NBA: Šta je sa Bjelicom? Jokić dobar!

Srpski as nagovestio je odličnu "ruki" sezonu u NBA ligi, ali ga nakon povrede ima sve manje u igri. Trinaest poena Jokića u porazu Denvera.

Košarka 21.12.2015 | 16:20

Počeo je obećavajuće, igrao 31, 24, 40, 30, 28, 33, 25, 24 minuta, ubacivao 5, 5, 17, 11, 13, 8, 10, poena, rešavao važne napade, skakao, asistirao...

Međutim, od kada je propustio četiri utakmice za Minesotu Timbervulvs od 20. do 29. novembra, zbog povrede, Nemanja Bjelica ne uspeva nikako ni da pronađe formu, ni šut koji je negde zagubio, a u poslednje vreme jedva i da ulazi u igru, jer mu Sem Mičel šansu daje na kašičicu.

U pobedi Minesote u Bruklinu, nad lošim Netsima, Bjelica je na parketu proveo tri minuta, napravio je dva faula i nije ni probao da šutne na koš – 85:100, za drugu uzastopnu pboedu "vukova" posle serije očajnih rezultata i upisanih osam poraza u devet mečeva.

Pre Bruklina, Minesota je uspela da pobedi takođe skromne Sakramento Kingse rezultatom 99:95, a na toj utakmici Bjelica je u igri proveo četiri minuta, pokušao jednom i promašio.

U poslednjih pet mečeva, tokom kojih je ubacio samo četiri poena, Bjeličina minutaža u konstantnom je opadanju, a šut iz igre u tom periodu iznosi 2/13. Reprezentativac Srbije i MVP Evrolige za prošlu sezonu odigrao je 22 minuta u prvom meču po povratku iz povrede, ubacio deset poena, ali od tada kao da ne uspeva da pronađe svoju ulogu u ekipi (tačnije, trener Mičel ne uspeva da mu pronađe prave zadatke na parketu), što u kombinaciji sa prilično "divljom" ekipom Minesote dovodi do toga da se "ruki" praktično preselio na klupu.

Međutim, poznavajući Bjeličin karakter i pobednički mentalitet, sigurni smo da je ovo samo proalzna kriza i da će mediji u SAD vrlo brzo ponovo pisati o "Profesoru velikih šuteva".

Prvi pik sa letošnjeg drafta, Karl-Entoni Tauns ubacio je 24 poena Netsima uz šut iz igre 10/19 i još deset skokova. Riki Rubio postigao je samo osam poena, uz 1/6 iz igre, ali je imao 15 asistencija i četiri ukradene lopte, dok je Gorgi Đeng s klupe doprineo petom porazu Bruklina u nizu sa 20 poena (9/12 iz igre) i deset skokova.

Predsednik KK Partizan i centar Minesote Nikola Peković i dalje se nije vratio na parket posle duge pauze i povrede skočnog zgloba.

Centar Netsa, Bruk Lopez, ubacio je 20 poena (8/11 iz igre), sakupio još 12 poena, pet asistencija i dve blokade, ali osim Tadijusa Janga (12 poena, osam skokova) i Bojana Bogdanovića (13 poena), nije imao prave saigrače sa kojima bi presekao lošu seriju rezultata.

Južno od Njujorka, na Floridi, Kris Boš je započeo posao, a kada se umorio, trio neumornih igrača Majami Hita slomio je raspoloženi tandem Portland Trejlblejzersa u finišu meča.

Nakon Bošovih 29 poena, koji su držali egal rezultat u duelu dva najudaljenija kluba u NBA ligi, apsolutno sve pozitivno u igri Hita od rezultata 79:79, na 5:48 do kraja, do končanih 116:109 za Majami, delo je trija Dvejn Vejd, Džerald Grin, Hasan Vajtsajd. U tih skoro šest minuta neizvesne završnice samo je Luol Deng pokupio jedan skok u odbrani.

Poene, asistencije, skokove i ukradene lopte zabeležila su ova pomenuta trojica igrača, koji su nadjačali Damijana Lilarda i Mejsona Plamlija u najvažnijim trenucima.

Iza Bošovih 29, uz šut iz igre 11/19, šest skokova, četiri asistencije i dve ukradene lopte, poređali su se Vajtsajd sa 22 poena (10/13 iz igre), 13 skokova i pet blokada, Vejd sa 18 (6/11) i sedam skokova, kao i Grin, koji je sa klupe za relativno kratko vreme u igri doneo 17 poena (6/9 iz igre).

Majami je zabeležio četvrtu pobedu u poslednjih pet mečeva, Portland upisao četvrti poraz u poslednjih pet susreta odnosno šesti u poslednjih osam.

Za razliku od Bjelice, Nikola Jokić u Denveru ima više nego korektan status za 41. pika na draftu.

U poslednje vreme se ustalio na dvadesetak minuta po utakmici, a tokom cele sezone gotovo da nije bilo mečeva na kojima bi ga trener Majk Meloun "zaboravio" na klupi.

U noći između nedelje i ponedeljka je meč protiv Nju Orleansa (125:130) počeo Žofri Lovernj, ali je Francuz proveo na parketu svega 13 minuta, a Jokić kao njegova izmena - 23.

Šutirao je za dva poena odličnih 6-7, promašio jedini pokušaj za tri i na kraju imao 13 poena, tri skoka, dve asistencije i jednu blokadu. Jokić u proseku beleži 8,2 poena, 5,1 skokova i 0,5 blokada i njegova "ruki" sezona je za sada pun pogodak...

TABELE:

Istok: Klivlend 18-7, Indijana 16-10, Majami 16-10, Čikago 15-10, Toronto 17-12, Atlanta 17-12, Šarlot 15-11, Detroit 16-12 (plej-of), Orlando 15-12, Boston 14-13, Njujork 14-14, Vašington 11-14, Milvoki 11-18, Bruklin 7-20, Filadelfija 1-28.

Zapad: Golden Stejt 26-1, San Antonio 23-5, Oklahoma 18-9, LA Klipers 16-12, Dalas 15-12, Memfis 15-14, Hjuston 14-14, Juta 11-14 (plej-of), Finiks 12-17, Denver 11-16, Minesota 11-16, Sakramento 11-16, Portland 11-18, Nju Orleans 8-19, LA Lejkers 4-23.