150. Дерби: Сезона и по, 21 година, 4.525 минута! Нема пенала...!

Пред сваки дерби броје се године и минути колико је Партизан без пенала у дуелима са Црвеном звездом. Последњи је досуђен 18. марта 1995.!

Фудбал 26.02.2016 | 14:40

Ближио се 124. "вечити" дерби...

Партизан је грабио ка титули првака Србије и Црне Горе. Било му је битно да не изгуби на стадиону Црвене звезде, што би "вечитог" ривала вратило у Живот. Неколико дана пред утакмицу, која је касније завршена без победника 1:1, неко се сетио и обавестио јавност: "Прошлог месеца (18. марта 2005) навршило се десет година од када је Партизан последњи пут шутирао пенал у дербијима".

Иако је прошла читава деценија, од тог тренутка партизановци су почели са бројањем. И дан данас броје. Године пролазе, с њима и окршаји "вечитих", али "креча" за Партизан и даље нема. Звезда их је у међувремену имала девет.

У суботу ће Партизан и Црвена звезда на стадиону у Хумској улици имати 150. првенствени окршај. Мали јубилеј и прилика, уколико буду постојали оправдани разлози, да се прекине рекордан низ. После тачно две деценије и нешто мање од годину дана, односно више од педесет утакмица, сезону и по, 4.525 минута...

Последњи досуђени једанаестерац за црно-беле догодио се на оном чувеном 99. дербију (18. марта 1995). Свирао га је тада наш најбољи судија Зоран Петровић. Звезда је водила 2:0 у Хумској, спектакуларним голом Небојше Крупниковића после центаршута Дарка Ковачевића, и поготком Ивана Аџића. Утакмица је, ипак, завршена 2:2. Гости су били бољи у првом, домаћин у другом полувремену. Пенал је у 65. минуту, после играња руком Ненада Сакића, реализовао Дамир Чакар. Изједначио је Ниша Савељић у 77.

99. ДЕРБИ (18. март 1995): Партизан - Црвена звезда 2:2

ПАРТИЗАН: Пандуровић, Мирковић, Савељић, Нађ, Мијалковић, Ташевски, Треневски(Чакар), Ћурчић(Тешовић), Бјековић, Ћирић, Милошевић. Тренер: Љубиша Тумбаковић.

ЗВЕЗДА: Милојевић, Стефановић, Ђоровић, Радмановић, Стојковски, Перовић, Аџић(Живковић), Крупниковић(Бајчетић), Ковачевић, Петковић, Сакић. Тренер: Љупко Петровић.

Стрелци: 0:1 Крупниковић 16', 0:2 Аџић 28', 1:2 Чакар 65', 2:2 Савељић 77'. Стадион ЈНА, гледалаца: 50.000.

Партизановци су посебно љути због чињенице да за 50 утакмица, колико је прошло од далеког марта 1995, ниједна спорна ситуација у шеснаестерцу Звезде није окарактерисана као прекршај за пенал, а сматрају да је и те како било елемената.

Последњу грешку направио је арбитар са знаком ФИФА, интернационалац Милорад Мажић у 148. дербију, када није санкционисао очигледан прекршај над Грегором Балажицем. Нездадовољство је било веће јер је Мажић годину дана раније у првом полувремену свирао два казнена ударца за Звезду.

Али, било је и дербија када је Звезда оштећена напуштала терен. Једно је сигурно, навијачима и актерима дербија, сврстаним на једну или другу страну, тешко је удовољити. Готово немогуће.

Прецизна статистика са портала "Црно-бела-носталгија" говори следеће:

Досуђени пенали у првенственим утакмицама, од 05.01.1947. до 27.02.2016. У загради је број искоришћених пенала, проценат се односи на успешно изведене пенале: