НБА: Шта је са Бјелицом? Јокић добар!

Српски ас наговестио је одличну "руки" сезону у НБА лиги, али га након повреде има све мање у игри. Тринаест поена Јокића у поразу Денвера.

Кошарка 21.12.2015 | 16:20

Почео је обећавајуће, играо 31, 24, 40, 30, 28, 33, 25, 24 минута, убацивао 5, 5, 17, 11, 13, 8, 10, поена, решавао важне нападе, скакао, асистирао...

Међутим, од када је пропустио четири утакмице за Минесоту Тимбервулвс од 20. до 29. новембра, због повреде, Немања Бјелица не успева никако ни да пронађе форму, ни шут који је негде загубио, а у последње време једва и да улази у игру, јер му Сем Мичел шансу даје на кашичицу.

У победи Минесоте у Бруклину, над лошим Нетсима, Бјелица је на паркету провео три минута, направио је два фаула и није ни пробао да шутне на кош – 85:100, за другу узастопну пбоеду "вукова" после серије очајних резултата и уписаних осам пораза у девет мечева.

Пре Бруклина, Минесота је успела да победи такође скромне Сакраменто Кингсе резултатом 99:95, а на тој утакмици Бјелица је у игри провео четири минута, покушао једном и промашио.

У последњих пет мечева, током којих је убацио само четири поена, Бјеличина минутажа у константном је опадању, а шут из игре у том периоду износи 2/13. Репрезентативац Србије и МВП Евролиге за прошлу сезону одиграо је 22 минута у првом мечу по повратку из повреде, убацио десет поена, али од тада као да не успева да пронађе своју улогу у екипи (тачније, тренер Мичел не успева да му пронађе праве задатке на паркету), што у комбинацији са прилично "дивљом" екипом Минесоте доводи до тога да се "руки" практично преселио на клупу.

Међутим, познавајући Бјеличин карактер и победнички менталитет, сигурни смо да је ово само проалзна криза и да ће медији у САД врло брзо поново писати о "Професору великих шутева".

Први пик са летошњег драфта, Карл-Ентони Таунс убацио је 24 поена Нетсима уз шут из игре 10/19 и још десет скокова. Рики Рубио постигао је само осам поена, уз 1/6 из игре, али је имао 15 асистенција и четири украдене лопте, док је Горги Ђенг с клупе допринео петом поразу Бруклина у низу са 20 поена (9/12 из игре) и десет скокова.

Председник КК Партизан и центар Минесоте Никола Пековић и даље се није вратио на паркет после дуге паузе и повреде скочног зглоба.

Центар Нетса, Брук Лопез, убацио је 20 поена (8/11 из игре), сакупио још 12 поена, пет асистенција и две блокаде, али осим Тадијуса Јанга (12 поена, осам скокова) и Бојана Богдановића (13 поена), није имао праве саиграче са којима би пресекао лошу серију резултата.

Јужно од Њујорка, на Флориди, Крис Бош је започео посао, а када се уморио, трио неуморних играча Мајами Хита сломио је расположени тандем Портланд Трејлблејзерса у финишу меча.

Након Бошових 29 поена, који су држали егал резултат у дуелу два најудаљенија клуба у НБА лиги, апсолутно све позитивно у игри Хита од резултата 79:79, на 5:48 до краја, до кончаних 116:109 за Мајами, дело је трија Двејн Вејд, Џералд Грин, Хасан Вајтсајд. У тих скоро шест минута неизвесне завршнице само је Луол Денг покупио један скок у одбрани.

Поене, асистенције, скокове и украдене лопте забележила су ова поменута тројица играча, који су надјачали Дамијана Лиларда и Мејсона Пламлија у најважнијим тренуцима.

Иза Бошових 29, уз шут из игре 11/19, шест скокова, четири асистенције и две украдене лопте, поређали су се Вајтсајд са 22 поена (10/13 из игре), 13 скокова и пет блокада, Вејд са 18 (6/11) и седам скокова, као и Грин, који је са клупе за релативно кратко време у игри донео 17 поена (6/9 из игре).

Мајами је забележио четврту победу у последњих пет мечева, Портланд уписао четврти пораз у последњих пет сусрета односно шести у последњих осам.

За разлику од Бјелице, Никола Јокић у Денверу има више него коректан статус за 41. пика на драфту.

У последње време се усталио на двадесетак минута по утакмици, а током целе сезоне готово да није било мечева на којима би га тренер Мајк Мелоун "заборавио" на клупи.

У ноћи између недеље и понедељка је меч против Њу Орлеанса (125:130) почео Жофри Ловерњ, али је Француз провео на паркету свега 13 минута, а Јокић као његова измена - 23.

Шутирао је за два поена одличних 6-7, промашио једини покушај за три и на крају имао 13 поена, три скока, две асистенције и једну блокаду. Јокић у просеку бележи 8,2 поена, 5,1 скокова и 0,5 блокада и његова "руки" сезона је за сада пун погодак...

ТАБЕЛЕ:

Исток: Кливленд 18-7, Индијана 16-10, Мајами 16-10, Чикаго 15-10, Торонто 17-12, Атланта 17-12, Шарлот 15-11, Детроит 16-12 (плеј-оф), Орландо 15-12, Бостон 14-13, Њујорк 14-14, Вашингтон 11-14, Милвоки 11-18, Бруклин 7-20, Филаделфија 1-28.

Запад: Голден Стејт 26-1, Сан Антонио 23-5, Оклахома 18-9, ЛА Клиперс 16-12, Далас 15-12, Мемфис 15-14, Хјустон 14-14, Јута 11-14 (плеј-оф), Финикс 12-17, Денвер 11-16, Минесота 11-16, Сакраменто 11-16, Портланд 11-18, Њу Орлеанс 8-19, ЛА Лејкерс 4-23.