11 јапанских обичаја који шокирају туристе

Јапан има јединствену културу са веома строгим нормама понашања. На посебан начин једу резанце, имају специфична правила за прихватање поклона и за избегавање увреде домаћина. Ова компликована мрежа друштвених правила може да представља прави шок за странце који посете Јапан.

Путовања 21.02.2015 | 08:31
 11 јапанских обичаја који шокирају туристе

“Бизнис инсајдер” је издвојио 11 необичних јапанских обичаја које би требало да знате пре путовања у ту земљу:

1. Број 4 се избегава по сваку цену
У Јапану број четири је потребно избећи пошто се изговара слично као и реч смрт. Попут броја 13 у западној култури, четири за Јапанце представља несрећан број и користе га што је мање могуће. У лифтовима често недостаје ознака за четврти спрат, док у већим зградама често уопште нису означени спратови од 40 до 49. Изговор броја 49 звучи слично као реченица “муке до смрти”.

2. Дување носа у јавности сматра се непристојним
Не само да га сматрају непристојним, него и одвратним. Јапанци ће обично увлачити то што им цури из носа све док не нађу местоп где могу да се осаме и издувају нос када их нико не гледа. Не боле марамице.

3. Давање бакшиша може да се схвати као увреда
Бакшиш у Јапану може да буде увредљив, па чак толико да њиме покушава да се понизи особа којој се бакшиш даје. Уколико им дате више новца него што треба, многи ће вас јурити да вам врате бакшиш. Уместо њега, можете да оставите неки мали поклон.

4. Једење током ходања се сматра аљкавошћу
Иако је у западној култури махом општеприхваћено да људи могу да једу док ходају, на ову праксу се не гледа добро у Јапану. Многи сматрају непристојним и ако неко једе у јавности или у возу. Међу изузецима је једење сладоледа на улици.

5. Постоје људи који су ангажовани да вас угурају у препуни воз подземне железнице
“Ошија” или “гурачи” носе униформе, беле рукавице, шешире и буквално угуравају људе у воз метроа током гужви у шпицу. Они су плаћени да осигурају да су сви ушли и да никог неће ухватити покретна врата када се затворе.

6. Људи ће у јавном превозу заспати на вашем рамену
Уколико вам се у јавном превозу деси да непозната особа задрема ослоњена на ваше раме, знајте да је то пракса коју треба да толеришете. Људи у Јапану пуно раде и дуго путују од посла до куће, па им се често деси да заспе у возу.

7. Постоје папуче за улазак у купатило
Обавезно је да се приликом уласка у јапански дом скине обућа и обују папуче, али то важи и за традиционалне ресторане, храмове, а понекад и музеје и галерије. Постоје чак и папуче за купатило које навучете када скинете оне за кућу.

8. Домаћину увек морате да донесете неки поклон
Част је у Јапану бити позван у нечију кућу, а ако вам се то деси, са собом морате увек да понесете поклон. Он треба да буде увијен на најлепши могући начин, са много украсних трака. Никада не треба да одбијете поклон, али је препоручљиво да му се прво снажно опирете.

9. Сипање пића самом себи сматра се непристојним
У добром делу држава света обичај је да прво сипате другима пиће, па онда тек себи, али у Јапану не би требало никада да себи сипате пиће. Ако сте сипали другима, неко од других гостију ће ваљда приметити да вам је чаша празна и сипати вама. Морате да сачекате да неко каже “Канпаи” (живели), па тек онда да попијете.

10. Сркање резанаца не само да је пристојно, већ и значи да сте уживали у јелу
Уколико резанце не срчете довољно гласно током јела, може да се помисли да не уживате у храни коју једете. Разлог за сркање ипак није само пристојност, већ и опрез да не бисте опекли језик од вреле супе каква се обично сервира у Јапану. За разлику од неких других азијских држава, није пристојно подригнути за столом.

11. Спавање у хотелским собама облика капсуле које су једва веће од ковчега
Хотеле који нуде овакав јефтин смештај најчешће користе бизнисмени да би се мало одморили или они који су били на некој журци и пропустили последњи воз ка кући. Капсуле су постављене једна уз другу, а овај концепт хотелијерства постоји у Јапану од 70-их година прошлог века, а у међувремену су га прихватиле још неке државе.

Кревет кошта само 65 долара за ноћ, али оваква соба није препоручљива онима који пате од клаустрофобије.

Извор: Блиц

Коментари / 0

Оставите коментар