Hercegovina: Vlast tvrdi jedno, a stanje na terenu suprotno

U Hercegovini se već decenijama najbolje primaju obećanja, a tako je kada je u pitanju i putna infrastruktura, od brzih cesta do auto puta, a na hercegovačkim kaldrmama se nikad više nije ginulo.

Republika Srpska 16.10.2025 | 18:56
Hercegovina: Vlast tvrdi jedno, a stanje na terenu suprotno

Hercegovina nije zapostavljena kada je u pitanju putna infrastruktura, štaviše, u Hercegovinu se ulaže više nego u zapadni dio Republike Srpske, riječi su Miroslava Jankovića, vršioca dužnosti direktora Javnog preduzeća ‘‘Putevi Republike Srpske‘‘.

Upućeni u stvarno stanje u kojem se nalaze hercegovački putevi pomislili bi da se nalaze u paralelnom univerzumu i da je zapadni dio Srpske zapravo zapostavljen, a da vozači u Hercegovini ginu iz obijesti a ne zbog loših puteva...

Hercegovina nije zapostavljena od strane Vlade Republike Srpske, štaviše, u ovaj dio Srpske se najviše ulaže, riječi su Miroslava Jankovića, vršioca dužnosti JP ‘‘Putevi Republike Srpske‘‘ koje bi se lako mogle naći u Riplijevoj rubrici ‘‘Vjerovali ili ne‘‘.

On nastavlja svoje nevjerovatno izlaganje da se ulaganja u Hercegovinu ne primijete zbog njene razuđenosti?! Čini se da ni sam Janković ne vjeruje u izgovoreno pa na kraju ipak zaključuje da ulaganja u Hercegovinu nisu dovoljna?!

"Vjerovali ili ne, u Hercegovinu se više ulaže nego u zapadni dio Republike Srpske samo šta je u Hercegovini? Hercegovina je jako razuđena, ali kao takva, nije zapostavljena ni blizu.

Danas smo baš obišli radove na rehabilitaciji regionalnog puta Stolac – Berkovići – Bileća, dionica Do Berkovići i urađeno će biti 4300 metara, a nastaviće se nekih 6 ili 7 kilometara puta koji je u lošem stanju da uradimo s proljeća naredne godine. Dakle, intenzivno permanentno se radi, imamo planove da radimo i naredne godine. Jedan od najkapitalnijih projekata, završavamo plansku dokumentaciju, za Stolac – Žegulja, pa dalje prema Ljubinju.

Ja mogu reći da je putna infrastruktura u skladu sa raspoloživim sredstvima na zadovoljavajućem nivou. Ja sam rekao – ne možemo nešto što košta 10 KM napraviti za jednu marku.

Napomenuo sam da imamo znatno manje sredstava što propisuju propisi nego što su to sredstva u EU. Imamo negdje 18% sredstava koje ima Slovenija, imamo 24% sredstava u odnosu na Hrvatsku a 15% sredstava u odnosu na Austriju. Moramo imati taj parametar u odnosu na to sa koliko sredstava raspolažemo, toliko možemo i da uložimo. Budžet je toliki koliki jeste i mi sa tim raspolažemo.

Ja znam da to nije dovoljno ali se nadam da ćemo mi u budućem vremenu imati veći budžet kako bi mogli snažnije da ulažemo u putne infrastrukture", rekao je Miroslav Janković, vršilac dužnosti direktora JP "Putevi Republike Srpske". 

Dok iz ‘‘Puteva Republike Srpske‘‘ uvjeravaju javnost da Hercegovina nije zapostavljena, Vojislav Marić iz Srpske demokratske stranke podsjeća na brojne saobraćajne nesreće sa fatalnim ishodom. Dodaje da Hercegovina nema više vremena da čeka na ispunjenje brojnih obećanja.

"Mislim da je Hercegovcima dosta obećanja, toliko puta je obećano da će se popraviti putevi u Hercegovini, od puta ka Žegulji, od puta Gacko – Foča, Šćepan polje, non – stop se gube životi na ovim putevima, čak je u zadnjih godinu dana izgubljeno 6 života.

To je najgore za Hercegovinu, a ono što je još drastično da Hercegovina gubi mnoge investicije i mnogobrojne turiste zbog toga što ljudi ne žele da putuju po lošim putevima, a investitori ne žele da ulažu tamo gdje je loša putna infrastruktura. Ovdje se obećavaju i aerodromi i željeznica i svašta nešto, a ništa se ne ispunjava i mislim da bi putne pravce što prije trebalo riješiti jer stvarno Hercegovina više nema vremena za čekanje" mišljenja je Vojislav Marić.

U Hercegovini se već decenijama najbolje primaju obećanja, a tako je kada je u pitanju i putna infrastruktura, od brzih cesta do auto puta, a na hercegovačkim kaldrmama se nikad više nije ginulo.

Uprkos crnoj statistici iz ‘‘Puteva Republike Srpske‘‘ poručuju da je putna infrastruktura u ovom dijelu Srpske na zadovoljavajućem nivou, da je zapadni dio zapostavljen, da se u Hercegovini permanentno radi, pa bi cinici zaključili da se na hercegovačkim brzim cestama ne gine zbog loših puteva nego iz čiste obijesti.

(BN) Foto: BN

Komentari / 6

Ostavite komentar
Name

Herc

16.10.2025 19:32

Ovaj isti Čubrilović po lažima. Sjecate se izjave Čubriloviča kada je rekao da aerodrum na zubcima kod Trebinja odlično radi i da ima zavidan broj putnika. Nada se da će u ljetnoj sezoni biti možda i tri puta više. Aerodruma još nema a bio je prije 8 godina.

ODGOVORITE
Name

Zapravo je rekao

16.10.2025 21:23

"Uduplao se promet na trebinjskom aerodromu"

Name

Nevesinje

16.10.2025 21:36

DOBRO JE NEKO REKAO DA SE HERCEGOVCI PRIMAJU NA OBECANJA. STALNO SLUSAMO DA CE SE NESTO RADITI SLEDECE GODINE ILI U NAREDNOM PERIODU. ZNACI RADICE SE. GLUPI NARODE

Name

Covjek je sve tačno rekao

16.10.2025 21:18

Ulaze se u Hercegovinu i te kako .! Samo vi iz opozicije stalno nasrcete na puteve..Otvorite Web puteva pa ćete vidjeti koliko je zaključenih ugovora o rehabilitaciji putne infrastrukture kao i izgradnja mostova Tatinac .Dragoraj , Budžet puteva trenutno realizuje više u Hercegovinu nego sve drugo zajedno..Janković je odličan covjek..

ODGOVORITE
Name

Hercegovac

17.10.2025 09:01

Koji putni pravac su napravili u Hercegovini. Osim sto tu i tamo "presvuku" asfalt, bez ikakvog standarda i kvalitete?

ODGOVORITE
Name

Aćim

17.10.2025 09:15

Čudne laži da je Bog ubije,juče popodne sam prošao tim putem činjenično stanje nije ni blizu onoga što je ovaj gospodin izjavio.

ODGOVORITE