150. Derbi: Sezona i po, 21 godina, 4.525 minuta! Nema penala...!

Pred svaki derbi broje se godine i minuti koliko je Partizan bez penala u duelima sa Crvenom zvezdom. Poslednji je dosuđen 18. marta 1995.!

Fudbal 26.02.2016 | 14:40

Bližio se 124. "večiti" derbi...

Partizan je grabio ka tituli prvaka Srbije i Crne Gore. Bilo mu je bitno da ne izgubi na stadionu Crvene zvezde, što bi "večitog" rivala vratilo u Život. Nekoliko dana pred utakmicu, koja je kasnije završena bez pobednika 1:1, neko se setio i obavestio javnost: "Prošlog meseca (18. marta 2005) navršilo se deset godina od kada je Partizan poslednji put šutirao penal u derbijima".

Iako je prošla čitava decenija, od tog trenutka partizanovci su počeli sa brojanjem. I dan danas broje. Godine prolaze, s njima i okršaji "večitih", ali "kreča" za Partizan i dalje nema. Zvezda ih je u međuvremenu imala devet.

U subotu će Partizan i Crvena zvezda na stadionu u Humskoj ulici imati 150. prvenstveni okršaj. Mali jubilej i prilika, ukoliko budu postojali opravdani razlozi, da se prekine rekordan niz. Posle tačno dve decenije i nešto manje od godinu dana, odnosno više od pedeset utakmica, sezonu i po, 4.525 minuta...

Poslednji dosuđeni jedanaesterac za crno-bele dogodio se na onom čuvenom 99. derbiju (18. marta 1995). Svirao ga je tada naš najbolji sudija Zoran Petrović. Zvezda je vodila 2:0 u Humskoj, spektakularnim golom Nebojše Krupnikovića posle centaršuta Darka Kovačevića, i pogotkom Ivana Adžića. Utakmica je, ipak, završena 2:2. Gosti su bili bolji u prvom, domaćin u drugom poluvremenu. Penal je u 65. minutu, posle igranja rukom Nenada Sakića, realizovao Damir Čakar. Izjednačio je Niša Saveljić u 77.

99. DERBI (18. mart 1995): Partizan - Crvena zvezda 2:2

PARTIZAN: Pandurović, Mirković, Saveljić, Nađ, Mijalković, Taševski, Trenevski(Čakar), Ćurčić(Tešović), Bjeković, Ćirić, Milošević. Trener: Ljubiša Tumbaković.

ZVEZDA: Milojević, Stefanović, Đorović, Radmanović, Stojkovski, Perović, Adžić(Živković), Krupniković(Bajčetić), Kovačević, Petković, Sakić. Trener: Ljupko Petrović.

Strelci: 0:1 Krupniković 16', 0:2 Adžić 28', 1:2 Čakar 65', 2:2 Saveljić 77'. Stadion JNA, gledalaca: 50.000.

Partizanovci su posebno ljuti zbog činjenice da za 50 utakmica, koliko je prošlo od dalekog marta 1995, nijedna sporna situacija u šesnaestercu Zvezde nije okarakterisana kao prekršaj za penal, a smatraju da je i te kako bilo elemenata.

Poslednju grešku napravio je arbitar sa znakom FIFA, internacionalac Milorad Mažić u 148. derbiju, kada nije sankcionisao očigledan prekršaj nad Gregorom Balažicem. Nezdadovoljstvo je bilo veće jer je Mažić godinu dana ranije u prvom poluvremenu svirao dva kaznena udarca za Zvezdu.

Ali, bilo je i derbija kada je Zvezda oštećena napuštala teren. Jedno je sigurno, navijačima i akterima derbija, svrstanim na jednu ili drugu stranu, teško je udovoljiti. Gotovo nemoguće.

Precizna statistika sa portala "Crno-bela-nostalgija" govori sledeće:

Dosuđeni penali u prvenstvenim utakmicama, od 05.01.1947. do 27.02.2016. U zagradi je broj iskorišćenih penala, procenat se odnosi na uspešno izvedene penale: