Мишић: Манипулација бројем несталих

Министарство за људска права и избјеглице БиХ располаже нетачним подацима о наводно 18.249 несталих лица верификованих од 2010. године до данас, јер у Институту за нестала лица БиХ постоје званични подаци за само 7.000 особа чији је нестанак потврђен, рекао је члан колегијума Института за нестала лица Милутин Мишић.

Босна и Херцеговина 25.06.2016 | 10:12
Мишић: Манипулација бројем несталих
Мишић је упозорио на ове нетачне податке који ће бити изнесени на сједници Представничког дома парламента БиХ у понедјељак, у оквиру информације тог министарства.

"Претпостављам да је те податке Министарству за људска права и избјеглице подвалио неко из Института за нестала лица. Одговорно тврдим да је укупан број верификованих у Централној евиденцији несталих око 7.000. Манипулише се утрострученим бројем", рекао је Мишић за данашњи "Глас Српске".

Он је додао да тиме треба да буду прикривени нечији нерад, самовоља и прљави мотиви, као и да је то учињено и са циљем прикривања одговора на питање шта је радила комисија за Централну евиденцију несталих ако ни за осам година није завршила оно што је требало да заврши за годину.

Мишић наводи и да је верификација већ приликом Централне евиденције несталих почела наопако и мимо закона, те да је рађена мимо правилника о верификацији.

"То мора бити враћено на почетак и број несталих умањен за десетак хиљада, јер су верификована лица која у том моменту нису имала статус несталог. Верификовани су на основу документације коју не предвиђа Правилник о верификацији Централне евиденције несталих", појаснио је Мишић.

Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић рекао је да различити подаци о броју верификованих несталих лица говоре да у Институту за нестала лица ништа не функционише, те да је очигледно да су присутне манипулације.

Којић сматра да се Централна евиденција несталих покушава успоставити као историјска база за верификовање лажног броја Бошњака страдалих у Сребреници, те да таква евиденција треба да послужи и да прикаже искривљену слику о карактеру рата.

Извор: Глас Српске

Коментари / 4

Оставите коментар
Name

Мисиско

25.06.2016 08:15

Нестали нису број. Није у питању број. Вец људи. Да је и само један на листи, он није број. То је неко кога нема и ко се мора наци. Расправљати дали их има, 1, 10, 300, 3000, 7.000 или 14.000 то је небитно.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ре

25.06.2016 10:46

Е видиш управо је битно утврдити број несталих особа и формирати тачну евиденцију несталих, са основним подацима, име и презиме, име једног родитеља, јединствени матични број. Е кад се успостави таква евиденција, престају све могућности манупулација жртвама. Јасно је свима да се и у проблем несталих упетљала политика, на начин да се у континуитету, више година ради на проналаску несталих лица припадника једне националности, како би се на такав начин одржала прича о страдању само једног народа а припадници друга два народа представљали као ''кољачи'', ''агресори'', и убице.

Name

Мики

25.06.2016 09:30

Благо вама кад нисте свесни своје глупости

ОДГОВОРИТЕ
Name

Битно је

25.06.2016 16:14

Због пензија и надокнада фамилијама, а особа је зива у САД-у, Аустралији, Канади.