Узгој малине шанса за зараду у Српској
Малина која се у Републици Српској узгаја на око 757 хектара тренутно је најуноснији посао када је ријеч о пољопривредној производњи, а технике јесењског прскања и заштита од града, само су неке од тема студијског путовања малинара из источног дијела Српске у Чачак.
Република Српска 15.11.2015 | 14:03
Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске истичу да су ово путовање организовали за малинаре из Рогатице, Ново Горажда, Чајнича, Рудог и Вишеграда.
"Циљ ове посјете био је размјена искустава и упознавање са савременим технологијама које малинари у западној Србији користе", рекли су у Министарству пољопривреде.
Додају да су малинари слушали стручна предавања из области малинарства и производње ракије на "Институту за воћарство" у Чачку, који је био и домаћин ове посјете.
"Учесници су обишли засаде малине и боровнице Љубише Милијановића из Ступчевића код Ариља и засад малине Вишеслава Радовановића, који имају вишедеценијско искуство у овој области", истакли су у Министарству.
Наглашавају да су малинари обишли и дестилерију ракије "Минић" у мјесту Доња Трепча код Чачка, у којој се ракија од више врста воћа производи посљедњих 30 година.
Пољопривредна задруга "Увац" из Рудог окупља око 120 задругара који на више од 40 хектара узгајају малину.
"Више од 90 одсто површина засађено је малином сорте "виламет", а преосталих 10 одсто чини сорта "микер", казао је агроном Милован Топаловић.
Он је истакао да је Задруга ове године откупила око 195 тона малине, што је знатно више него претходне двије године.
Малинар Свето Симић у свом породичном домаћинству узгаја малину на површини од око осам дунума већ 12 година.
"Ове године убрали смо негдје око осам тона малине, што је изузетно добар род и, када је ријеч о пољопривреди, узгој малине је тренутно најуноснији посао", казао је Симић.
Истиче да је цијена тренутно задовољавајућа и креће се око 3,30 марака по килограму, а општина и Министарство пољопривреде помажу малинаре кроз разне субвенције и премије. Симић истиче да су искуства малинара која су чули у Чачку веома значајна за унапређење производње.
"Као нешто најзначајније, што сам већ примијенио јесте јесењско прскање малињака, које доприноси знатно већим приносима", истакао је Симић.
Премије
Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске истичу да се сваке године малинарима исплаћују премије за произведену и продату малину.
"До сада је исплаћена премија за око 1,63 милиона килограма малине, по цијени од 0,44 марака по килограму", рекли су у Министарству.
(Глас Српске)
Коментари / 3
Оставите коментарреалиста
15.11.2015 13:32Каква висе пољопривреда и малине и остале биљке,па људи без фабрика нема развоја!
ОДГОВОРИТЕдрина
15.11.2015 19:45Од фабрика нема ниста то вец знамо сви а необрадивог земљиста превисе.
рс
15.11.2015 14:03Додиков син је незапослен па цемо сацувати за њега тај посао.
ОДГОВОРИТЕ