Постоји могућност клонирања мамута

Предводећи истраживачку експедицију на острву Лијаковски, руски научници су открили остатке мамута, делове коже и кљова, који могу бити погодни за добијање ДНК неопходног за клонирање животиње.

Свијет 10.10.2015 | 16:50
Постоји могућност клонирања мамута

Међународна експедиција коју је предводио тим научника са Универзитета из Јакутска, на острвиу Лијаковски открила је шест примерака фосила мамута погодних за вађење ДНК.

„Острво Лијаковски се сматра континентом мамута“, објаснио је Семјон Григорев, вођа експедиције на острвима и директор Музеја мамута у Јакутску на Универзитету у североисточној Русији.

„Највећи број остатака мамута на свету је управо овде, и зато смо изабрали ову област за спровођење наше студије“, рекао је Григорев.

„За почетак, заједно са археолозима спровели смо ископавање на најсевернијем месту где је древни човек живео, недалеко од села Казачје, где смо пронашли огроман број костију мамута, као и древне алате“, рекао је Григорев у име експедиције, која је одржана у две фазе од 11. августа до 29. септембра.

„Онда, после дугог чекања правих временских услова, наставили смо до главног циља наше експедиције, на Великом Лијаковски острву, где смо пронашли велики број јединствених остатака“, који укључују кожу и зуб древног мамута.

„Захваљујући кљови пигмејског мамута коју смо пронашли, израчунали смо да животиња није била виша од два метра, тако да сада морамо да откријемо да ли је у питању посебна врста или закржљали примерак“.

„Кожа је најинтересантнија за нас, за наш пројекат ’Оживљавање мамута‘, пошто су наше колеге из Кореје откриле да је кожа најбољи материјал за покушај клонирања путем екстракције виталних ћелија“.

Експедицији „Северне Екумене“ коју чини 16 истраживача из шест различитих земаља овај експеримент је омогућен захваљујући донацији од два милиона рубаља коју је пружило Руско географско друштво.

„Верујемо у успех експедиције, верујемо да ћемо направити велика научна открића“, рекао је Григорев, чији је тим сада удружио снаге са корејским истраживачима на анализи ћелија мамута које ће касније бити употребљене за клонирање.

Извор: Б92

Коментари / 3

Оставите коментар
Name

Ех

10.10.2015 15:48

Ни слонови немају више шта да једу а они би да оживе мамута. Који идиоти.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Михаило Микић

10.10.2015 20:13

Што да не? Ако се могу да клонирају људи зашто неби могли и мамути и друге изумрле животиње? Данашњи ЧОВЈЕК је највећа животиња међу свим живим и изумрлим животињама овог свијета. Помолио се зато Богу Творцу неба и земље да нас сачува од човјека створеног по слици његовој а који се погорди исто као ђаво и поче правити паметнијим од Бога Творца и Оца нашег Небеског!

ОДГОВОРИТЕ
Name

Француз

11.10.2015 07:09

Трисита милиона и милијарди за несто непотребно ... боље те паре улозит у несто паметније ..сида ,рак , итд

ОДГОВОРИТЕ