Увијек ће бити неки услови за улазак у ЕУ

Први потредсједник Владе Србије и шеф дипломатије Ивица Дачић изјавио је да Србија, и када би признала Косово, не би била у ЕУ, "зато што ће увек постојати неки нови услови" и нагласио да не жели више да Србија прихвата политику покретних циљева и стално постављање нових услова.

Србија 07.04.2015 | 14:45
Увијек ће бити неки услови за улазак у ЕУ

Дачић је у интервјуу Спутњику, на питање да прокоментарише изјаву предсједник Србије Томислав Николић да би Србија, кад би признала Косово, за мјесец дана била у ЕУ, одговорио: "Не би. Зато што ће увек постојати неки нови услови".

"Кад је био испоручен, ухапшен (Ратко) Младић, после месец дана се појавило питање Косова. До тада то није било на дневном реду. Али, ми апсолутно не желимо више да прихватамо ту политику покретних циљева, то стално постављање нових услова.

И ми не желимо уопште да разговарамо више о тој теми. Ми смо јасно рекли, и нама је јасно речено, да нема никаквог услова", рекао је он.

"Можда би неко то желео, билатерално те земље су већ признале Косово, али Србија нема никакву намеру да мења своју позицију кад је реч о независности Косова. Ми сматрамо да смо спремни за дијалог, али нисмо спремни за наметање било каквих услова. Нити ултиматума", рекао је шеф српске дипломатије.

Када је ријеч о дијалогу Београда и Приштине, Дачић каже да до сада није дефинисан статут Заједнице српских општина зато што Приштина мисли да то треба да буде са што мање овлаштења, па стално блокира усвајање статута.

"Тако да имплементација Бриселског споразума, заправо, одговара Србији, и Србија није та која кочи његову имплементацију, већ Приштина", рекао је он и поновио да Београд неће мијењати свој став по питању независности Косова.

Поводом изјаве високе представнице ЕУ Федерике Могерини да Србија и Косово воде разговоре као двије државе, Дачић каже:

"Могеринијева се извинила због те изјаве. Наводно је хтела да каже да је реч о странама, а не о државама. Наш премијер води сада разговоре са новим премијером у Приштини, надам се да ћемо моћи сви заједно да учинимо неке кораке даље, напред. Али не у правцу независности, него о нормализацији односа. Србија је конструктиван фактор".

Коментаришући потписивање Индивидуалног партнерског акционог плана (ИПАП) са НАТО-ом и однос Србије према Алијанси, Дачић је поновио да Србија нема намјеру да уђе у НАТО, али имајући у виду да је окружена земљама чланицама НАТО-а, жели да успостави партнерске односе.

"Уколико смо државници, ми морамо да будемо свесни да прошлост не можемо да изменимо и да гледамо како да у овом тренутку заштитимо најбоље наше националне и државне интересе. Зато Србија води једну балансирану спољну политику, јер однос према НАТО-у и ОДКБ-у није само војно питање, оно је и политичко питање. Зато ми имао статус у НАТО-у у оквиру програма Партнерство за мир", рекао је он.

Упитан колико је та неутрална позиција Србије одржива, имајући у виду, између осталог, и недавну изјаву америчког амбасадора Мајкла Кирбија да смо шизофрени народ, јер срцем гледамо према Русији, а главом према Европи, Дачић каже:

"Мислим да је одржива. Србија, односно бивша Југославија, увек је била неутрална. Не знам да ли је Швајцарској ишта фалило у њеној историји, иако је већ два века неутрална. У овом смислу, ми нисмо, наравно, неутрални у односу на разна дневно-политичка догађања и геостратешке игре, али ми ћемо се трудити максимално да наша политика не буде или - или, него да буде политика која подразумева и улазак у Европску унију и даљи развој добрих односа са Русијом. Мислимо да то није међусобно супротстављено".

Извор: Агенције

Коментари / 9

Оставите коментар
Name

сноуден

07.04.2015 12:53

Окрените се Русији ,Кини ,Индији ,Кореји са њима склопити билатеракне односе.Европа никад ниста није добро уцинила или урадила за србе и српски народ у целини.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Горан

07.04.2015 13:58

Реално!!!

Name

Миховил

07.04.2015 14:15

Заборавио си Венецуелу, Бјелорусију, Кубу, Сјеверну Кореју, Грчку, Ципара грчки,Чиле итд; свесу то земље са којима требате успоставити најтјешње односе, јер од ЕУ нема ништа.

Name

Мд

07.04.2015 18:48

А све те наведене земље цркосе да сарадјују СА србијом.Мислис да Вуциц није размисљао о томе Али није то бас тако лако зивјети у европи и изоловати СЕ од исте. Цифре не лазу погледај само улагања ЕУ и улагања Русије или кине у србију и све је јасно

Name

пера

07.04.2015 14:04

Дацицу сто је бранис? Па зар европа није признала косово и она то само потврдјује.Тостосе нама несвидја кога брига и ко то јос нас несто пита.

ОДГОВОРИТЕ
Name

бата

08.04.2015 06:42

ПИТАЦЕ

Name

ВРС РВИ

07.04.2015 14:50

Добро јутро Ивице. Видим размишљао си о признавању Косова. Толико је примјера из којих се види како запад "музе" кандидате за ЕУ. Како ће вам добро мислити католици и масони. Да сам на Путиновом мјесту и ја бих вас шутно. Не може Русија бити уточиште за малу цмиздраву дјецу која не могу да уђу у обданиште. Србија је сада земља за подкусуривање запада са Русијом. Нисте ви никакав мост и нисте ни пола важан фактор како мислите. Зовните оног шљама Блера да вас убједи у супротно. Е баш сте наивчине...

ОДГОВОРИТЕ
Name

ДУЛЕ НС

07.04.2015 15:12

НИКАДА БАС НИКАДА НЕЦЕТЕ НА РЕФЕРЕНДУМУ ДОБИТИ ПРИСТАНАК ЗА УЛАЗ У ЕВРОПУ ОНИ СУ НАС СА БИВСОМ ВЛАСЦУ УНИСТИЛИ ЈОС 1999те

ОДГОВОРИТЕ
Name

Неђо.8.4.2015

08.04.2015 13:08

Дачићу увек ћете насести уценама,Европе све ћете им дати што захтевају,јер вам неће дозволити, Немачка да уђете у ЕУ.Јесте ли слепи да од Европе нема ништа.Та Европа је отела српско Косово. Ако будете водили ту исту политику као сада,дозволићу ,Албанији и Косову да се уједине.Стално правите грешке за грешком.Те ваше грешке наша омладина има да плаћа скупо својим главама. Нека вас је срам ваше политике.

ОДГОВОРИТЕ