Минималац и рад на црно нас коштају 60 милиона

Због непријављивања радника или пријављивања на минималац Фонд за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО) Републике Српске годишње губи око 60 милиона КМ прихода, показала је анализа Фонда ПИО.

Република Српска 14.01.2016 | 14:28
Минималац и рад на црно нас коштају 60 милиона

У Фонду ПИО су за пословни портал ЦАПИТАЛ.ба рекли да су ову анализу урадили управо с циљем како би видјели колико се мање новца по основу доприноса за пензијско и инвалидско осигурање слије на њихов рачун по неколико основа, као што су пријава на најнижу основицу, потпуно непријављени радници и слично.

„Када би били уведени платни разреди и то тако да је на најнижу основицу могуће пријавити само НК раднике, раднике са ССС на 400 до 450 КМ, са ВШС на 600 КМ, а да запослени са ВСС не могу бити пријављени на плату нижу од просјека у Републици Српској, приход по основу доприноса за ПИО, при садашњој структури запослених, био би већи за око 60 милиона КМ на годишњем нивоу“, казали су у Фонду ПИО.

У евиденцијама Фонда ПИО на плату испод 400 КМ у Републици Српској тренутно је пријављено око 74.000 радника, од чега је 16.000 радника пријављено на мање од 370 КМ, што је законски минимум.

„Чак 2.639 радника са ВСС је пријављено на плату од 370 до 400 КМ, док је њих још 5.992 пријављено на пола радног времена, са краћим радним временом и слично“, нагласили су у Фонду.

Предсједник Синдиката металске индустрије и рударства Српске Тане Пеулић каже да је проблем пријављивања радника на минималац посебно изражен у нискоакумулативним гранама као што су индустрија текстила, коже и обуће, трговина, али да је овај проблем веома присутан и у грани коју он представља.

„Одређена предузећа у грани коју представљам су систематизовали сва радна мјеста као НК и радницима одредили минималну плату на коју плаћају обавезе. Ја сам у више наврата постављао питање руководствима тих предузећа како је могуће да у фирми која има 150 радника нема ниједног ни ПК ни КВ радног мјеста“, рекао је Пеулић.

Коментаришући податке Фонда ПИО, предсједник Уније удружења послодаваца Републике Српске Драгутин Шкребић истиче да је кључно питање шта раде контролни органи.

„Мислим да је покушај да у Републици Српској буде повећана најнижа плата потпуно погрешан пут. Треба спријечити оне који немају право да исплаћују најнижу плату то чине. Шта раде контролни органи? Како је могуће да радник са високом стрчном спремом буде пријављен на 370 КМ? То је немогуће и то сви знамо. Унија удружења послодаваца Српске подржава сваку мјеру која ће ту увести реда, али то није повећање најниже плате“, нагласио је Шкребић.

Послодавци нередовно или никако не уплаћују доприносе за 21.000 радника

Алармантан је и податак да одредјен број послодаваца у Републици Српској не уплаћују редовно доприносе за 21.000 радника, од чега за половину њих послодавци уопште не плаћају обавезе на плате већ дужи временски период.

Тане Пеулић је истакао да у Републици Српској има доста предузећа која не уплаћују обавезе ни на минималне плате и по десет година.

„У мојој грани послодавци нередовно уплаћују доприносе за око 30 одсто радника. Државни органи би требали озбиљније да се позабаве овим питањем“, нагласио је Пеулић.

Драгутин Шкребић је истакао да је највећи број радника за које се нередовно уплаћују доприноси запослен у предузећима чији је власник држава.

„Наравно, ми то не подржавамо. Ми тражимо да се стопе пореза и доприноса смање, али да нико не буде ослобођен те обавезе“, рекао је Шкребић.

Извор: Цапитал.ба

 

Коментари / 0

Оставите коментар