Крај нафтног доба

Према прогнозама, Кина ће у наредним годинама повећавати утврђени капацитет електрана које раде на основу обновљивих извора енергије, што говори да је нафтна ера остала у прошлости, изјавио је директор "Сбербанке" Герман Греф.

Свијет 16.01.2016 | 08:10
Крај нафтног доба

Нафтни вијек у свијету се завршио, сматра директор "Сбербанке" и бивши министар за економски развој Русије.

Кина, највећи потрошач угљоводоника, брзим темпом ствара алтернативне изворе енергије.

Према Грефовим ријечима, Кина ће у наредним годинама повећати капацитет електрана које раде на основу обновљивих извора енергије на 560 мегавати.

"То је, поређења ради, 2,5 пута више него утврђени капацитет Руске Федерације", рекао је он.

Капацитет јединственог енергетског система Русије, према подацима с почетка децембра прошле године, био је око 235 гигавати. Капацитет енергетског система Кине на почетку прошле године био је више од 1.300 гигавати.

"Најближа прогноза гласи да ће Кина темпом којим данас ствара алтернативну енергетику трошити око 45 одсто мање традиционалних извора енергије. То је наш угаљ, који ми већ у великом обиму и разрађујемо и испоручујемо. Настављамо у великој мјери да инвестирамо у угаљ који је намијењен кинеском тржишту", рекао је Греф.

"Може се рећи да је ова ера остала у прошлости. Како кажу, камено доба се није завршило због тога што је нестало камење - исто тако се данас може рећи да се нафтно доба већ завршило. Његов остатак ће трајати, не знам колико, 10 година, док сва инфраструктура електромобила не буде проширена у довољној мјери", сматра директор највеће руске банке.

"Када сам први пут сјео у аутомобил 'тесла', схватио сам да је та будућност, нажалост, дошла раније него што смо очекивали, као и увијек", додао је Греф.

Извор: НН/спутникнеwс.цом

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

родјо

16.01.2016 08:13

Досло вријеме да це и Сеици морати јасити на Камилама а не закупљивати цитав Хотел да проведу одмор са фамилијом.Сваком пресерсвању додје крај,јер нико не мисли на обицне људе.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Рођак са села

16.01.2016 10:37

Тако је, рођаче!

Name

Кики

16.01.2016 11:10

Има ту доста истине али ови сто су улозили у нафту и попратна постројена дрзе паре у својим рукама.Тако док све не искористе до задње капи неце преци на струју. Струја се прави и није природно богатство сто знаци да би била јако брзо бесплатна.(сви производе струју) Гураце се на нафту јос 100 година.

ОДГОВОРИТЕ