Ова жаба се заиста смрзне!

Може да остане залеђена седам месеци, пробуди се из леденог зимског сна и настави да живи као да се ништа није десило! Она је жаба са Аљаске и њене невероватне способности за преживљавање и даље збуњују научнике.

Занимљивости 09.03.2015 | 08:08
Ова жаба се заиста смрзне!

Водоземац невероватних способности живи на територији од америчке савезне државе Алабаме
на југу па све до ледених пространстава Аљаске и крајњег севера Канаде. Жаба Литхобатес сyлватицус је отпорно створење чије особине не престају да запањују лаике, али и биологе.

Одговор на питање како ова животиња успева да преживи у тако окрутним условима је једноставан: заледи се! Једина жаба која живи на северу Арктичког круга у смрзнутом стању може да проведе седам месеци, наводе стручњаци.

Када се околни лед отопи, и невероватна жаба као да је извађена из замрзивача, међутим, неким чудом, она је жива и спремна да живот настави као да није била у леденом зимском сну.

„На неком нивоу оне су у ствари мртве. Појединачно, ћелије и даље функционишу, али без међусобне комуникације“, објаснио је у изјави за Лос Анђелес тајмс Дон Ларсон, апсолвент Универзитета на Аљасци, који се бави проучавањем жаба.

Ларсон је један од неколико истраживача који су објавили своје налазе у Журналу експерименталне биологије (Јоурнал оф Еxпериментал Биологy), а који су установили да жабе током зиме производе доста глукозе, која одржава њихове ћелије у животу.

Истраживачи су такође открили да се жабе не замрзну одједном и остану залеђене. Недељу или две током ноћи се замрзну, али се „отопе“ током дана, све док температура не падне толико да више не могу да се одмрзну.

Ларсон је уверен да образац наизменичног замрзавања и одмрзавања помаже жаби да претвори више гликогена који се налази у јетри у глукозу.

Ово је кључно јер висок ниво глукозе у ћелијама жабе одржава овог водоземца у животу током дуге и хладне зиме.

Основна функција глукозе је да задржи воду у ћелијама. Промрзлине код људи настају када се течности концентрисане око ћелија и ткива претворе у лед, што додатно извлачи воду из ћелија. На крају ћелије остају потпуно дехидриране да умиру.

Наводећи ћелије да буду испуњене слатком течношћу, ове жабе спрече воду да напусти ћелије.

Извор: РТС

Коментари / 0

Оставите коментар