Kina odbacila tvrdnje o svemirskoj pretnji i pozvala na suprotstavljanje pomorskom maltretiranju SAD-a

Portparol Ministarstva nacionalne odbrane Tan Kefei optužio je u četvrtak SAD i Japan za izmišljanje takozvane „svemirske pretnje Kine“ i pozvao na zajedničko suprotstavljanje pomorskom maltretiranju SAD-a.

Svijet 29.04.2022 | 09:57
Kina odbacila tvrdnje o svemirskoj pretnji i pozvala na suprotstavljanje pomorskom maltretiranju SAD-a

Kina je posvećena mirnom korišćenju svemira, aktivno se zalaže za sprečavanje naoružanja i trke u naoružanju u svemiru i unapređuje međunarodnu saradnju u svemiru, rekao je portparol, komentarišući izveštaje u vezi sa tzv. “svemirskom pretnjom Kine” na konferenciji za novinare.

SAD i Japan, ignorišući činjenice, izmislili su i proširili takve izgovore zbog sopstvene vojne ekspanzije i prevlasti u svemiru, naveo je on.

Sjedinjene Države, kao zemlja sa najvećim brojem satelita, lansirale su sve vrste satelita, uključujući i vojne izviđačke satelite i uveliko su se uključile u komercijalne investicije u svemir kupujući milijarde dolara komercijalnih satelitskih usluga za vojne svrhe. Istovremeno, SAD su odbile nacrt ugovora o „Sprečavanju postavljanja oružja u svemir, pretnji ili upotrebi sile protiv svemirskih objekata” koji su predložile Kina i Rusija i formiranje „grupe vladinih stručnjaka o daljim efikasnim merama za sprečavanje trke u naoružanju u svemiru" od strane UN-a, što dovodi do zastoja međunarodnih napora u svemiru, rekao je Tan, dodajući da Japan takođe ubrzava svoju vojnu izgradnju u svemiru i uspostavlja "svemirske borbene snage“.

Ovi potezi su povećali rizik od naoružavanja i trke u naoružanju u svemiru i negativno uticali na globalnu stratešku stabilnost, istakao je on.

Navigacija nije maltretiranje i sloboda nije hotimična, podvukao je Tan. Sve bi trebalo da bude zasnovano na međunarodnom pravu i osnovnim normama međunarodnih odnosa, uz suverenitet i bezbednost primorskih država kao granice.

Tan je to rekao kao odgovor na pitanje u vezi sa godišnjim izveštajem o slobodi plovidbe SAD za fiskalnu 2021. godinu, u kojem se navodi da su SAD osporile 37 „prekomernih pomorskih potraživanja“ iz 26 zemalja i regiona, od kojih je Kina bila najviše uključena, sa pet slučajeva koji se odnose na kontinentalni deo Kine i jedan koji se odnosi na region Tajvana.

Pozivamo SAD da odigraju svoju ulogu kao odgovorna velika zemlja, zaustave takozvane „operacije slobode plovidbe“, prestanu da izdaju takve neodgovorne izveštaje, iskreno poštuju suverenitet, bezbednost, pomorska prava i interese drugih zemalja i učine više u doprinosu regionalnom miru i stabilnosti, ponovio je Tan.

(BN)

Komentari / 2

Ostavite komentar
Name

Samo čvrsto

29.04.2022 16:03

Kada s u u pitanju amerikanci, englezi i još neki njima veoma bliski onda se ne treba zavaravati da je sa njima moguć bilo kakav fer dogovor. Treba ići koplje ispred njih i raditi na sopstvenim planovima koji će imati predominaciju nad njima. To je jedino rješenje da ih se drži u okvirtima kojima neće moži zagorčavati đivote ljudi širom svijeta. dakle, sa njima nema dogovora. treb Treba im pokazati odlučnost, čvrstinu i dati do zanja da ima i drugih koji mogu da zavrte stvar kad zatreba.

ODGOVORITE
Name

ezekiel chan

30.04.2022 11:04

Terorisu vam narod po gradovima a ti picas o Amerima, sredite prvo stanje u svojoj kuci.Svi kineski spijuni vani ce preci na stranu amera.

ODGOVORITE