Бивши обавјештајац: Свијет клизи ка рату

Мајкл Флин, бивши шеф америчке Војне обавештајне службе, у интервјуу за руски дневник Комерсант истиче неопходност сарадње Русије и САД у вези кризе у Сирији, јер би у супротном, последице могле бити катастрофалне

Свијет 19.01.2016 | 07:17
Бивши обавјештајац: Свијет клизи ка рату

Флин, који је водио службу од 2012-2014. године је познат као критичар америчке инвазије на Ирак и међународне војне операције у Либији. Он је за руски Комерсант говорио о последицама руске интервенције у сиријском сукобу.

На питање о америчкој политици у Сирији, Флин је одговорио да је америчка политика у тој земљи потпуно нејасна и да је, у смислу америчких интереса, потребно вратити се корак уназад и ревидирати стратегију, јер је у овом тренутнку вероватно да ће САД заједно са осталим анти-асадовим снагама подржати и исламисте повезане са Исламском државом.

“Морамо да зауставимо уплитање у овај сукоб, јер слањем оружја у Сирију подстичемо конфликт. Такође мислим и на Русију. Морамо да улажемо у безбедност и велику улогу у томе треба да игра заједница арапских земаља”, каже Флин.

Он додаје да је руска интервенција променила равнотежу и динамику сиријског сукоба, али да су последице по Русију, попут терористичког напада и рушења путничког авиона на Синају и турског обарања руског ловца “исувише неповољне за почетак интервенције”.

“Мислим да велике силе, Русије и Запад - могу да раде заједно. Ово је крупно питање. И не ради се о дипломатским преговорима, већ о томе како ћемо сарађивати на бојном, информатичком и дигиталном пољу. Ми чврсто верујемо у постојање заједничког интереса за уништавање радикалних облика ислама. Ако то не урадимо ово заједно, мораћемо да покушамо да то урадимо сами, што ће бити много теже”, каже Мајкл Флин.

Бивши шеф америчке војне обавештајне службе такође истиче да је потребно имати план који оставља више алтернатива у одсудном тренутку, и пита се да ли Путин и Обама верују да имају најбољи план.

“Када погледам шта се дешава и како се догађаји развијају, видим да над нама виси велика претња. Мислим да нисмо задржали за себе довољно могућности, а правац којим сада идемо је проширење сукоба и велики рат. Што смо ближи томе, већи је ризик, већа цена, а остаје нам мање избора. Зато је сада важно да САД и Русија раде заједно ради стабилизовања ситуације.

На питање да ли САД имају дугорочну стратегију за Сирију и регион у целини, Флин одговара:

“Ево, ја само могу дати свој став о овом питању. Стварно не разумем шта је данас америчка стратегија; недостаје јасност, прецизност и доследност. По мом мишљењу, стратегија би требало да се састоји од четири компоненте: прво морате да постигнете сигурност, онда да стабилизујете регион, затим морате да почнете да стимулишете економски просперитет и доведете нове идеје, нове технологије и нови образовни систем. Регион мора да се развија током довољно дугог временског периода.

Ову стратегију морају спровести не само САД и Запад, већ и регионалне силе - Русија, Кина и Индија, јер тренутна ситуација утиче на све нас, без изузетка. У кратком року не можемо да наставимо у истом правцу. Ово је неодрживо”, каже на крају Мајкл Флин.

(РБТХ/Курир)

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

нецу да паметујем

19.01.2016 06:57

У питању је концепт мултикултуралности. УСА као земља у којој су заступљене све културне заједнице свијета наспрам Русије, Кине, Индије и арапског свијета које су у сустини монокултуралне. УСА мора да балансира код својих бираца, па донекле и Индија, медјутим Русија, Кина и арапске земље то не раде. Нароцито арапске земље које су у сустини "друство једног лица и фамилије". Русија је у стању једног вида "олигархије" а Кина јос увијек у ставовима "затвореног" комунизма. А "сироце" Европа је измедју свега овога, која јос користи "пелене". Рата наравно неце бити на глобалном плану, али сигурно це га бити као сто је сада и радјаце се нове "наказе" друства и друственог уредјења. Ко зна, мозда сутра настане нека наказа која це самураје или камиказе обновити (нека се не љуте јапанци за овај израз) или неке нове Гандхије или Линцолне или Лењине или Маое или Цхе Гуеваре... Увијек постоји опасност, била и и увијек це бити...

ОДГОВОРИТЕ
Name

Хм

19.01.2016 08:48

У питању је сукоб интереса власника накрупнијег свјетског капитала. Све остало је празна прича.

Name

Ја

19.01.2016 10:01

Појма ти немас ста брљезгас! И републиканци и демократе у УСА су цланови масонске лозе! Демократија (осјецај да одлуцујес несто) и комунизам (диктатура) су измисљени од стране масона! Сад у УСА борба измедју Хилари (фасиста) и Трумпа (морона) је само звака за сељака! Како год, масони су на власти у УСА!