali zbog manjka zlatnih medalja, ukupan broj od 15 im donosi šesto mhesto (4-7-4).

12. Tajland (2-1-1)

Iznenađujuće loš plasman imaju brojni sportisti iz Nhemačke. Sportska velesila zauzima na listi osvajača medalja tek 13. mhesto (1-2-1).

Zanimljivo da ni Brazil nije sjajan. Domaćini su se do sada radovali zlato i srebru, a isti bilans ima Slovenija, najbolje rangirana država bivše SFRJ. Hrvatska je osvojila zlato, dok je džudistkinja Keljmendi osvojila isto odličje za samoproklamovanu državu Kosovo.

Medalje su osvojili sportisti iz Vijetnama (1-1-0), Kineskog Tajpeha (1-0-2), Gruzije (0-1-0), Azerbejdžana (0-1-0), Malezije (0-1-0), Mongolije (0-1-0), Filipina (0-1-0), Kirgistana (0-0-1), Ujedinjenih Arapskih Emirata (0-0-1).

Jednu bronzu, i to u biciklizmu, ima Poljska.

Ukupno 45 država se pelo na pobjednička postolja...