Кинези модификовали људски геном

Први пут у историји, кинески научници су објавили да су успешно изменили геноме људских ембриона, а то достигнуће је покренуло жестоку дебату о етичкој изводљивости таквих експеримената.

Здравље 26.04.2015 | 19:15
Кинези модификовали људски геном

На Сун Јат-Сен универзитету у Гуангџоу у Кини основан је тим од 16 научника, који предводи истраживач генетских функција Јун Јие Хуанг.

Они су покушали да сазнају да ли би могли да излече болест гена коју изазива бета-таласемија (генетски поремећај крви који би могао довести до тешке анемије, заосталог раста, скелетних аномалија, чак и смрти), тако што ће изменити ембрионални геном, јавља Спутник, а преноси Тањуг.

Користили су технику за обраду гена на основу убризгавања комплекса у ембрион, који се састоји од заштитног ДНК елемента добијеног из бактерија и специфичног протеина.

„Научни тим је користио само 'неодрживе' ембрионе, добијене од локалних клиника за плодност који су били превелики и нису могли да се развију у бебу“, истакао је Хуанг.

Коначни резултати студије објављени су у онлајн часопису Протеин и ћелија након што су два међународна научна часописа, Енглеска природа и Америчка наука, одбила да их објаве из етичких разлога, навео је Хуанг.

Неки стручњаци тврде да би техника измене ембрионалног гена могла да има светлу будућност, јер би то помогло искорењивању разних генетских болести пре него што се беба роди.

Други, међутим, страхују да је таква технологија неморална и чак опасана, јер може да изазове хаос у оквиру људског генома, што је наследно.

Извор: РТС

Коментари / 0

Оставите коментар