Analiza - Podaci za nevjericu: Kada i kome je Mesi dao 500?!

O kakvom se igraču govori, najbolje pokazuju podaci kada je postizao golove, protiv kojih ekipa i koliko je tih golova donelo pobeda i trofeja Barsi.

Fudbal 19.04.2016 | 22:00

Na 500. pogodak u seniorskoj karijeri Lionela Mesija čekalo se 515 minuta, što je bio najduži golgeterski post fenomenalnog Argentinca u poslednjih šest sezona.

Završen je prethodne večeri u trećem uzastopnom porazu Barselone u Primeri, kojim je dovedeno u pitanje već "ostvareno" osvajanje titule prvaka Španije. Mesi je u 63. minutu, desnom nogom, postigao pogodak za 1:2, posle čega Barsa nije uspela bar još jednom da savlada sjajnog Dijega Alvesa na golu Valensije.

Mesiju je do jubilarnog gola bila potrebna 631 utakmica za Barselonu i Argentinu. Za klub je dao 450 golova na 523 utakmice (uz 204 asistencije), dok je za reprezentaciju bio strelac 50 pogodaka na 108 mečeva (uz 37 asistencija).

Da li ste se ikad zapitali kako Mesi daje golove i kada? Koliko ih je dao slabijom, desnom nogom, koliko glavom? Da li je efikasniji u prvom poluvremenu ili drugom? Koliko je golova dao u nadoknadi vremena? Protiv kojih timova se najviše puta upisao u strelce? Itd...

Da ovo jesu zanimljive brojke, svakako, razlaganje Leovih pogodaka na proste činioce počećemo jednim kuriozitetom – on je na 631 utakmici samo JEDNOM dao gol u nadoknadi vremena!

Međutim, ubedljivo najveći broj pogodaka Mesi je postigao u poslednjih 15 minuta igre, od 76. do 90. minuta!

Nadoknada: 1

Ogromnu većinu, 81,2 odsto golova, Mesi je postigao jačom, levom nogom (406), dok je 71 pogodak postigao desnom. Zanimljivo, sa svega 170 centimetara visine, čovek u čiji je problem sa hormonom rasta Barselona uložila značajna sredstva tokom njegovog školovanja u "La Masiji" postigao je 21 gol glavom.

Tri gola dao je na neuobičajen način, grudima i, poput još jednog argentinskog velikana Dijega Maradone, rukom!

Zanimljivo, 11,7 odsto golova datih za Barselonu (53/450), Mesi je postigao sa bele tačke, a 22 puta bio je strelac iz slobodnog udarca.

Real Madrid dugo je bio tim protiv kojeg je Mesi dao najviše golova u karijeri, ali se to promenilo iako je on najbolji strelac u istoriji "El Klasika". Sevilji i Atletiko Madridu dao je po 25 golova, s tim da je protiv Sevilje igrao 25 puta, a Atletiko Madrida 30.

Na trećem mestu je Real, koji je 21 put u 32 utakmice vadio loptu iz mreže posle Leovih udaraca, a slede Valensija (20/24), Osasuna (19/17), Atletik Bilbao (19/27), Hetafe (18/20), Rajo Valjekano (16/9), Deportivo (15/12), Levante (15/15), Espanjol (15/24), Real Betis (14/14), itd...

Mesi je imao svoje omiljene rivale i u Ligi šampiona, pa je tako Arsenalu dao devet golova na šest mečeva, Milanu osam na osam, Bajer Leverkuzenu čak sedam na tri susreta, Ajaksu šest na tri, a Bajernu iz Minhena četiri na pet.

Kada su evropske utakmice u pitanju, još jedan kuriozitet vezan je za Mesija. Naime, Petr Čeh bio je jedini golman protiv kojeg je Argentinac igrao u Evropi više puta, a da nije uspeo da ga savlada, sve dok iz Čelsija prošlog leta nije prešao u Arsenal.

Njegova veličina najbolje se prepoznaje u sledećem statističkom podatku. Naime, 127 od 450 datih golova za Barselonu, bili su pobednički, odnosno golovi koji su direktno donosili bodove ili eliminaciju rivala iz "nokaut" takmičenja, a osam golova Mesi je postigao u finalima!

Jedan od tih osam postigao je u produžecima, u finalu FIFA klupskog prvenstva sveta, za pobedu nad argentinskim Estudijantesom. Bilo je to još 2009. godine.

Vratićemo se na "tajming".

Mesi je 125 golova dao u poslednjih, a 54 u prvih 15 minuta meča, što ne znači samo da najbolje ostavlja za kraj i koristi umor i pad koncentracije rivala, već i da je najbolji kada je najpotrebnije, što objašnjava ogroman broj presudnih pogodaka u karijeri.