Колико дијаспора "инвестира“ у БиХ?

Босна и Херцеговина је прва земља у Европи и седма у свијету по броју исељеника у односу на број становника. Близу два милиона исељеника живи на свим континентима, а највише у европским земљама.

Босна и Херцеговина 06.06.2016 | 09:06
Колико дијаспора "инвестира“ у БиХ?

У Сарајеву је одржан осми конгрес Свјетског савеза дијаспоре Босне и Херцеговине.

Осим 150 делегата из 20 земаља свијета, на конгресу су учествовали и повратници који су инвестирали у Босну и Херцеговину. Разговарали су о утицају дијаспоре на економски развој Босне и Херцеговине.

Из Министарства за људска права и избјеглице Босне и Херцеговине најављују да ће до краја године сачинити документ о стратешкој политици према дијаспори.

Њен циљ је да инстутиционизује односе између БиХ и њене дијаспоре.

"Тај документ би требао да послужи свим институцијама у Босни и Херцеговини, од државног нивоа до опшина, на сарадњу, да их обавеже на сарадњу са дијаспором, а с друге стране тражимо и од дијаспоре да они укрупне своје организације, да се увежу без обзира на њихову националну, вјерску или политичку опредијељеност и да све своје капацитете усмјере ка Босни и Херцеговини", изјавила је Семиха Боровац, министрица за људска права и избјеглице БиХ, пише Бука.

Босна и Херцеговина је прва земља у Европи и седма у свијету по броју исељеника у односу на број становника. Близу два милиона исељеника живи на свим континентима, а највише у европским земљама.

Већина их је из БиХ избјегла током рата у тој земљи. Од 1991. до 1995. је отишло више од милион становника. Готово милијарду и по евра годишње шаљу у Босну и Херцеговину.

(Бука)

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

истина

06.06.2016 07:31

Па хране нас буквално.зивимо од њиховог давања родбине,пријатеља.само нам то јос нису лопови покрали.и ово сто нас је остало,презивљава од те милостиње која долази из тих земаља.не дају нам да скапамо,а резим би нас ладно пустио да умиремо од глади.

ОДГОВОРИТЕ
Name

дијаспорац

06.06.2016 07:42

Кад саљем у БХ осјецам као да сам под притиском каматара. Морам се дрзати своје стране и нити слуцајно мислити својом главом. Јер бозе мој, све нам виси о глави кад год додјем имам такав осјецај. Само угозеност, само као засједе иза сваког цоска. Брисите нас висе са списка донатора, јос цете и органе нам тразити.

ОДГОВОРИТЕ
Name

абц

06.06.2016 08:01

Готово милијарду и по евра годишње шаљу у Босну и Херцеговину. Јесте то је оно сто иде преко рацуна сто се види а гдје је оно сто се не види сто је на црно.И опет дијаспора не ваља.Такав је нас народ док дајес добар си а ако некад једном будес у прилици да ,није да нецес вец да не мозес дати онда не ваљас и као да никад ниси ваљао.

ОДГОВОРИТЕ
Name

хулио

06.06.2016 08:04

Па да није диаспоре,,,крепали би од глади

ОДГОВОРИТЕ
Name

Киклоп

06.06.2016 08:11

А оцима нас нен могу видјети....јос би нас избацили да не постојимо.

Name

славко

06.06.2016 08:11

Срба из РС и БиХ има далеко висе у дијаспори него у земљи.Српска дијаспора из БИх броји до два милиона људи сто је огроман потенцијал.РС треба радит на еконоском и демографском опоравку.кад се економија опорави и успостави нормална дрзава РС дијаспора це се врацати и улагати.као у ирској која је била исељеницка земља а данас економска сила у коју се ирци врацају

ОДГОВОРИТЕ
Name

тандара мандара броц

06.06.2016 11:01

Ста ти је диаспора? Србија? није ни цудо како добро вам иде јеси ли ти савјетник од Додика?

Name

Освит

06.06.2016 08:20

Једна трецине градана Босне и Херцеговине је у дијаспори и они су најомиљенија скупина становниства политицких елита или боље рецено кланова ове земље, јер финансирају ову земљу,а ниста не питају и не постављају никакве услове.Њихов повратак и њихово инвестирање блокирала је иста та елита која је изгубила везу са стварносцу а од градана направила поданике и политицке кметове,а познато је сто су кметови и да они немогу постати слободни градани а камо ли подузетници.Најбоље су то осјетили они који су "добровољно" посјетили контра митинг у Б.луци.Обавеза Дрзаве је да створи амбијент у којем це се моци радити и зарадити као у свом нормалном свијету,треба да уведе правила која вазе за све са рационалном и ефикасном администрацијом а онда неце бити никаквих проблема са инвестицијама и у БиХ и у Републику Српску це се народ усељавати а не исељавати.Босна и Херцеговина је затоценик криминалних група које уз помоц клеро националистицких идеологија дрзе оковано друство у феудализму без икакве перспективе и сансе за напредак.Побуна или револуција су једини лијек а питање свих питања је да ли це и када бити створена критицна маса која це имати снаге да направи промјене.Дијаспора реално данас храни огромну администрацију и политицке елите које системски униставају зивот на овом простору.

ОДГОВОРИТЕ