Гдје је Србија на траси "Турског тока"

Србија и земље могуће учеснице у копненом делу пројекта "Турски ток" не треба да излазе из игре и треба да заузму активну улогу да би се реализовао тај пројекат, који треба да замени "Јужни ток", речено је на научној конференцији "Руски енергетски пројекти на Балкану после Јужног тока".

Србија 02.03.2015 | 22:15
Гдје је Србија на траси "Турског тока"

Земље Балкана могу да постану транзитно стратешки важне и централна спона у снабдевању гасом потрошача у Европи, од турско-грчке границе, докле треба да дође "Турски ток", рекла је Ирина Свистунова, стручњак за Турску Руског центра за стратешка истраживања (РИСИ).

Подсетила је да се, после отказивања "Јужног тока" због услова које је Европска комисија постављала том пројекту, Русија преоријентисала на испоруке гаса југоисточној Европи преко Турске, а тиме ће се, како је рекла, елиминисати и уцене Украјине, преко које се сада одвија испорука руског гаса за Европу.

Турска жели да постане водећа транзитна земља за снабдевање гасом потрошача у југоисточној Европи, а земље Балкана као природна спона између Западне Европе и Турске могу, по узору на Турску, да искористе свој географски положај и укључе се у такав међународни енергетски транзитни пројекат, рекла је Свистунова.

Одговарајући на питање како може да се рачуна да ће "Турски ток" бити реализован преко Турске, Грчке, Македоније, Србије, Мађарске и Аустрије, када "Јужни ток" није могао да се реализује преко Бугарске због захтева Европске комисије и притисака САД, Свистунова је рекла да Русија има разлога да рачуна да ће Турска, која води све независнију политику и која, иако је чланица НАТО-а, није увела санкције Русији, подржати изградњу "Турског тока".

"Турског тока" од Русије до Турске ће бити, а када је реч о даљем проласку кроз Грчку ка осталим земљама, може се рећи да ће то зависити и од Грчке, у којој је ситуација неизвесна, како због финансијских проблема које има тако и због питања да ли ће и колико владајућа партија Сириза остати на власти, оценили су руски експерти.

Најслабију карику у ланцу на траси копненог дела "Турског тока" представља Македонија, рекао је руководилац балканског сектора РИСИ Никита Бондарев, који је напоменуо да се 'у Македонији већ сада дешава низ политичких скандала' и да ће, по питању судбине "Турског тока", Македонија вероватно постати друга Бугарска – односно земља која је била кључна за обуставу радова на "Јужном току".

Ко ће финансирати "Турски ток"

Одговарајући на питање ко ће финансирати "Турски ток" када поменуте земље немају новчаних могућности за то, уредник часописа Гаспром Сергеј Правосудов рекао је да би то могла да уради Европска комисија, која је блокирала "Јужни ток", и то, како је рекао, када престане да улаже у "украјинску црну рупу".

Очекујем да ће Европска комисија наћи заједнички језик са Турском по том питању, додао је Правосудов.

Русија не жели да гради тај гасовод на свој рачун, ако не буде у могућности да транспортује више од 50 одсто сопственог гаса кроз тај гасовод, напоменуо је Правосудов, што су ограничења из Трећег енергетског пакета ЕУ.

Подсетио је да је у плану изградња четири подморске линије "Турског тока", од којих је једна планирана до Турске, а остале три намењене за потрошаче од турско-грчке границе.

Те три гране су под великим питањем јер не би било логично да се граде, ако нико не буде желео да гради копнени део гасовода од турско-грчке границе до потрошача у југоисточној Европи, рекао је Праводусов и указао да је руски гас најпоузданији и најјефтинији за европске потрошаче.

Експерт из Русије Петар Искендеров указао је да је Балкан раскрсница трансконтиненталних путева, на који Сједињене Америчке Државе врше све већи утицај, истакавши да је америчка стратегија да уз помоћ ЕУ истисну Русију из енергетског сектора са ових подручја, иако је Унија са 70 одсто зависна од увоза нафте из Русије.

Напоменуо је да Русија није донела одлуку да обустави градњу "Јужног тока" због финансијских разлога, већ због ванредних околности и противљења Европске комисије, која се, иако нема овлашћења за то, противила изградњи тог гасовода.

Одустајање од изградње "Јужног тока" није умањило добро мишљење грађања Србије према Русији и то може бити добар основ за будуће економске пројекте, нагласио је главни уредник "Нове српске политичке мисли" Ђорђе Вукадиновић.

Извор: РТС

Коментари / 8

Оставите коментар
Name

баја

03.03.2015 04:19

Ето то су наша брача Руси, полако падамо под Турске скуте. Турци и Арапи поново преузимају Балкан и Србију.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ауслендер

03.03.2015 06:23

Финансираће ЕЗ. Ако она неће онда Србија и наравно Баја са РС и на крају ће опет народ намиривати изгубљене милионе. Исто као и кредит, тако ће бити и гасовод. Има, али ако гаранције потпише држава БиХ коју РС не признаје и шта сад и како даље мисли Баја кад није на власти да се може играти како он хоће.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Криза

03.03.2015 06:59

Видимо како се Руси односе према својој браћи Украинцима и како их уцјењују са гасом. Боље је да тражимо неке друге изворе енергије и да будемо што мање овисни о другима..

ОДГОВОРИТЕ
Name

Освит

03.03.2015 08:00

Треба стварати илузију да се озбиљно ради на новом добавном правцу са руским гасом да се спријеци набава гаса из других извора а самим тим задрзи монопол који Гаспром има у овом дјелу Европе.Фирме које се баве продајом гаса у региону су највеци губитаси док Гаспром остварује еxстра профит.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Геограпхy

03.03.2015 09:11

Не знам како ће се Баја прикључити на Турски ток, можда му тај назив угрожава витални национални интерес, нека сазове хитну сједницу Народне скупштине која ће се очитовати о називу Турски ток.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ако

03.03.2015 10:32

Баја се боји назива Турски ток исто ко сто се Турци боје свињског грипа.

ОДГОВОРИТЕ
Name

Глупости

03.03.2015 11:00

Ово ми личи на оно да из Бањалуке идем у Градишку преко Приједора. Будала и кривих дрва никад неће нестати.

ОДГОВОРИТЕ
Name

ВРС РВИ

03.03.2015 14:51

Овдје неки затворених очију сједе на ушима. Зар није било планирано да гасовод иде преко Бугарске? Ко је то стопирао? Можда су браћа Руси преко сателита требали да нам шаљу гас? Не падамо ми ни под чији утицај него под Руски. Трска је паметна, искористила прилику за зараду без обзира шта ће НАТО рећи. Руси граде 2 нуклеарке у Турској. Још би Руси требали да нам нам направе цијели гасовод а да Србија узима паре мада има већ велики дуг за гас? Зашто то овдје нико не помиње. Неко је поменуо Украјину. Па они су хтели да Руском народу исто што су нама планиранирали Муслимани и Хрвати вежући заставе. Уосталом шта смо ми поготово Србија понудила Русији? По Београду и шире почела је ЦИА да легално пружа своје пипке, натовци шврљају гдје им је воља, имају базу, Дачић и Вучић добијају лекције из Брисела.На крају им је речено да је услов улазка у ЕУ признавање Косова!Зна се ко у УН стопира све то.Путин са свим министрима долази у БГ да склопе много уговора о сарадњи од којих заслугом Србије неће бити скоро ништа. На крају нису могли да човјеку монтирају тенду да не кисне на некаквој војној паради префарбаних возила. Чак је руска група Стрижи дошла из Русије.Е то смо ми браћи Русима понудили а размислите колико су наша браћа Руси нама.То је увјек било више од интересне и економске зоне...

ОДГОВОРИТЕ