Шта Путин спрема за 2016. годину?

У претходне две године прича о Русији Владимира Путина била је прича са два лица, наводи Би-Би-Си у опширном предвиђању свега онога што свет може да очекује од шефа Кремља у 2016. из којег преносимо најзанимљивије делове.

Свијет 02.01.2016 | 07:20
Шта Путин спрема за 2016. годину?

Његове присталице (као, иако то нерадо признају, и неки њјегови критичари) хвалили су Путина као вештог стратега. Тврде да су интервенције у Украјини и Сирији ухватиле западне силе неспремним и показале свету да је руски председник међународни играч на којег треба обратити пажњу.

Такође је тачно да, за разлику од већине западних лидера који морају да пазе на изборне циклусе, он себи може да приушти стрпљивост у осмишљавању стратегија. Већ је више од 15 година на власти, а према Уставу Русије могао би да остане на председнлчкој функцији до 2024, без иједног озбиљног противника на видику, тако да може себи да дозволи да постепено превазилази препреке уколико није у стању одмах да их се реши.

Краткорочна освета

Ипак, нису сви уверени да је Путин мајстор стратегије. Други га више виде као доброг тактичара, који константно мења правац наглим цик-цак померањима. Његове промене политике могу да изненаде свет, кажу критичари, али оне су вероватније резултат краткорочног размишљања него дугорочног планирања.

Неки од гестова, тврде они, представљају изливе осветничког беса. И анектирање Крима и Путинов недавни раскид у односима са Турском потпали би под ту категорију.

Такви потези, кажу Путинови критичари, могу да задовоље краткорочне циљеве, попут присиљавања света да обрати пажњу на Русију

и појачају Путинову популарност у домаћој јавности, али дугорочно они су често веома ризични.

Угрожена доминација

Супротво очекивањима Кремља, Запад се није поколебао око санкција против Русије. Украјина, балтичке и друге државе које су раније биле део руске интересне сфере, сада је виде као непријатеља.

Црна Гора, некадашње уточиште руског утицаја на Балкану, сада жели да приступи НАТО-у. Након што је оборила руски авион, Турска је од важног партнера постала смртни непријатељ. Чак и Кина, иако је привидно важна савезничка алтернатива, угрожава руску доминацију у централној Азији кроз свој пројекат новог "Пута свиле".

И уместо да Русију учини безбеднијом, ваздушна кампањqа у Сирији учинила ју је још више метом, што се видело у трагичном обарању авиона пуног руских туриста који су кренули кући из Египта, виђеном од многих као освету џихадиста због руских ваздушних напада.

Дакле, шта ће 2016. донети?

Нови пријатељи

Кратак одговор је да ће у смислу спољне политике ствари остати мање-више исте. Дугорочни циљеви председника Путина се неће мењати. Он ће наставити да трага за новим савезницима међу популистичким политичарима у Европи. Пољска је једна од држава на које треба обратити пажњу.

Увод у немачке и француске изборе 2017. ће бити пажљиво праћен у Москви, поготово ако буде изгледало да Никола Саркози може да се врати у Јелисејску палату. А и потенцијални "Брегзит", иступање Велике Британије из ЕУ, биће виђен у Москви као још једно могуће слабљење европског пројекта, које би Русији могло да отвори нове могућности.

Путин би могао да се нада и да Доналд Трамп постане председник САД и уђе у Белу кућу.

Крхка ситуација око Украјине и Сирије

Нема сумње да ће Сергеј Лавров, Путинов шеф дипломатије, наставити да врши притисак за проналажење политичких решења украјинске кризе, кроз процес из Минска, и кризе у Сирији, кроз оно што Москва сада назива Бечким процесом. Али, предвиђања око тога нису баш најбоља.

У Украјини траје крхки прекид ватре. Размена ватре дуж линије фронта обновљена је последњих недеља. Москва тврди да неће испунити главни услов Споразума из Минска - враћање контроле границе Украјини - док се статус и аутономија окрњене државице у Донбасу не обезбеди на њено задовољство, што не делује баш могуће.

Што се тиче Сирије, у јануару би наводно требало да отпочне трећи по реду мировни процес уз посредовање УН. До сада су пропале две рундемировних преговора.

"Тврђава Русија"

Али, најважнија ствар за Русију у 2016. могла би да буде домаће природе.

Економска ситуација позива на отрежњење.

Председник Путин тврди да је најгори део економске кризе окончан и указује на жетвене и рекорде у производњи млека као на доказ да Русија већ извлачи добробит од "проналажење замене увозној роби", што је последица западних санкција, као и да је повећала улагања у пољопривреду.

Али, у другим областима привреде ситуација је суморна. Цене сирове нафте пале су за две трећине у односу на 2014, а рубља је потонула са њима.

Буџет за ову годину заснован је на пројектованој цени барела нафте од 50 долара, што би могла да буде претерана процена.

Када се на то дода брига Кремља због могућих напада екстремиста Исламске државе на руској територији, делује као неизбежно да ће 2016. више него икада бити година "Тврђаве Русије".

Коментари / 5

Оставите коментар
Name

Босанац томбацар

02.01.2016 06:45

Боље цланак о томе ста Баја спрема у 2016.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Муња

02.01.2016 07:00

Русија мајка Србије.

ОДГОВОРИТЕ
Name

РадикалНО

02.01.2016 08:26

Уздајмо се усе и у РУСЕ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДУЛЕ НС

02.01.2016 10:29

ОКРУЗЕН ЛЕСИНАРИМА А С ОБЗИРОМ НА ТО ДА ЈЕ БИО ПРВИ ЦОВЕК КГБ-а У НАЈГОРИМ ВРЕМЕНИМА МИСЛИМ ДА ЈЕ СПРЕМАН НА СВАКО ИЗНЕНАДЈЕЊЕ.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ВРС РВИ

02.01.2016 17:42

Путинови критичари једу го***. За њих није логично да неко покуша прво да мирним путем нађе рјешење па онда војно. Код њих је то супротно. Русија је војно спремнија од запада и то је забрињавајуће за њих. Поготово су "осјетљиви" на нуклеарни потенцијал јер Русија сада може гађати читаву САД а о ЕУ да не пишем. Што се санкција тиче оне су чиста фарса. Сви тајно сарађују са њом. Чак је и САД имао са Русима 7% већу робну размјену прошле године у односу на предпрошлу. Запад полако тоне економски па не видим како они могу некоме давати прогнозе. Нека брате погледају мало у своје двориште и крену од убједљиво најзадуженије државе на свијету. У Европи још добро стоје Норвешка и Шведска. Њемачка паметно сарађује са Русијом мада није сјајно а остали се копрцају као рибе на сувом. Стопирали су НАТО и силна прољећа, поклопили пола Блиског истока а што се тиче Украјине чека се један погрешан потез. Добар је Путин стратег а и тактичар само што то они још не могу да схвате.

ОДГОВОРИТЕ