ЕУ затвара границе за избјеглице 1. марта
Европска унија затвориће границе за избеглице из ратних зона држава Блиског истока 1. марта, сазнаје Данас из извора у Бриселу, блиских Европској комисији.
Свијет 18.02.2016 | 07:00
Како пише лист, затварање граница за избегле ће бити постепено спровођено, најпре за избеглице из Ирака, потом Авганистана и на крају процеса и из саме Сирије.
"Показне вежбе процеса потпуног затварања граница се већ одвијају између Словеније и Хрватске, као и између Србије и Македоније", истичу саговорници Данаса.
Према њиховим речима, то практично значи да је увелико почело строго профилисање избеглица.
"Да ли су из ратне зоне; да ли су чланови њихових породица већ на територији Европске уније; провера дијалеката, строжија контрола докумената... То су мере које се већ спроведе", напомињу извори Данаса.
Како сазнаје Данас, оно што је надлежним институцијама ЕУ нејасно у вези са плановима држава региона је план и програм прихвата избеглица у земљама Западног Балкана.
"Нејасна је, рецимо, објава Србије да је припремила шест хиљада места за избеглице. Није јасно да ли је државни врх Србије разумео систем за заштиту и помоћ избеглима, јер је премијер Србије Александар Вучић говорио да ће се Србија придружити систему квота. Према систему ЕУ, то практично значи директан пријем избеглица из Сирије, Турске, или неке друге државе. Међутим, Србија се још није изјаснила како и одакле ће преузимати избеглице", напомињу саговорници Данаса из дипломатских извора.
Како истичу, за Србију и Македонију спремност за пријем избеглица подразумева људе који су се евентуално "заглавили" на транзитној рути ка државама чланицама ЕУ, што, како оцењују, "није поента и не представља учествовање у систему квота, о чему је Александар Вучић у неколико наврата говорио".
"Квота је потпуно другачији концепт. Остале државе примају избегле директно и имају јасно дефинисану квоту", истичу саговорници Данаса.
Из Комесаријата за избеглице Данас је добио одговор да се до броја од шест хиљада избеглица, који би се могли задржати у Србији, а за које Влада Србија припрема смештај, услед могућег затварања граница, дошло на основу података о просечном пролазу расељених из ратних подручја кроз Србију.
"Па ако се деси да се из било ког разлога затвори граница, Србија има капацитет да збрине дводневни или тродневни прилив миграната", истакли су за Данас у Комесаријату за избеглице.
На питање у којим све градовима је у плану да се сместе избеглице, уз констатацију да се за сада зна да су то Алексинац, Тутин, Суботица, Прешево, Кикинда, Сомбор, Београд, односно да их има укупно 17, у Комесаријату напомињу да "нема говора о задржавању, већ је реч о транзитним центрима".
"Центри су намењени за ургентни прихват и збрињавање и помоћ мигрантима док су у транзиту кроз Србију. Кад је реч о локацијама за прихватно-транзитне центре, бирају се објекти који су махом дуго ван употребе, као што су бивше фабричке хале, мотели који више нису у употреби, бивше болнице, напуштене задруге, бивши колективни центри... У употреби су и стални центри за смештај тражилаца азила (Крњача, Сјеница, Тутин, Боговађа, Бања Ковиљача)", истичу саговорници Данаса.
У Комесаријату за избеглице, у одговору на питање када се очекује попуњавање капацитета за избеглице, изражавају наду да до тога неће доћи, али да "то не значи да не треба да будемо спремни као да ће бити сутра и да нисмо спремни".
Независно од одговора које смо добили из Комесаријата, Данас је дошао до сазнање да је за смештање избеглих актуелансписак од око 17 градова у којима, или чијој близини, ће бити смештени они који на својој избегличкој балканској рути буду задржани у Србији, а поменути градови су међу тих 17.
"Реч је о веома осетљивом послу, посебно када се узме у обзир чињеница да локалне заједнице нису припремљене за смештање већег броја избеглица у свом непосредном суседству, односно да су склоне озбиљним протестима, што се у пракси неколико пута показало у претходним годинама", упозорили су за наш лист дипломатски извори који се баве избегличком кризом у Србији.
Извор: Б92
Коментари / 8
Оставите коментарОпи
18.02.2016 06:42Све способно назад. Је... американац.
ОДГОВОРИТЕблбл
18.02.2016 08:06Мислис ли да је Европа требала тако поступити и деведесетих година и врацати "све способно" ?
Мацак
18.02.2016 06:46Па требалисте давно то урадит тоје две мафија
ОДГОВОРИТЕХемби га
18.02.2016 07:42Логично је да блискоисточне избјеглице траже спас у тим околним државама тамо а не да преваљују по двије три четири хиљаде километара и долазе у Европу у коју се никако не уклапају. Ради се о два различита свијета.
ОДГОВОРИТЕПлава вода
18.02.2016 07:50Ако Меркелова нареди овај нас це примити све избјеглице у Србију.Кад пропадамо бар да то буде повезано са хуманосцу насег "великог пријатеља" из "драге нам земље.
ОДГОВОРИТЕТија
18.02.2016 08:21Још један од доказа пропасти обичног човјека.
ОДГОВОРИТЕБаја
18.02.2016 09:03Све избјеглице цу примити у РС бар 2 милиона.
ОДГОВОРИТЕМд
18.02.2016 15:29Нису никад ни требали отварати границе него их Ердоган с.еба
ОДГОВОРИТЕ