ABA: Zvezda jača od umora i Solnoka za 7-0!

Košarkaši Crvene zvezde ni posle sedmog kola ne znaju za poraz u ABA ligi, pošto su slavili na gostovanju Solnoku u Mađarskoj, uz sjajnu partiju Čarlsa Dženkina - 65:89 (26:27, 16:22, 5:28, 18:12).

Košarka 10.11.2014 | 15:35

Solnok se držao 20 minuta, a onda su Beograđani zaigrali čvršće, brže i za četvrtinu (28:5) ekspresno osigurali pobedu. Na kraju - 65:89 u Mađarskoj, za nastavak rekordnog starta sezone crveno-belih.

Manje od 48 sati posle poraza od Olimpijakosa, košarkaši Crvene zvezde Telekom ponovo su istrčali na parket, u Solnoku, gde su čuvali i sačuvali perfektan skor u ABA ligi, odigravši odličan meč.

Rafalnom paljbom (11/16 za tri) i furioznom igrom u trećoj četvrtini (28:5), igrači Dejana Radonjića potvrdili su u centralnoj Mađarskoj ulogu velikog favorita. Nastavili su rekordni niz na startu sezone i zadovoljni se okrenuli obavezama u Evroligi.

SOLNOK - CRVENA ZVEZDA TELEKOM 65:89 (26:27, 16:22, 5:28, 18:12)

Čarls Dženkins iskoristio je utakmicu u Solnoku da nagovesti povratak u formu, sa 17 poena (2/2 za tri). Dvocifreni košgeterski učinak imali su sve bolji Nemanja Dangubić (14) i opet raspoloženi Markus Vilijams (12), koji je izašao iz igre u 24. minutu i nije se vraćao do kraja.

Košem Nikole Rebića za konačnih 89:65, svi Zvezdini igrači upisali su se u listu strelaca. Puni samopouzdanja vratiće se u Beograd i početi pripremu za jako važno, evroligaško gostovanje Laboral Kući. U Mađarskoj su imali dostojnog rivala samo poluvreme.

Poenima Strahinje Miloševića, Solnok je u 19. minutu prepolovio i drugu prednost gostiju od deset poena (27:17 i 44:34). Ex igrač beogradskih "večitih" pogodio je o tablu za 42:47 u 20. minutu, kad je malo ko u hali mogao da pretpostavi šta sledi, iako je Zvezda vodila od početka.

Do odlaska na pauzu poentirao je samo Stefan Jović, atraktivnim zakucavanjem, kojim je nagovestio furioznu četvrtinu svog tima. Lideri ABA lige posle odmora su istrčali na parket i serijom 21:3 za samo šest minuta osigurali pobedu!

Već u 26. minutu Zvezda je vodila 68:45.

U međuvremenu je samo Milošević pogodio za domaćina iz igre, dok su crveno-beli nastavili da skoro perfektno šutiraju trojke (u jednom trenutku 9/11!), uz čvrstu odbranu i lake pogotke iz tranzicije.

Dženkins je "povukao" i uz veliku pomoć Dangubića, Blažiča, Cirbesa, Lazića i ostatka ekipe potpuno razbio odbranu mađarskog tima. Amerikanac je odigrao najbolju partiju ove sezone i poenima potvrdio da bi u nastavku mogao da bude od veće pomoći za tim. Za dva je šutirao 4/6, za tri 2/2, a slobodna bacanja 3/3. U važnom momentu preuzeo je ulogu lidera od Vilijamsa, koji je u prvom poluvremenu bio najefikasniji, sa 12 poena (tri trojke, bez promašaja).

Prednost crveno-belih na kraju sjajne treće četvrtine dostigla je i 30 poena (77:47) trojkom Nikole Kalinića u momentu u kojem je Dejan Radonjić uveliko razmišljao o raspodeli snage i odmoru ekipe. Jaka Blažič proveo je najviše vremena na parketu među njegovim igračima - 22 minuta.

Pobedom nad Solnokom, Zvezda je produžila rekordno uspešan start ABA sezone na sedam pobeda. Ostaće usamljena na prvom mestu i do sledećeg, osmog kola, u kojem će u hali Pionir ugostiti Krku (nedelja, 19.00 časova). Do te utakmice, crveno-beli će u četvrtak igrati protiv Laboral Kuće meč koji bi mogao da im bude izuzetno važan u borbi za plasman u Top 16 fazu.

Pripremu za evroligaške izazove i ove nedelje crveno-beli će dočekati u dobrom raspoloženju. U sedam kola ABA lige prosečno su pobeđivali rivale razlikom 18,8 poena.

Posmatrajući i statističke parametre, Zvezda je teško mogla da odigra mnogo bolji meč u Solnoku. Sakupila je zbirno 22 asistencije (Solnok 9), uz 17 izgubljenih lopti (Solnok 14). Boban Marjanović NIJE za 20 minuta na parketu bio najbolji skakač crveno-belih, već raspoloženi Cirbes i Dangubić (po pet), dok su timski crveno-beli uhvatili pod košem sedam lopti više od rivala (27:20).

Sjajno šutersko veče posebno će obradovati njihove navijače, čiju su podršku imali i u Mađarskoj. Beograđani su za dva šutirali 21/35.

"Pre svega, hoću da čestitam svom timu pobedu. Hoću da zahvalim navijačima koji su nas pratili od Beograda i tako motivisali ekipu. Kontrolisali smo utakmicu 40 minuta. Igrači su bili zaista umorni posle teške utakmice protiv Olimpijakosa i posle dugog puta. Imali smo samo dan da se pripremimo za ovaj meč, ali smo pokazali da smo jak tim, sa pobedničkim karakterom", rekao je posle utakmice Radonjić.

ABA liga, 7. kolo:
Subota:
Budućnost - Mega Vizura 88:80 (27:19, 17:14, 18:14, 26:33)
Zadar - Olimpija 60:67 (9:29, 26:15, 11:11, 14:12).
Partizan - MZT Skoplje 65:50 (11:15, 18:14, 21:11, 15:10)
Nedelja:
Solnok - Crvena zvezda 65:89 (26:27, 16:22, 5:28, 18:12)
Krka - Cibona 70:80 (15:23, 20:18, 15:17, 20:22)
Metalac - Igokea 81:68 (16:15, 24:19, 23:18, 18:16)
Ponedeljak:
20:30 Cedevita - Levski

Tabela: Crvena zvezda 7-0, Budućnost 6-1, Krka 5-2, Olimpija 4-3, Mega Vizura 4-3, Cedevita 4-2, Solnok 3-4, Partizan 3-4, Cibona 3-4, Zadar 2-5, Igokea 2-5, Metalac 2-5, MZT 2-5, Levski 1-5.