СП атлетика - преглед: Болт и Гетлин у новом окршају, Тука понос БиХ!

Још један буран дан на Светском првенству у Пекингу и велико славље у БиХ.

Остали спортови 25.08.2015 | 21:00

У Сарајеву неколико стотина људи скупило се на једном од централних градских тргова да прати уживо финалну трку Светског првенства у атлетици на 800 метара.

Нису остали разочарани!

Атлетичар БиХ, Амел Тука, освојио је бронзану медаљу у Пекингу и остварио највећи успех у каријери, стигавши на циљ трећи иза првог фаворита Кенијца Давида Рудише и Пољака Адама Кшчота. Рудиша је трчао 1:45,84, Кшчот 1:46,09, а Тука 1:46,30.

Тука је ове сезоне на Европским играма у Бакуу освојио злато у времену 1:50,16, а 2014. године подбацио је јер је био шести на Европском првенству у Цириху, а 21. на Дворанском првенству Европе у Прагу.

Овај 24-годишњи спортиста из Какања, члан АК Зеница, никада раније није учествовао на СП.

Колико је финале на 800 метара на "Птичијем гнезу" у Пекингу била спора трка говори и податак да је Тукин лични рекорд, остварен 17. јула ове године у Монаку, 1:42,51, а да је светски рекордер Рудиша ову дисциплину "спаковао" у 1:40,91 на Олимпијским играма у Лондону 2012. године.

Рудиша је повратио титулу светског првака, освојену 2011. у Даегуу, коју због повреде није могао да брани у Москви пре две године.

Кенијски атлетичар Николас Бет освојио је златну медаљу у трци на 400 метара с препонама, у којој је пре две године у Москви наш ас Емир Бекрић био трећи и донео историјску бронзу Србији, али коју нажалост због повреде није могао да брани у Пекингу..

Бет је стазу претрчао за 47 секунди и 79 стотинки.

Сребрну медаљу освојио је Рус Денис Курђарцев (48,05 секунди), док је бронзана медаља припала Џефрију Гибсону са Бахама (48,17). Занимљиво, Емирово време из Москве, 48,05, данас би било довољно за деобу сребрне медаље! Штета, али биће још прилика...

Атлетичарка из Етиопоије Гензебе Дибаба освојила је златну медаљу у трци на 1.500 метара, у веома занимљивој трци. Дибабаова је до злата стигла с резултатом од четири минута, осам секунди и девет стотинки.

Сребрну медаљу освојила је Кенијка Фејт Чепнгетич Кипјегон (4:08,96), док је бронза припала Холанђанки Сифар Хасан (4:09,34).

Кубанска атлетичарка Денија Кабаљеро освојила је данас златну медаљу у бацању диска, наневши непријатан пораз фавориткињи Сандри Перковић из Хрватске.

Кабаљерова је до злата стигла резултатом од 69 метара и 28 центиметара.

Сребрна медаља припала је олимпијској шампионки, Перковић, која тако није успела да одбрани титулу шампионске света из Москве. Она је најбољи хитац имала у последњој серији - 67 метара и 39 центиметра.

Бронзу је освојила Немица Надин Милер с резултатом 65 метара и 53 центиметра.

БОЛТ ВС ГАТЛИН - ПАРТ ТWО!

На борилишта су се вратили и најбржи људи данашњице, након окршаја на 100 метара који је припао Усеину Болту, испред фаворита Џастина Гетлина. Обојица су се пласирала у полуфинале на 200 метара, у дисциплини у којој Болт није изгубио још од СП у Осаки 2007. године (три светска и два олимпијска злата), али и у дисциплини у којој се због проблема са повредама није дуго такмичио.

Болт, који није ни у пет најбржих ове сезоне на 200, истрчао је у квалификацијама 20,28 и пласирао се у полуфинале као 13. док је Гетлин, најбржи човек на 200 ове године (19,57) то урадио као 7. у времену 20,19.

Полуфинале је у среду, а финале у четвртак.

Болт у овој дисциплини држи светски рекорд од 2009. када је у финалу Светског првенства у Берлину трчао 19,19 и поправио сопствени светски рекорд из финала Олимпијских игара у Пекингу претходне сезоне (19,30). Није имао равног ни на СП у Даегуу 2011 (19,40), ни на ОИ у Лондону (19,32), али је од тада изгубио темпо, па тренутно не слови за првог фаворита.

То је, међутим, био случај и пре финала на 100 метара, у којем је Болт победио Гетлина, власника најбољег резултата сезоне, за стотинку (9,79 – 9,80).

"Одрадио сам своје време. Било је добро победити после дуго времена. Ова дисциплина ми значи много више. Мало сам забринут због своје кондиције, јер морам много више да радим на 200 нетара, али мислим да сам у исто време и технички бољи спринтер на 200, тако да ћемо видети...", рекао је Болт и додао:

"Уморан сам, осећам бол у ногама, али одрадићу још једно туширање вечерас и надам се да ћу сутра бити добро. Бићу ту, сигурно", рекао је најбољи спринтер свих времена и деветоструки шампион света.

Његов највећи ривал Гетлин тешко је поднео и пораз на 100 метара и реакције медија, које су победу Болта махом доживеле као "победу спорта" (Американац је зато бојкотовао питања енглеских новинара, а вероватно не би одговорио ни нашем коментатору Душку Кораћу).

После квалификација на 200 рекао је...

"Финале на 100 је била тешка трка за мене, нарочито емотивно, јер сам направио одређене грешке у финишу трке и изгубио. Али, сада идем свом снагом на 200 и имам још два дана да се спремим", рекао је.

Болт – Гетлин, још једном! Једва чекамо...