Шеснаест година од преговора у Рамбујеу

Данас се навршава 16 година од преговора у дворцу Рамбује код Париза, када је почела мировна конференција о Косову на којој су учествовали представници власти у Србији и косовских Албанаца, уз присуство међународних званичника.

Србија 06.02.2015 | 08:48
Шеснаест година од преговора у Рамбујеу

Конференција у Рамбујеу, која је трајала 17 дана, завршена је неуспехом, а међународна Контакт група је одлучила да се преговори делегација Владе Србије и косовских Албанаца о решењу косовске кризе наставе 15. марта у Паризу.

Шеф делегације Владе Србије на преговорима о Косову Ратко Марковић је рекао да је састанак у Рамбујеу био састанак на коме се делегације две стране, које је требало да разговарају и постигну споразум, "никада нису састале, да правила за рад састанка никада нису утврђена и да је резултирао у изјави, а не у споразуму, како уобичајено резултирају такви састанци".

Делегација косовских Албанаца прихватила је у начелу предлог споразума о решењу косовске кризе који је предложила Контакт група.

Делегација Владе Србије прихватила је такође у начелу тај предлог, али је остала при ставу да се не дозволи пролазак кроз земљу трупама НАТО и да међународне снаге на Косову буду под окриљем УН.

Друга рунда преговора о Косову, која је почела 15. марта у Паризу, завршена је после четири дана, такође неуспехом.

Државна делегација Србије и делегација косовских Албанаца потписале су 18. марта различите споразуме. Делегација косовских Албанаца потписала је споразум који су понудили међународни преговарачи, док је државна делегација Србије потписала сопствени предлог политичког споразума - Споразум о самоуправи на Косову и Метохији.

Ни у последњем покушају, 22. марта 1999, специјални изасланик САД Ричард Холбрук није успео да убеди тадашњег председника СРЈ Слободана Милошевића да прихвати споразум о Косову и размештање страних трупа у покрајини.

Неуспешне разговоре с југословенским председником пре Холбрука, имали су и међународни посредници за Косово Борис Мајорски, Волфганг Петрич и Кристофер Хил.

Два дана касније, 24. марта, НАТО је почео бомбардовање тадашње СР Југославије, што је после 78 дана резултирало повлачењем југословенских снага са Косова и успостављањем привремене администрације УН у покрајини (Унмик).

У фебруару 2008, Европска унија одобрила је слање на Косово мисије Еулекс, са задатком да постепено преузме све надлежности од Унмика.

Мисија ЕУ на Косову с почетним оперативним капацитетом почела је да делује 9. децембра 2008. године.

У међувремену Косово је једнострано прогласило независност, 17. фебруара 2008, коју је у протеклих седам година признало преко сто држава, међу којима су САД, Велика Британија, Француска, Аустралија, земље региона, осим БиХ, и 22 чланице Европске уније.

Три године касније у Бриселу су почели разговори Београда и Приштине о животним и другим питањима, уз посредовање представника ЕУ.

Преговори на вишем ниву почели су 19. октобра 2012. када су се у Бриселу, уз посредовање високе представнице за спољну политику Кетрин Ештон, по први пут срели премијери Србије и Косова Ивица Дачић и Хашим Тачи.

Састанак председника Србије Томислава Николића и председнице Косова Атифете Јахјаге одржан је 6. фебруара 2013. у Бриселу, управо на годишњицу почетка неуспелих преговора у Рамбујеу.

У међувремену су, у складу са постигнутим договором у Бриселу, именовани официри за везу Србије и Косова, Дејан Павићевић, директор Канцеларије за стручне и оперативне послове у преговарачком процесу и амбасадор Косова у Хрватској Ваљдет Садику.

У априлу 2013. године премијери Србије и Косова Ивица Дачић и Хашим Тачи потписали су Споразум о нормализацији односа Београда и Приштине.

Коментари / 0

Оставите коментар