Велеобрт: НИКО није допингован, па ни Шарапова!

Свака пресуда због коришћења забрањене супстанце мелдонијум, због које је кажњено 40 руских спортиста, пала је у воду!

Остали спортови 13.04.2016 | 20:15
Велеобрт: НИКО није допингован, па ни Шарапова!

Свака пресуда због коришћења забрањене супстанце мелдонијум, због које је кажњено 40 руских спортиста, пала је у воду!

Зашто?!

Једноставно, Светска анти-допинг агенција (WАДА) није успела да докаже, а ни установи, колико дуго се мелдонијум задржава у крви и да ли су га спортисти уносили пре или после 1. јануара 2016. године, када је ова супстанца уврштена међу забрањене.

Међу тих 40 спортиста, који су користили спорни летонски лек Милдронат, налази се и Марија Шарапова, од чијег је случаја и почела серија кажњавања руских спортиста, коју су многи доживели и као политички обрачун са Русијом у олимпијској години.

Агенција Ројтерс објавила је данас да ће сви у међувремену суспендовани спортисти имати право да се такмиче на Олимпијским играма у Рију, од 5. до 21. августа ове године, што се односи и на Шарапову, а биће занимљиво видети да ли ће после ове одлуке WАДА и интернационални савези (по спортовима) поништити суспензије које су уследиле.

Веома је могуће да ћемо Шарапову видети на тениским теренима већ наредне недеље.

Ипак, мелдонијум није склоњен са листе забрањених супстанци, само су пали сви налази узети пре 1. марта ове године. Дакле, спортисти који су тестирани између 1. марта и данас, остаће суспендовани за Игре у Бразилу.

Ројтерс пише да је, поред 40 руских, укупно 120 спортиста широм планете "пало" због коришћења мелдонијума, лека који побољшава крвоток у периферним деловима тела, а самим тим помаже и спортистима да се брже опораве од тешких напора током тренинга и мечева.

WАДА је саопштила да тренутно постоји недовољно научних доказа о дужини дејства лека и задржавања у крви.

"Као резултат тога, тешко је било закључити да ли је спортиста можда узео супстанцу пре или након 1. јануара, када је она постала илегална. Под овим условима, WАДА сматра да је можда постојала могућност да спортиста није прекршио правила", наводи се у саопштењу, које је прослеђено и интернационалним федерацијама и националним савезима.

Ова одлука WАДА даје малу шансу и спортистима који су пали после 1. марта, уколико се даљим испитивањима утврди да мелдонијум може да "станује" у организму и дуже од два месеца.

Шарапова је током прес конференције на којој је објавила да је пала на допинг тесту после Аустралијан Опена изјавила и да је Милдронат користила дуже од деценије, због разних наследних и стечених проблема са здрављем и да није отворила мејл у којем је WАДА обавестила спортисте о променама на листи забрањених супстанци за 2016. годину.

Ситуација око њене суспензије, а то је било питање Интернационалне тениске федерације (ИТФ) требало је да буде решена после 21. априла, када је заказано саслушање. Међутим, после ове реакције WАДА, исход је сасвим очекиван и Шарапова би ускоро требало да се врати тенису, као и остали спортисти на своја борилишта, а падали су и пливачи, атлетичари, итд.

"Руско министарство спорта поздравља одлуку WАДА јер је исказана воља да се разуме ситуација, пре него да се стоји чврсто уз правила. WАДА је овиме демонстрирала објективност и непристрасност у борби против допинга", рекао је руски министар спорта Витали Мутко.

Летонски лек Милдронат није признат на Западу, али је у великој мери коришћен на Истоку, нарочито у земљама које су некад биле у саставу СССР.

WАДА је дуго пратила дејство лека рачунајући какву предност спортисти стичу уколико га користе редовно и када је закључено да се тело брже опоравља захваљујући мелдонијуму, одлучено је да та супстанца буде забрањена.

Коментари / 0

Оставите коментар