SP atletika - pregled: Bolt i Getlin u novom okršaju, Tuka ponos BiH!

Još jedan buran dan na Svetskom prvenstvu u Pekingu i veliko slavlje u BiH.

Ostali sportovi 25.08.2015 | 21:00

U Sarajevu nekoliko stotina ljudi skupilo se na jednom od centralnih gradskih trgova da prati uživo finalnu trku Svetskog prvenstva u atletici na 800 metara.

Nisu ostali razočarani!

Atletičar BiH, Amel Tuka, osvojio je bronzanu medalju u Pekingu i ostvario najveći uspeh u karijeri, stigavši na cilj treći iza prvog favorita Kenijca Davida Rudiše i Poljaka Adama Kščota. Rudiša je trčao 1:45,84, Kščot 1:46,09, a Tuka 1:46,30.

Tuka je ove sezone na Evropskim igrama u Bakuu osvojio zlato u vremenu 1:50,16, a 2014. godine podbacio je jer je bio šesti na Evropskom prvenstvu u Cirihu, a 21. na Dvoranskom prvenstvu Evrope u Pragu.

Ovaj 24-godišnji sportista iz Kakanja, član AK Zenica, nikada ranije nije učestvovao na SP.

Koliko je finale na 800 metara na "Ptičijem gnezu" u Pekingu bila spora trka govori i podatak da je Tukin lični rekord, ostvaren 17. jula ove godine u Monaku, 1:42,51, a da je svetski rekorder Rudiša ovu disciplinu "spakovao" u 1:40,91 na Olimpijskim igrama u Londonu 2012. godine.

Rudiša je povratio titulu svetskog prvaka, osvojenu 2011. u Daeguu, koju zbog povrede nije mogao da brani u Moskvi pre dve godine.

Kenijski atletičar Nikolas Bet osvojio je zlatnu medalju u trci na 400 metara s preponama, u kojoj je pre dve godine u Moskvi naš as Emir Bekrić bio treći i doneo istorijsku bronzu Srbiji, ali koju nažalost zbog povrede nije mogao da brani u Pekingu..

Bet je stazu pretrčao za 47 sekundi i 79 stotinki.

Srebrnu medalju osvojio je Rus Denis Kurđarcev (48,05 sekundi), dok je bronzana medalja pripala Džefriju Gibsonu sa Bahama (48,17). Zanimljivo, Emirovo vreme iz Moskve, 48,05, danas bi bilo dovoljno za deobu srebrne medalje! Šteta, ali biće još prilika...

Atletičarka iz Etiopoije Genzebe Dibaba osvojila je zlatnu medalju u trci na 1.500 metara, u veoma zanimljivoj trci. Dibabaova je do zlata stigla s rezultatom od četiri minuta, osam sekundi i devet stotinki.

Srebrnu medalju osvojila je Kenijka Fejt Čepngetič Kipjegon (4:08,96), dok je bronza pripala Holanđanki Sifar Hasan (4:09,34).

Kubanska atletičarka Denija Kabaljero osvojila je danas zlatnu medalju u bacanju diska, nanevši neprijatan poraz favoritkinji Sandri Perković iz Hrvatske.

Kabaljerova je do zlata stigla rezultatom od 69 metara i 28 centimetara.

Srebrna medalja pripala je olimpijskoj šampionki, Perković, koja tako nije uspela da odbrani titulu šampionske sveta iz Moskve. Ona je najbolji hitac imala u poslednjoj seriji - 67 metara i 39 centimetra.

Bronzu je osvojila Nemica Nadin Miler s rezultatom 65 metara i 53 centimetra.

BOLT VS GATLIN - PART TWO!

Na borilišta su se vratili i najbrži ljudi današnjice, nakon okršaja na 100 metara koji je pripao Useinu Boltu, ispred favorita Džastina Getlina. Obojica su se plasirala u polufinale na 200 metara, u disciplini u kojoj Bolt nije izgubio još od SP u Osaki 2007. godine (tri svetska i dva olimpijska zlata), ali i u disciplini u kojoj se zbog problema sa povredama nije dugo takmičio.

Bolt, koji nije ni u pet najbržih ove sezone na 200, istrčao je u kvalifikacijama 20,28 i plasirao se u polufinale kao 13. dok je Getlin, najbrži čovek na 200 ove godine (19,57) to uradio kao 7. u vremenu 20,19.

Polufinale je u sredu, a finale u četvrtak.

Bolt u ovoj disciplini drži svetski rekord od 2009. kada je u finalu Svetskog prvenstva u Berlinu trčao 19,19 i popravio sopstveni svetski rekord iz finala Olimpijskih igara u Pekingu prethodne sezone (19,30). Nije imao ravnog ni na SP u Daeguu 2011 (19,40), ni na OI u Londonu (19,32), ali je od tada izgubio tempo, pa trenutno ne slovi za prvog favorita.

To je, međutim, bio slučaj i pre finala na 100 metara, u kojem je Bolt pobedio Getlina, vlasnika najboljeg rezultata sezone, za stotinku (9,79 – 9,80).

"Odradio sam svoje vreme. Bilo je dobro pobediti posle dugo vremena. Ova disciplina mi znači mnogo više. Malo sam zabrinut zbog svoje kondicije, jer moram mnogo više da radim na 200 netara, ali mislim da sam u isto vreme i tehnički bolji sprinter na 200, tako da ćemo videti...", rekao je Bolt i dodao:

"Umoran sam, osećam bol u nogama, ali odradiću još jedno tuširanje večeras i nadam se da ću sutra biti dobro. Biću tu, sigurno", rekao je najbolji sprinter svih vremena i devetostruki šampion sveta.

Njegov najveći rival Getlin teško je podneo i poraz na 100 metara i reakcije medija, koje su pobedu Bolta mahom doživele kao "pobedu sporta" (Amerikanac je zato bojkotovao pitanja engleskih novinara, a verovatno ne bi odgovorio ni našem komentatoru Dušku Koraću).

Posle kvalifikacija na 200 rekao je...

"Finale na 100 je bila teška trka za mene, naročito emotivno, jer sam napravio određene greške u finišu trke i izgubio. Ali, sada idem svom snagom na 200 i imam još dva dana da se spremim", rekao je.

Bolt – Getlin, još jednom! Jedva čekamo...