Анализа - Подаци за невјерицу: Када и коме је Меси дао 500?!

О каквом се играчу говори, најбоље показују подаци када је постизао голове, против којих екипа и колико је тих голова донело победа и трофеја Барси.

Фудбал 19.04.2016 | 22:00

На 500. погодак у сениорској каријери Лионела Месија чекало се 515 минута, што је био најдужи голгетерски пост феноменалног Аргентинца у последњих шест сезона.

Завршен је претходне вечери у трећем узастопном поразу Барселоне у Примери, којим је доведено у питање већ "остварено" освајање титуле првака Шпаније. Меси је у 63. минуту, десном ногом, постигао погодак за 1:2, после чега Барса није успела бар још једном да савлада сјајног Дијега Алвеса на голу Валенсије.

Месију је до јубиларног гола била потребна 631 утакмица за Барселону и Аргентину. За клуб је дао 450 голова на 523 утакмице (уз 204 асистенције), док је за репрезентацију био стрелац 50 погодака на 108 мечева (уз 37 асистенција).

Да ли сте се икад запитали како Меси даје голове и када? Колико их је дао слабијом, десном ногом, колико главом? Да ли је ефикаснији у првом полувремену или другом? Колико је голова дао у надокнади времена? Против којих тимова се највише пута уписао у стрелце? Итд...

Да ово јесу занимљиве бројке, свакако, разлагање Леових погодака на просте чиниоце почећемо једним куриозитетом – он је на 631 утакмици само ЈЕДНОМ дао гол у надокнади времена!

Међутим, убедљиво највећи број погодака Меси је постигао у последњих 15 минута игре, од 76. до 90. минута!

Надокнада: 1

Огромну већину, 81,2 одсто голова, Меси је постигао јачом, левом ногом (406), док је 71 погодак постигао десном. Занимљиво, са свега 170 центиметара висине, човек у чији је проблем са хормоном раста Барселона уложила значајна средства током његовог школовања у "Ла Масији" постигао је 21 гол главом.

Три гола дао је на неуобичајен начин, грудима и, попут још једног аргентинског великана Дијега Марадоне, руком!

Занимљиво, 11,7 одсто голова датих за Барселону (53/450), Меси је постигао са беле тачке, а 22 пута био је стрелац из слободног ударца.

Реал Мадрид дуго је био тим против којег је Меси дао највише голова у каријери, али се то променило иако је он најбољи стрелац у историји "Ел Класика". Севиљи и Атлетико Мадриду дао је по 25 голова, с тим да је против Севиље играо 25 пута, а Атлетико Мадрида 30.

На трећем месту је Реал, који је 21 пут у 32 утакмице вадио лопту из мреже после Леових удараца, а следе Валенсија (20/24), Осасуна (19/17), Атлетик Билбао (19/27), Хетафе (18/20), Рајо Ваљекано (16/9), Депортиво (15/12), Леванте (15/15), Еспањол (15/24), Реал Бетис (14/14), итд...

Меси је имао своје омиљене ривале и у Лиги шампиона, па је тако Арсеналу дао девет голова на шест мечева, Милану осам на осам, Бајер Леверкузену чак седам на три сусрета, Ајаксу шест на три, а Бајерну из Минхена четири на пет.

Када су европске утакмице у питању, још један куриозитет везан је за Месија. Наиме, Петр Чех био је једини голман против којег је Аргентинац играо у Европи више пута, а да није успео да га савлада, све док из Челсија прошлог лета није прешао у Арсенал.

Његова величина најбоље се препознаје у следећем статистичком податку. Наиме, 127 од 450 датих голова за Барселону, били су победнички, односно голови који су директно доносили бодове или елиминацију ривала из "нокаут" такмичења, а осам голова Меси је постигао у финалима!

Један од тих осам постигао је у продужецима, у финалу ФИФА клупског првенства света, за победу над аргентинским Естудијантесом. Било је то још 2009. године.

Вратићемо се на "тајминг".

Меси је 125 голова дао у последњих, а 54 у првих 15 минута меча, што не значи само да најбоље оставља за крај и користи умор и пад концентрације ривала, већ и да је најбољи када је најпотребније, што објашњава огроман број пресудних погодака у каријери.