АБА: Звезда јача од умора и Солнока за 7-0!

Кошаркаши Црвене звезде ни после седмог кола не знају за пораз у АБА лиги, пошто су славили на гостовању Солноку у Мађарској, уз сјајну партију Чарлса Џенкина - 65:89 (26:27, 16:22, 5:28, 18:12).

Кошарка 10.11.2014 | 15:35

Солнок се држао 20 минута, а онда су Београђани заиграли чвршће, брже и за четвртину (28:5) експресно осигурали победу. На крају - 65:89 у Мађарској, за наставак рекордног старта сезоне црвено-белих.

Мање од 48 сати после пораза од Олимпијакоса, кошаркаши Црвене звезде Телеком поново су истрчали на паркет, у Солноку, где су чували и сачували перфектан скор у АБА лиги, одигравши одличан меч.

Рафалном паљбом (11/16 за три) и фуриозном игром у трећој четвртини (28:5), играчи Дејана Радоњића потврдили су у централној Мађарској улогу великог фаворита. Наставили су рекордни низ на старту сезоне и задовољни се окренули обавезама у Евролиги.

СОЛНОК - ЦРВЕНА ЗВЕЗДА ТЕЛЕКОМ 65:89 (26:27, 16:22, 5:28, 18:12)

Чарлс Џенкинс искористио је утакмицу у Солноку да наговести повратак у форму, са 17 поена (2/2 за три). Двоцифрени кошгетерски учинак имали су све бољи Немања Дангубић (14) и опет расположени Маркус Вилијамс (12), који је изашао из игре у 24. минуту и није се враћао до краја.

Кошем Николе Ребића за коначних 89:65, сви Звездини играчи уписали су се у листу стрелаца. Пуни самопоуздања вратиће се у Београд и почети припрему за јако важно, евролигашко гостовање Лаборал Кући. У Мађарској су имали достојног ривала само полувреме.

Поенима Страхиње Милошевића, Солнок је у 19. минуту преполовио и другу предност гостију од десет поена (27:17 и 44:34). Еx играч београдских "вечитих" погодио је о таблу за 42:47 у 20. минуту, кад је мало ко у хали могао да претпостави шта следи, иако је Звезда водила од почетка.

До одласка на паузу поентирао је само Стефан Јовић, атрактивним закуцавањем, којим је наговестио фуриозну четвртину свог тима. Лидери АБА лиге после одмора су истрчали на паркет и серијом 21:3 за само шест минута осигурали победу!

Већ у 26. минуту Звезда је водила 68:45.

У међувремену је само Милошевић погодио за домаћина из игре, док су црвено-бели наставили да скоро перфектно шутирају тројке (у једном тренутку 9/11!), уз чврсту одбрану и лаке поготке из транзиције.

Џенкинс је "повукао" и уз велику помоћ Дангубића, Блажича, Цирбеса, Лазића и остатка екипе потпуно разбио одбрану мађарског тима. Американац је одиграо најбољу партију ове сезоне и поенима потврдио да би у наставку могао да буде од веће помоћи за тим. За два је шутирао 4/6, за три 2/2, а слободна бацања 3/3. У важном моменту преузео је улогу лидера од Вилијамса, који је у првом полувремену био најефикаснији, са 12 поена (три тројке, без промашаја).

Предност црвено-белих на крају сјајне треће четвртине достигла је и 30 поена (77:47) тројком Николе Калинића у моменту у којем је Дејан Радоњић увелико размишљао о расподели снаге и одмору екипе. Јака Блажич провео је највише времена на паркету међу његовим играчима - 22 минута.

Победом над Солноком, Звезда је продужила рекордно успешан старт АБА сезоне на седам победа. Остаће усамљена на првом месту и до следећег, осмог кола, у којем ће у хали Пионир угостити Крку (недеља, 19.00 часова). До те утакмице, црвено-бели ће у четвртак играти против Лаборал Куће меч који би могао да им буде изузетно важан у борби за пласман у Топ 16 фазу.

Припрему за евролигашке изазове и ове недеље црвено-бели ће дочекати у добром расположењу. У седам кола АБА лиге просечно су побеђивали ривале разликом 18,8 поена.

Посматрајући и статистичке параметре, Звезда је тешко могла да одигра много бољи меч у Солноку. Сакупила је збирно 22 асистенције (Солнок 9), уз 17 изгубљених лопти (Солнок 14). Бобан Марјановић НИЈЕ за 20 минута на паркету био најбољи скакач црвено-белих, већ расположени Цирбес и Дангубић (по пет), док су тимски црвено-бели ухватили под кошем седам лопти више од ривала (27:20).

Сјајно шутерско вече посебно ће обрадовати њихове навијаче, чију су подршку имали и у Мађарској. Београђани су за два шутирали 21/35.

"Пре свега, хоћу да честитам свом тиму победу. Хоћу да захвалим навијачима који су нас пратили од Београда и тако мотивисали екипу. Контролисали смо утакмицу 40 минута. Играчи су били заиста уморни после тешке утакмице против Олимпијакоса и после дугог пута. Имали смо само дан да се припремимо за овај меч, али смо показали да смо јак тим, са победничким карактером", рекао је после утакмице Радоњић.

АБА лига, 7. коло:
Субота:
Будућност - Мега Визура 88:80 (27:19, 17:14, 18:14, 26:33)
Задар - Олимпија 60:67 (9:29, 26:15, 11:11, 14:12).
Партизан - МЗТ Скопље 65:50 (11:15, 18:14, 21:11, 15:10)
Недеља:
Солнок - Црвена звезда 65:89 (26:27, 16:22, 5:28, 18:12)
Крка - Цибона 70:80 (15:23, 20:18, 15:17, 20:22)
Металац - Игокеа 81:68 (16:15, 24:19, 23:18, 18:16)
Понедељак:
20:30 Цедевита - Левски

Табела: Црвена звезда 7-0, Будућност 6-1, Крка 5-2, Олимпија 4-3, Мега Визура 4-3, Цедевита 4-2, Солнок 3-4, Партизан 3-4, Цибона 3-4, Задар 2-5, Игокеа 2-5, Металац 2-5, МЗТ 2-5, Левски 1-5.